13% українських громадян за останні 7 днів отримували інформацію з якого-небудь російського ресурсу. З них 3% дивилися російські телеканали, 11% – читали російські онлайн-джерела. При цьому 89% тих, хто використовували російські джерела, пояснювали це тим, що хотіли дізнатися точку зору росіян і зрозуміти, як їм подають інформація про Україну. Лише 2% відповіли, що відвідували російські ресурси через сумніви в українських джерелах. Цікаво, що частіше користуються російськими ресурсами молодші респонденти. Такими є результати телефонного опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології провів на замовлення Громадянської мережі ОПОРА у липні 2022 року. 

Абсолютна більшість опитаних критично ставляться як до проросійських ЗМІ в Україні, так і до власне російських медіа. 73% респондентів вважають, що проти проросійських ЗМІ в Україні потрібно вживати заходів, а 13% вбачають у цьому політичну розправу. 16% переконані, що російські ЗМІ дають альтернативний погляд для балансу, а 77 – що інформації українських ЗМІ достатньо для повної картини. Важливо, що серед усіх категорій населення є консенсус і критичне ставлення до російських і проросійських ЗМІ, в тому числі серед жителів південних та східних регіонів України, а також російськомовних громадян. Показово, що дані КМІС до лютого 2022 року свідчили про щонайменше відсутність єдності в питанні обмеження проросійських і російських ЗМІ (а часто навіть про критичне ставлення до обмежень). Наразі ж ми бачимо консенсус щодо обмеження діяльності російських і проросійських медіа. 

Користувачі російських ресурсів, хоч і трохи меншою мірою, теж дуже критично ставляться до російських і проросійських медіа. Серед тих, хто за останні 7 днів отримував інформацію з російських ресурсів, 77% вважають, що держава і суспільство мають вживати заходів проти проросійських ЗМІ (і тільки 16% бачать у цьому політичну розправу). Крім цього, 57% стверджують, що для всебічного погляду на ситуацію їм достатньо і українських ЗМІ. Натомість 36% переконані, що російські ЗМІ є важливими як «альтернативна точка зору для балансу». 

Результати соціологічного дослідження "Демократія, права і свободи громадян та медіаспоживання в умовах війни" можна переглянути на сайті ОПОРИ (а також завантажити звіт у форматі PDF) за посиланням

Це дослідження відбулося завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки і твердження, висловлені у звіті, можуть не збігатися з позицією USAID та уряду США.

За коментарями звертайтеся:

Роберт Лорян, [email protected],+38 095 571-10-66

 

Дослідження провів на замовлення ОПОРИ Київський міжнародний інститут соціології у липні 2022 року. Дослідження складалося з двох частин: щоденникового опитування і телефонних інтервʼю. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (із випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого). Опитування проводилося серед дорослих (віком від 18 років) громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювала влада України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не ввійшли жителі територій, тимчасово не підконтрольних владі України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% — для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%. Методом щоденникового опитування опитано 100 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого). Польовий етап дослідження тривав з 6 до 15 липня 2022 року. Опитування проводилося серед дорослих (віком від 18 років) громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювала влада України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не ввійшли жителі територій, тимчасово не підконтрольних владі України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Серед опитаних спостерігалося пропорційне представництво за статтю. Не менш ніж 70% опитаних — з вищою освітою, зайняті у різних сферах, а також представники економічно неактивних груп. Усі учасники цікавляться подіями в Україні та за кордоном і майже щоденно споживають новини через різні медіа. Не менш ніж 30% учасників використовують російську мову для спілкування вдома.

 

Читайте також: