На дільниці №180519 в смт Любар Житомирської області бюлетені рахував чоловік, який зареєстрований на ДВК як журналіст. Назвати видання, яке представляє він відмовився.

Про це повідомляє спостерігач ОПОРИ.

«Особа, яка зареєстрована як журналіст, рахувала бюлетені. Я зробив йому зауваження, він відповів, що велика пачка, щоб було швидше, то сказали перерахувати. Чоловік відмовився представитись з якого він видання і не показував бейджик», – розповів спостерігач ОПОРИ.

Голова комісії  на зауваження спостерігача відповіла:  «А він що рахував, він просто стояв. Показуйте відео, яке у вас є».

Відповідно до частини 1 статті 78 Закону України «Про вибори президента України»: «Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування». У частині 4 статті 78 цього Закону зазначено, що Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією у послідовності викладених положень цієї статті.

Спостерігач ОПОРИ очікує завершення підрахунку голосів, щоб запросити до приміщення ДВК поліцейського для встановлення особи журналіста.

Відповідно до частини 9 статті 28 Закону України «Про вибори президента України»: «На засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на пост Президента України, їх довірені особи (не більше однієї довіреної особи від одного кандидата), офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, партій - суб’єктів виборчого процесу, від громадських організацій (разом не більше ніж по дві особи від одного кандидата на пост Президента України, від партії, від громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації)».

Як повідомляла ОПОРА, у Житомирській області станом на 16:00 до поліції надійшло 44 повідомлення про  можливі порушення виборчого законодавства. Спостерігачі ОПОРИ фіксують нестачу скриньок та кабінок для голосування та повідомляють, що до виборчих дільниць підвозять виборців за ініціативи місцевої влади. Голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич сфотографувався з розгорнутим бюлетенем біля скриньки. Фото з бюлетенем зробив і Житомирський міський голова Сергій Сухомлин. Також  в смт Народичі на дільниці №180606 приміщення для голосування облаштоване так, що бюлетені видають в одній кімнаті, а виборці  йдуть голосувати в іншу.   В області на дільницях масово присутні журналісти від однакових видань.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 
 
(#вибори; #opora; #опора)