Вчора, 5 грудня відбулася дискусія “Демократична Україна: що потрібно для виборів після війни?” на 12 Форумі розвитку громадянського суспільства «Що дасть нам силу».  Дискусію починалася із питання, а які гарантії мають громадяни, що в умовах об’єктивної неможливості провести вибори під час війни Україна не зверне з демократичного шляху. Керівник проєктів Громадянська мережа ОПОРА Олексій Рєпік, який був одним зі спікерів панелі, відзначив, що сталий діалог влади та громадянського суспільства і є такою гарантією, як і наполеглива спільна робота неурядового незалежного сектору.

Як зазначив перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, гарантією демократії в Україні є інтеграція України до ЄС, а дотримання стандартів виборів є невід'ємною складовою інтеграції. Віцеспікер повідомив, що умовах воєнного стану парламент сконцентрується на трьох пріоритетах: нове законодавство про партії; парламентська реформа, включаючи зміни до Регламенту Верховної Ради для розширення прав опозиції; окремий Закон про особливості післявоєнних виборів.

Заступник голови ЦВК Віталій Плукар розказав, що Комісія опрацювала очевидні вже зараз проблеми післявоєнних виборів і має бачення їх розв’язання. Він підкреслив, що була проведена велика робота з ідентифікації викликів для післявоєнних виборів: від оновлення реєстру виборців до голосування за кордоном. Ці напрацювання стануть оновою для прламентської дискусії.

Олексій Рєпік під час дискусії висловив позицію про критерії і процедури оцінки безпекової ситуації на окремих територіях. Не можемо, на жаль, бути надмірними оптимістами. Після завершення війни не на усіх постраждалих та окупованих територіях будуть умови для проведення перших поствоєнних виборів. Важливо мати прозорі критерії і процедури ухвалення важких рішень про неможливість голосування на деяких територіях: "Перше, що хочеться сказати – критерії мають бути зрозумілими для всіх. Ми не можемо зробити таким чином, щоб рішення просто приймалося десь і при цьому мешканці не розуміли підстав такого рішення. Тому ключове – це зрозумілість індикаторів, їх вимірюваність, звісно, й прозорість. Ми на цьому етапі визначили для себе три основних категорії: можливість для роботи виборчих комісії; логістика (завершене розмінування); інфраструктура. Другий напрямок, по якому ми теж здійснили оцінку моделювання – це перебіг соціально-економічних процесів на територіях: чи відновилась робота банківських установ, шкіл, місцевого бізнесу, медичної системи, чи надаються послуги."

Старший фахівець з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES Ukraine) звернув увагу, що саме зараз настає час напрацювання конкретних рішень. Чимало таких рішень є у «Дорожній карті виборчої реформи в Україні 2023 в умовах воєнного часу» від IFES Ukraine та Громадянська мережа ОПОРА (ознайомитися з текстом карти можна за посиланням).