4-5 червня у Брюсселі депутати Європарламенту й експерти з питань виборів обговорювали шляхи протидії політично заангажованому ("фейковому") спостереженню за виборами та пов'язаним із ним дезінформаційним кампаніям. Громадянську мережу ОПОРА як провідну українську організацію незалежного громадського спостереження за виборами на конференції представила голова правління Ольга Айвазовська. 

Обговорення в межах панельних дискусій були зосереджені на таких темах: інституційні вразливості, якими користуються авторитарні режими; інструменти громадянського суспільства для викриття політично заангажованих мереж спостерігачів та конкретні дії національних державних інституцій і структур, що займаються організацією виборів для посилення стійкості до дезінформації та гібридних загроз.

Захід співорганізували парламентська Група підтримки демократії та координації виборів (DEG) і Європейська платформа за демократичні вибори (EPDE), за що ми щиро вдячні партнерам. Нижче наводимо тези зі вступного слова Ольги Айвазовської під час панельної дискусії.  

"Немає жодних гібридних загроз для виборів, як і гібридних воєн. Всі вони — реальні й цілком вимірювані у своїх наслідках: втрата політичної незалежності, територіальної цілісності, суверенітету, агресивна політика щодо сусідів та долучення до Альянсу зла, навіть якщо ви формально декларуєте належність до вільного світу. 

Ми живемо в час, коли міжнародне право проходить найважчі випробування, а вибори легко зламати без належної системи захисту. Росія могла б не вчиняти злочину агресії проти України з використанням власних збройних сил, якби змогла посадити на чолі України свого кандидата. Останнє значно дешевше.

Росіяни вторглися в Україну великими колонами військових на танках, маючи з собою парадну форму, в лютому 2022 року, бо їхня аналітика й інвестовані у політичне життя та медіа України мільярди доларів, на їхню думку, гарантували Росії легку перемогу, відсутність спротиву суспільства та спокійне сприйняття окупації. Але це не спрацювало, бо мої співвітчизники звикли до того, що у них є право вибору. Справжнє.

Втім, поки що росіяни ще не програли, бо дуже швидко вчаться на власних помилках. Вони цілеспрямовано працюють на розколи і втрату волі до перемоги. Їхні інформаційно-психологічні спеціальні операції скеровані на емоції, які не дають діяти раціонально в кризових моментах.

Страх у суспільствах в стані загроженості сприяє приходу до влади через вибори крайніх політичних груп та популістів. Через глобалізацію політики й економіки такі тренди охоплюють цілі регіони, не обмежуючись кордонами однієї країни. 

Вибори досі сприймаються як аналогове телебачення, хоча ми давно живемо в цифрову епоху, унікальністю якої є індивідуальний підхід до страхів, болів, надій кожного виборця. Соціальні мережі та месенджери дали прямий доступ до мізків виборців і доброчесним політикам, і ворогам. Алгоритми й штучний інтелект у соціальних мережах заганяють кожного в стан прийняття своєї реальності. Це елемент політичної інженерії та поляризації, який допомагає зламати чесну конкуренцію на виборах.

Для мене основою чесних і вільних виборів є справжня політична конкуренція та доступ виборців до правди. Якщо немає шансу вільно сформувати політичну волю, то чи були це вибори взагалі? У такому випадку ми говоримо про тотальну дезінформацію, підбурювання світоглядних розколів, деградацію та дискредитацію демократичних стандартів і цінностей".

Читайте також: 

Дорожня карта для забезпечення організації повоєнних виборів в Україні