Про нас

Від самого початку існування ОПОРИ команда мережі не уявляла модерної України без демократії й чесних виборів. Із часом ми виросли, накопичили компетенції, освоїли нові інструменти та реагуємо на виклики часу і потреби країни.

Ми цінуємо свою репутацію та віримо в майбутнє вільної й інноваційної України.

Наша візія: Розвиваємо в суспільстві практики відповідальних рішень і дій через адвокацію справедливих правил задля становлення безпечної та демократичної України.

Наше переконання: Діємо на боці добра!


Активність, відповідальність, солідарність — саме ці орієнтири об’єднали молодь після Помаранчевої революції, коли з'явилася наша організація. З часом наші цінності лишалися незмінними, а після початку повномасштабного російського вторгнення вони трансформувалися в три ключові теми: участь, безпека, справедливість.

Наші активності:

 

24 лютого 2022 року кожен із нас запитав себе, чим він може бути корисним для перемоги України та які навички і вміння вже є в ОПОРИ для інвестиції у майбутнє.

Наші юристи переквалифікувалися в експертів із міжнародного гуманітарного права, залучивши найкращий світовий досвід і практики. Ми почали відслідковувати мову ворожнечі, події, заяви та рішення на території РФ, які мають безпосередній вплив на Україну. ОПОРА працює й над тим, щоб після завершення війни Україна змогла в правовий спосіб перейти до цивільної системи управління, відновити та реформувати всі демократичні інститути.

Наша експертиза, набута і за попередні роки, і під час повномасштабного вторгнення, була затребувана під час міжнародних свідчень, наприклад, у Конгресі США, Сенаті Канади та Європейському парламенті.


Документування воєнних злочинів росіян


Коректне документування свідчень через правоохоронні органи гарантує, що ці дані зможуть стати доказовою базою в міжнародних судах і трибуналах для притягнення до відповідальності людей, винних у злочинах проти українців. ОПОРА була однією з перших, хто зібрав, верифікував та надіслав до ОБСЄ звіт у межах Московського механізму. Також експерти ОПОРИ увійшли до Міжнародної ради експертів з питань злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, при Офісі генпрокурора та налагодили системну взаємодію з прокуратурою Республіки Польща.

З серпня 2022 року почав працювати Центр сприяння документуванню воєнних злочинів у Польщі. Юристи і психологи Центру відвідують місця, де живуть українські шукачі тимчасового прихистку, та збирають попередні свідчення про воєнні злочини. Всю отриману інформацію вони передають польській прокуратурі — органу, вповноваженому на ведення офіційного розслідування. 

Сайт центру: https://warcrimescenter.org/


Заснування Спеціального трибуналу


Важливою складовою роботи ОПОРИ стала міжнародна адвокація заснування Спеціального ad hoc трибуналу щодо злочину агресії для Путіна та інших російських високопосадовців. Аби запобігти новим загарбницьким війнам у світі, Росію потрібно покарати за агресію проти України, але чинні міжнародні правові інструменти тут не є ефективними. Ми адвокатуємо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії через різноманітні громадські дипломатичні та інформаційні важелі, зокрема Міжнародний центр української перемоги, співзасновницею якого є ОПОРА.

Сайт ICUV: https://ukrainianvictory.org/


Аналіз впливу Росії на політичні процеси в Україні


Внутрішньополітичний дискурс Росії впливає на процеси в нашій країні, тому аналітики ОПОРИ вивчають комунікації російського керівництва, дії окупантів та реакцію зовнішнього світу. Зібрана нами інформація в історичній перспективі стане літописом наративів держави-агресора та країни, що боронить демократію. А вивчення мови війни, яку в Росії використовують на державному рівні, допомагає краще зрозуміти перспективи змін у політичному курсі країни, що атакує.

ОПОРА системно досліджує суспільно-політичну ситуацію на тимчасово окупованих Росією територіях. Наша мета — об'єктивно й без маніпуляцій відобразити стан справ на ТОТ: тиск, погрози, викрадення, тотальна пропаганда, складна гуманітарна ситуація. Ми намагаємося виявити стратегії агресора, спрямовані на те, щоб послабити спротив окупації, дискредитувати українську державу та інтегрувати окуповані території у політичний та економічний простір РФ. 

Крім того, ОПОРА досліджує інформаційне середовище на тимчасово окупованих територіях і вплив Росії на нього. 


Вибори:  спостереження, адвокація, реформа


Вибори як інструмент демократії — це основа діяльності нашої організації. Йдеться не лише про моніторинг власне дня голосування, а й підготовку законодавства для організації та проведення виборів, професійну залученість усіх учасників виборчого процесу, а також рекомендації щодо покращення нормативної бази на наступних виборах.


ОПОРА провела близько 20 кампаній спостереження за різними видами виборів, навчивши майже 26 тисяч кваліфікованих спостерігачів. Ми вперше в Україні провели паралельний підрахунок голосів на основі статистично обґрунтованої вибірки. Цей досвід розвинувся в наші експертність та впізнаваність у питанні виборів.


ОПОРА також моніторить розслідування виборчих злочинів. Ми навчили більше 70 тисяч поліцейських реагувати на порушення, адже відповідальність за виборчі злочини є невід’ємною частиною справедливості та завершення виборчого циклу.

Найголовніша ж наша місія у питанні виборів — забезпечити права громадян України обирати і бути обраними. Як правозахисна організація ми багато років працювали над Виборчим кодексом, в якому змогли забезпечити права внутрішньо переміщених осіб, гендерні квоти та право людей з інвалідністю голосувати самостійно.

Виборчі права громадян стоять для ОПОРИ на першому місці навіть під час повномасштабної війни, коли мільйони людей стали біженцями, а виборча інфраструктура зазнала руйнувань. Сприяти підготовці умов, за яких будуть забезпечені чесні, демократичні та прозорі вибори, — наше завдання №1. 

ОПОРА є співзасновницею Європейської платформи за демократичні вибори (EPDE), а також входить до Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) та Глобальної мережі національних спостерігачів за виборами (GNDEM), яку очолила Голова Правління ОПОРИ Ольга Айвазовська.


Інтернет-технології та безпека: моніторинг соцмереж і дезінформації


ОПОРА вивчає, як зловмисники використовують онлайн-платформи для впливу на суспільно-політичне життя України і світу. Соціальні мережі є основним джерелом новин для українців, а також ключовим полем інформаційної війни, яку веде Росія.
 
ОПОРА займається розробкою нових методологій дослідження соціальних мереж та системно вивчає динамічний медіапростір. Ми максимально детально збираємо дані про різноманітні кейси, щоб розробляти оптимальні рішення у сфері регулювання соціальних медіа. Наші напрямки роботи: моніторинг передвиборчої онлайн-агітації та фінансів політичних партій, адвокація змін до виборчого законодавства в частині, що стосується соціальних мереж, дослідження скоординованих мереж сторінок, аналіз поширення дезінформації й "чорного піару", вивчення кращих світових законодавчих практик у сфері протидії дезінформації та регулювання соціальних мереж, картування акторів та платформ дезінформації в інтернеті, дослідження медіапростору на тимчасово окупованих територіях України.

З 2020 року ОПОРА співпрацює з Національним агентством з питань запобігання корупції у сфері політичних фінансів в інтернеті, а також ділиться з державними органами своїм досвідом та експертизою в дослідженні соціальних мереж.


Моніторинг парламенту


Завдяки діяльності ОПОРИ вдалося суттєво підвищити прозорість, відкритість і підзвітність парламенту та його інституцій. Ми переконали керівництво Верховної Ради запустити сайти всіх парламентських комітетів та створити їх уніфіковану структуру — перелік інформації, яка обов'язково має оприлюднюватися, адже є корисною для громадян, представників неурядового сектору, медіа та різних груп стейкхолдерів.

ОПОРА — одна з 5 українських громадських організацій, які ініціювали підписання Декларації відкритості парламенту. Ми створили низку сервісів, що подавали інформацію про роботу депутатів у відкритому форматі, та допомагали її аналізувати. 

Також команда ОПОРИ аналізує розподіл субвенцій на соціально-економічний розвиток у прив’язці до виборчих округів. Ми фіксували недобросовісне використання бюджетних коштів для безпосереднього ведення передвиборчої кампанії. Щороку ОПОРА готувала і надсилала ґрунтовні рекомендації для Кабінету Міністрів України щодо зміни системи розподілу таких коштів.


Самоврядування та рішення для громад


ОПОРА аналізує політичну ситуацію в різних регіонах України, оцінює нові соціально-економічні виклики, з якими стикнулася місцева влада внаслідок повномасштабного російського вторгнення, та їх вплив на політичну ситуацію. Ми вивчаємо зміни структури громад і соціальні, медичні та освітні потреби їх оновленого населення. Коли є розуміння, як ці зміни можуть вплинути на соціальну згуртованість громади, чіткішим є бачення стратегії для розв’язання потенційних проблем.

У 2023 році ми напрацювали методологію аудиту безпеки громад. Після застосування цього перехресного опитувальника для самооцінки громади зможуть чесно відповісти на питання, коли саме вони будуть спроможні повертатися до практик демократичного самоврядування після війни і коли там можна буде відновлювати виборчі процеси.


Нова демографія


ОПОРА досліджує, як нові групи населення і масові міграційні процеси змінюють структуру країни.  Ми вивчаємо міграцію в окремих громадах по всій підконтрольній уряду України території нашої держави, так і на міжнародному рівні.
 
За допомогою даних від різних державних інституцій, міжнародних організацій, а також українського бізнесу ОПОРА відстежує тенденції міграційних процесів у прив’язці до масованих ракетних обстрілів, пір року, процесів відбудови тощо. А на основі Big Data та OSINT ми можемо якісніше пропонувати рішення та політики для повернення до демократичних процедур по завершенню воєнних дій.


Міжсекторальна співпраця, аналітика нової якості, постійний моніторинг суспільної думки — це те, що дає ОПОРІ можливість напрацьовувати кращі пропозиції, знаходити однодумців для їх реалізації та запроваджувати нові правила на шляху до розвитку.
 

 

Вгору