За даними нещодавнього розслідування BBC, компанія Yala News, зареєстрована у Великій Британії, поширює проросійський пропагандистський контент, який майже повністю віддзеркалює новини з російських державних медіа. Цільовою авдиторією цих публікацій є арабськомовні користувачі: Yala News має близько 3 мільйонів підписників на 20 сторінках у фейсбуці. Сама компанія відкидає звинувачення і наголошує, що поширює правдиву та неупереджену інформацію.
Як зазначають у BBC, фейсбук-сторінки Yala News створюють контент для дуже різних авдиторій. Переважно це якісні відео, які публікують майже щогодини, — інтерв’ю зі знаменитостями, комедійні скетчі та політичні новини. Увагу журналістів привернув саме останній блок: більшість новин, які виходять на цих сторінках, можна побачити у російських державних ЗМІ. Наприклад, 10 березня 2022 року на російському телебаченні зʼявився сюжет про птахів, яких США нібито використовують як біологічну зброю для поширення смертельно небезпечних хвороб у Росії. Того ж дня ця новина зʼявилась на російських арабськомовних сайтах — Sputnik Arabic та Russia Today (RT) Arabic. Дві години потому відео з таким змістом зʼявилися на сторінках Yala News у фейсбуці. Аналогічно, через ці сторінки поширюють російські наративи про інсценізацію масових вбивств у Бучі, втечу українських солдатів з передової тощо.
Yala News є частиною Yala Group — компанії, яка “створює візуальне оформлення контенту на сайтах соціальних мереж”. Однак, за словами розслідувачів, насправді ця компанія, швидше за все, підробна. Так, вебсайт Yala Group складається в основному з фальшивих текстів та фотографій, а позитивні відгуки у фейсбуці переважно залишені одночасно підробними обліковими записами з Південно-Східної Азії. Рецензії описують Yala Group та Yala News як “нейтральну, об’єктивну та професійну”, “чудову, чесну, прозору та цілеспрямовану новинну платформу”. І хоча Yala Group зареєстрована у Великобританії, за її адресою зареєстровано ще понад 65 000 інших компаній, лише 12 000 із яких справді існують. Очевидно, компанія не має там ні співробітників, ні фізичних офісів.
За даними BBC, насправді усі працівники Yala Group перебувають у Сирії — країні, яку очолює Башар Асад, давній союзник Росії. Команда розслідувачів викрила офіс компанії поблизу Дамаска. Понад те, клієнти Yala — провладні сирійські журналісти та знаменитості. Зокрема, серед них є Sham FM — провладна радіостанція, яка транслює програми, зроблені Sputnik Arabic. У ВВС стверджують, що генеральним директором Yala є Ахмад Моемна, сирійський бізнесмен, який живе в Дубаї. Він дав коментар ВВС і заперечив усі звинувачення в упередженості Yala News, а також відкинув припущення, що його бізнес фінансують уряд Росії або Сирії.
Експерти, думку яких запитало ВВС, вважають, що реєстрація у Великій Британії може бути потрібна для того, щоб Yala не розглядали як компанію з підсанкційної країни, а вона могла будувати ділові відносини з такими платформами, як Meta. Це дало свої плоди — нещодавно власних однієї зі сторінок Yala Group опублікував повідомлення про те, що він став офіційним “діловим партнером” Meta. Відтепер платформа рекомендуватиме його маркетингові послуги в соціальних мережах. Meta натомість усе заперечує і наголошує, що співпрацює зі сторонніми фактчекерами, щоб боротися з поширенням дезінформації на своїх платформах.
“Важливо памʼятати, що властиве нам зневажливе ставлення до російської пропаганди рідко відображає ставлення до неї в світі. Для більшості країн російські новини є не чимось поганим, а лише однією з можливих точок зору на події в України та глобальну політику. Економічна й військова підтримка України напряму залежить від громадської думки. Добре, що ми маємо велику підтримку серед розвинених країн, але не варто забувати, що санкції проти російської пропаганди ввели тільки близько 50 країн. Однак, скажімо, в Африці, Латинській Америці, Азії та на Близькому Сході її поширюють майже безконтрольно. Тож нам варто не тільки інформаційно завойовувати США чи країни Європи, а й звертати увагу на інші ринки”, — коментує аналітикиня ОПОРИ Ольга Снопок.