У Житомирській області спостерігачі ОПОРИ повідомляють про присутність на дільницях молодиків, які реєструються як журналісти від чотирьох однакових  видань  «Попільня на долоні», «Андрушівка на долоні», «Ружин на долоні», «Діловий Бердичів» .

«Журналісти від газет «Попільня на долоні», «Андрушівка на долоні», «Ружин на долоні», «Діловий Бердичів» та «Вголос ZT» реєструються на дільницях у Пулинському, Ємільчинському, Новоград-Волинському районах. По двоє, троє від різних видань, спостерігають декілька хвилин та їдуть далі. Поводять себе зухвало та непривітно. Одного з них я знаю, він студент з Левкова, Житомирського району і не журналіст», – розповів спостерігач ОПОРИ.

Особи, як журналісти від цих видань зареєструвалися на ДВК №181101 в с. Старий Майдан  Пулинського району.

Також представники цих видань є на ДВК №180061 в с. Першотравенськ Баранівського району.

У Житомирі повідомляють про присутність таких журналістів на 20 дільницях.

У коментарі ОПОРІ голова ОВК №62 Сергій Ченчевий розповів, що про таку ситуацію комісії відомо і що очікувати від цих молодиків, ніхто не знає.

«Ми не маємо права ніяким чином їх попросити вийти з дільниці. Згідно закону вони мають право там знаходитись не більше 2-х осіб від засобу масової інформації. У законодавстві у нас немає повноважень перевіряти їх, чи дійсно вони журналісти. У них є посвідчення, у них є паспорт і все, вони там присутні. Ми їх маємо право видалити лише у тому разі, якщо вони починають заважати чи втручатися у виборчий процес, здійснювати тиск на членів ДВК. Станом на 18:00 таких фактів не зафіксовано. Я ще не перевірив цю інформацію, але особисто я вважаю, що таких журналістів спортивної статури, як мінімум по 4 на кожній дільниці, а в нас в Житомирі 106 дільниць. Що від них очікувати я не знаю», – зазначив голова ОВК.

Секретар комісії Тамара Яремчук додала: «Я як секретар ОВК теж об’їжджала ці дільниці, майже 20, спілкувалася з цими журналістами, ці журналісти від чотирьох видань: «Попільня на долоні», «Андрушівка на долоні», «Ружин на долоні», «Діловий Бердичів». Ми з ними спілкувалися з приводу редакційного завдання, питали, з якою ціллю вони тут присутні, вони кажуть: ми сидимо і спостерігаємо. Якщо взяти функції журналістики, то не є їхня функція спостерігати. Їхня функція – це збір інформації і донесення її терміново до виборців, тому що завтра ця інформація виборцю буде не цікава. Але якщо він приходить у 8 годин, там реєструється і цілий день знаходиться на дільниці, то це вже не є журналіст, я так вважаю».

В інтернет-виданні Житомир.info розміщений матеріал під назвою «На житомирські дільниці приїхали «журналісти» газет, заснованих фондом Лабунської».

«Газети «Попільня на долонях», «Ружин на долонях» та «Андрушівка на долонях» були зареєстровані 25 квітня 2013 року, засновник всіх трьох видань – благодійний фонд «ЛАВ», який належить очільниці обласної організації ВО «Батьківщина» Анжеліці Лабунській», – йдеться у публікації на сайті.

Анжеліка Лабунська є довіреною особою кандидатки на пост Президента Юлії Тимошенко та головою обласної організації партії ВО «Батьківщина».

Відповідно до частини 9 статті 28 Закону України «Про вибори президента України»: «На засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на пост Президента України, їх довірені особи (не більше однієї довіреної особи від одного кандидата), офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, партій - суб’єктів виборчого процесу, від громадських організацій (разом не більше ніж по дві особи від одного кандидата на пост Президента України, від партії, від громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації)».

Як повідомляла ОПОРА, у Житомирській області станом на 16:00 до поліції надійшло 44 повідомлення про  можливі порушення виборчого законодавства. Спостерігачі ОПОРИ фіксують нестачу скриньок та кабінок для голосування та повідомляють, що до виборчих дільниць підвозять виборців за ініціативи місцевої влади. Голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич сфотографувався з розгорнутим бюлетенем біля скриньки. Фото з бюлетенем зробив і Житомирський міський голова Сергій Сухомлин. Також  в смт Народичі на дільниці №180606 приміщення для голосування облаштоване так, що бюлетені видають в одній кімнаті, а виборці  йдуть голосувати в іншу.  

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Чмут, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Житомирській області

тел.: +38098-829-62-64

e-mail: zhytomyr@opora.org.ua

Ірина Кирилович

Комунікаційниця ОПОРИ в Житомирській області

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)