В інтерв’ю для Zn.ua голова правління ОПОРИ Ольга Айвазовська розповіла про основні індикатори того, чи у правильному напрямку в політичному житті рухається Україна зараз.
На думку експертки, те, крокуємо ми вперед чи назад, визначать дві події:
- коли відбудуться парламентські вибори — у 2023-му чи 2024 році;
- і за якою виборчою системою.
За її словами, якщо пряма норма Конституції — а чергові вибори до Верховної Ради відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень ВРУ (28 серпня 2023 року), — буде уточнюватися в Конституційному суді, то це точно крок назад. Практично такий самий, як і той, що відбувся 2010 року, коли Янукович за тією ж схемою відмотав назад Конституцію й повернув собі драконівські повноваження. Це буде дуже серйозний удар по демократії.
Так, 26 листопада під час пресмарафону президент України Володимир Зеленський зазначив, що дату наступних парламентських виборів повинен визначити Конституційний суд України, хоча згідно з Конституцією вони мають відбутися в жовтні 2023 року, тобто на п’ятий рік повноважень Верховної ради, яка прийняла присягу 28 серпня 2019 року.
«Сценарій відмови від відкритих списків теж драматичний. Інженери-технологи, мажоритарники запевняють партнерів, що це їм вигідно йти второваною стежкою. Але вони забувають, що Рубікон перейдено. Повернутися, зберігши обличчя, до старого і без бою з опонентами не вдасться. А опонентом тут буде й суспільне середовище. Реформа із понад десятилітньою історією не буде перекреслена просто так тактичними завданнями якоїсь політичної групи без спротиву», — вказує Айвазовська.
Не вдасться у такій ситуації зберегти обличчя і президенту Володимиру Зеленському, який не зможе вдавати, що все відбулося без нього чи проти його волі.
Тож повернення до гібридної мажоритарно-пропорційної виборчої системи стане кроком крок назад та не матиме нічого спільного з демократичним розвитком політичної системи в Україні.
Окрім того, українське суспільство мусить розуміти, що безпосередньо відповідальне за те, хто приходить до влади. Однак усе це трансформація на роки. За словами Айвазовської, зараз потрібно робити основний упор на те, щоб широким спектром експертних і політичних груп працювати над створенням умов для конкуренції всередині самих партій. Адже жодна система державного управління в Україні не зможе стати ефективною, допоки, насамперед, не вибудується базова конкуренція серед самостійних демократичних партій. Проте в сучасних умовах вони, здебільшого, функціонують за рахунок великих бізнес-груп або тіньових ресурсів.
Повний текст інтерв’ю Ольга Айвазовської за посиланням: www.oporaua.org/article