Із початком відкритого вторгнення в лютому 2022 року росія влаштувала Україні морську блокаду. Наразі росіяни контролюють всі українські порти на Азовському морі, а в Чорному блокують доступ до головних портів поблизу Миколаєва та Одеси через постійні ракетні обстріли. Перешкодою для безпеки судноплавства також є морські міни, якими Україна захищає своє узбережжя від висадки російського десанту. За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, до війни Україна експортувала приблизно 150 млн тонн продукції на рік, більшість із якої — аграрна. Із них 5–7 млн тонн товарів щомісяця експортували через порти Чорного моря. У ситуації, що склалася, Україна не може вивезти більше, ніж 20–30% від цього обсягу. Тож питання роботи портів — ключове для відновлення українського експорту. Разом з тим, в інтерв’ю Associated Press міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зауважив, що для України головна проблема захисту від російських нападів. Дипломати працюють над планом, який, зокрема, передбачає локалізоване перемир’я з боку росії та надання можливості Туреччині за підтримки ООН перевіряти судна на російську вимогу, аби Україна не могла отримувати вантажі зброї.

Як відновити український експорт? Хто може гарантувати безпеку Україні за умови відкритих коридорів у Чорному морі? Які гарантії матимуть власники суден та збіжжя? Як росія маніпулює проблемою судноплавства у Чорному морі для зняття санкцій? Про це говоримо в ефірі War Speeches 15 липня.

Учасники онлайн-обговорення: аналітики ОПОРИ Анатолій Бондарчук та Михайло Балик, а також народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Андрій Богданець.

Трансляція відбудеться у п’ятницю, 15 липня, о 15:00. Переглянути ефір можна на YouTube-каналі Говорить ОПОРА та Facebook-сторінці організації. Приєднуйтеся!

Аналітики Громадянської мережі ОПОРА ретельно відстежують офіційну позицію росії щодо війни, яку вона розпочала на території України. Щоденні короткі аналітичні записки можна знайти на новому онлайн-інструменті «War Speeches». А щотижневі підсумки аналітики обговорюють під час онлайн-стрімів щоп’ятниці о 15:00. Сподіваємося, що цей інструмент допоможе українській владі, її міжнародним партнерам, іншим зацікавленим сторонам у плануванні кроків для протидії державі-окупанту. Крім того, всі користувачі можуть ознайомитися з реакцією лідерів цивілізованого світу на заяви і провокації держави-окупанта на єдиному сайті. Ми вже проскролили для вас усі новини і проаналізували їх у загальному контексті.