Серед українських громадян найбільшу популярність як «лідери думок» отримали Володимир Зеленський (про нього згадали 29% опитаних), Олексій Арестович (14%) і Олег Жданов (12%). Серед інших помітних інфлюенсерів – Валерій Залужний (9%), Сергій Притула (9%), Віталій Кім (4%), Михайло Подоляк (4%), Олексій Резніков (3%), Дмитро Гордон (3%) і Юрій Бутусов (3%). Про це свідчать результати телефонного опитування, яке на замовлення ОПОРИ провів Київський міжнародний інститут соціології у липні 2022 року.

Респондентів щоденникового дослідження, проведеного КМІС у липні 2022 року, просили назвати двох людей, які найбільше впливали на думку та сприйняття ситуації в країні протягом тижня ведення медіащоденника. Результати обох досліджень збігаються: лідером думок опитаних під час щоденникового дослідження виявився Володимир Зеленський, на умовно другому місці – Олексій Арестович, на третьому – Олег Жданов.

Пояснюючи, чому думки та висловлювання Володимира Зеленського є важливими, респонденти переважно посилалися на те, що саме він є першою особою держави та «оперує всією інформацією, яка є на даний момент». Також респонденти зазначали, що мають повагу та довіру до Президента, підкреслювали, що саме він є Головнокомандувачем Збройних сил України. Крім того, опитані також звертали увагу й на особисті риси: «дуже розумна людина», «справжній патріот України», «відкритість, чесність, правдивість». 

У випадку Олексія Арестовича респонденти відзначають, що його думки та висловлювання допомагають їм «вірити в краще», «дають надію», «позитивне бачення», «заспокоюють» та «підтримують психологічно». Деякі опитані також зазначають, що для них є важливим те, що Олексій Арестович має військову освіту, його думки «завжди підтверджені фактами», він «надає ексклюзивну інформацію» та досить «точно повідомляє про події».

Говорячи про Олега Жданова, респонденти зазначають, що для них є важливою «експертна оцінка, підтверджена знаннями військової справи та техніки», наявність «військової освіти», точність, обʼєктивність та достовірність інформації, яка подається. Багато опитаних також відзначали, що їм подобається подача інформації і вміння робити прогнози – «те, про що говорить, незабаром відбувається».

Також 39% користувачів соціальних мереж стверджують, що вони підписані на офіційні сторінки або канали органів влади чи посадових осіб. Серед тих, хто підписаний, 48% назвали Президента, 17% – ЗСУ, 9% – Олексія Арестовича, 6% – Валерія Залужного, 5% – Віталія Кіма. Серед молоді підписані на сторінки або канали органів державної влади 54%. Із віком цей показник знижується до лише 6% серед осіб у віці 60+ років.

 

Результати соціологічного дослідження "Демократія, права і свободи громадян та медіаспоживання в умовах війни" можна переглянути на сайті ОПОРИ (а також завантажити звіт у форматі PDF) за посиланням

Це дослідження відбулося завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки і твердження, висловлені у звіті, можуть не збігатися з позицією USAID та уряду США.

За коментарями звертайтеся:

Роберт Лорян, [email protected],+38 095 571-10-66

 

Дослідження провів на замовлення ОПОРИ Київський міжнародний інститут соціології у липні 2022 року. Дослідження складалося з двох частин: щоденникового опитування і телефонних інтервʼю. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (із випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого). Опитування проводилося серед дорослих (віком від 18 років) громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювала влада України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не ввійшли жителі територій, тимчасово не підконтрольних владі України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% — для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%. Методом щоденникового опитування опитано 100 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого). Польовий етап дослідження тривав з 6 до 15 липня 2022 року. Опитування проводилося серед дорослих (віком від 18 років) громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювала влада України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не ввійшли жителі територій, тимчасово не підконтрольних владі України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Серед опитаних спостерігалося пропорційне представництво за статтю. Не менш ніж 70% опитаних — з вищою освітою, зайняті у різних сферах, а також представники економічно неактивних груп. Усі учасники цікавляться подіями в Україні та за кордоном і майже щоденно споживають новини через різні медіа. Не менш ніж 30% учасників використовують російську мову для спілкування вдома.