Фото Радіо Свобода
27 квітня Палата громад Канади ухвалила постанову, якою визнала геноцидом злочини російської федерації в Україні. До цього 21 квітня таке рішення ухвалили парламенти Естонії та Латвії, 12 квітня — Литви, 23 березня — польський Сейм. Натомість 6 квітня Чехія стала 18-ю країною, що визнала Голодомор актом геноциду українського народу, а Бразилія, яка ухвалила аналогічне рішення 26 квітня, — 19-ю.
На початку квітня після звільнення українською армією населених пунктів неподалік Києва, у тому числі Ірпеня, Бучі, Гостомеля, Бородянки та інших, стало відомо про численні воєнні злочини російських військових проти мирного населення, яке перебувало під окупацією. За повідомленням поліції, лише на Київщині росіяни вбили більше тисячі цивільних, переважно зі стрілецької зброї. Все це — лише окремі факти. Про масштаби військових злочинів росії можна буде говорити лише після деокупації всієї території України, зокрема міста Маріуполя, де, за інформацією міського голови Вадима Бойченка, вже загинуло 20 тисяч мешканців.
Злочини російської армії — це не лише вбивства, а й зґвалтування як жінок та дітей. Так, до Офісу омбудсмена у період з 1 по 14 квітня надійшло близько 400 звернень про випадки сексуального насильства з боку російських окупантів. Ці випадки відбулися як вже на звільнених територіях, так і на тих, які залишалися окупованими. Ще один злочин — примусове переміщення дітей в рф та передання їх на виховання до чужого середовища з метою знищення їхньої самоідентифікації як українців. Згідно з даними, які наводить Офіс омбудсмена, станом на 8 квітня до росії вивезли 121 тисячу українських дітей.
Що стосується руйнувань, то станом на 27 квітня прямі інфраструктурні збитки України від російського нападу становлять 88 мільярдів доларів. Такі дані наводить проєкт KSE Institute “Росія заплатить”, втілений за підтримки уряду та Офісу президента.
Україна
14 квітня 2022 року Верховна Рада ухвалила постанову, якою визнала дії збройних сил росії та її політичного і військового керівництва під час останньої фази збройної агресії рф проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, геноцидом українського народу.
Український парламент визнав геноцидом:
- вчинені Збройними силами Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України масові звірства (зокрема, в містах Буча, Ірпінь, Маріуполь, селищах міського типу Бородянка, Гостомель та багатьох інших населених пунктах на території України), що виявлялися у численних випадках убивств, викрадення, жорстокого позбавлення свободи людей, їх катування, зґвалтування, глумління над тілами вбитих і замучених;
- систематичних випадках умисного вбивства цивільного населення та умисному створенні Збройними силами Російської Федерації таких умов життя, які завдають виняткових страждань Українському народу, які спрямовані на його повне або часткове знищення та у підсумку призводять до фізичного знищення українського населення в багатьох населених пунктах на території України, зокрема через блокаду населених пунктів, недопущення гуманітарної допомоги та перешкоджання евакуації цивільного населення, захоплення та цілеспрямоване знищення об’єктів інфраструктури, що забезпечує базові потреби людей;
- примусовому переміщенні українських дітей на територію Російської Федерації та передачі їх на виховання до чужого середовища з метою знищення їхньої самоідентифікації як українців, а також у вигнанні з власних домівок та депортації тисяч цивільних осіб з числа цивільного населення України на територію Російської Федерації;
- поширених випадках фізичного та психологічного насильства щодо населення України, представників українських органів державної влади та органів місцевого самоврядування, представників громадських організацій та інших місцевих активістів, журналістів, священнослужителів та інших авторитетних в українському суспільстві осіб;
- системних діях Російської Федерації, спрямованих на створення умов, що розраховані на поступове знищення Українського народу через підрив економічного потенціалу та безпеки, які проявляються у знищенні об’єктів господарської інфраструктури (пошкодження зерносховищ, перешкоджання посівній кампанії, блокада морських торговельних шляхів, руйнування електро- та газотранспортної інфраструктури тощо).
Крім цього, парламентарі звернулися до міжпарламентських інституцій, урядів та парламентів іноземних держав щодо визнання дій росії актом геноциду, а також злочинів проти людяності та воєнних злочинів на території України.
Польща
23 березня Сейм Польщі ухвалив резолюцію, де рішуче засудив акти геноциду, які вчиняє росія в Україні, та назвав президента владіміра путіна воєнним злочинцем. “Сейм Республіки Польща рішуче засуджує акти тривалого насильства, воєнні злочини, злочини проти людяності, акти геноциду, системні порушення прав людини та інші злочинні порушення міжнародного права, вчинені на території суверенної України збройними силами Російської Федерації разом із союзниками за наказом військових головнокомандувачів під прямим суверенітетом президента Володимира Путіна”, — ідеться в резолюції.
Литва
12 квітня Сейм Литви одноголосно схвалив постанову якою рішуче засудив продовження військової агресії росії, яку вона здійснює за допомогою Білорусі, воєнні злочини, вчинені і триваючі проти суверенної України та її народу, а також злочини проти людства. Сейм запропонував, зважаючи на юридичний контекст, воєнні злочини росії та злочини проти людства вважати геноцидом українського народу.
Ухвалена резолюція закликає Україну та міжнародне співтовариство негайно ретельно задокументувати злочини, скоєні Російською Федерацією на території України, та створити міжнародний кримінальний трибунал для притягнення всіх винних до відповідальності.
Естонія, Латвія, Канада
Уже через тиждень після рішення Верховної Ради, 21 квітня, парламент Естонії проголосував за визнання дій росії актом геноциду. Того ж дня таке саме рішення ухвалив Сейм Латвії. 27 квітня Палата громад Канади затвердила постанову, якою визнала злочини російських військових в Україні геноцидом.
“Російська Федерація вчинила акти геноциду, в тому числі масові звірства проти мирного населення на тимчасово окупованих територіях, зокрема в містах Буча, Бородянка, Гостомель, Ірпінь та Маріуполь, а також у багатьох інших населених пунктах України. Вони полягають у вбивствах, викраденнях, депортації, ув’язненні, катуваннях, зґвалтуваннях, а також оскверненні тіл убитих”, — ідеться у рішенні парламенту Естонії.
Подібні формулювання містяться у заяві латвійського парламенту, який також засудив зусилля влади рф із заперечення злочинів, скоєних російськими збройними силами в Україні. Йдеться про спроби неправдиво представити ці злочини як провокацію або інсценування радикальних сил в Україні, зазначено у заяві.
“Зважаючи на значну кількість явних свідчень систематичних і численних воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених проти українців збройними силами РФ за вказівкою президента Володимира Путіна та членів російського парламенту... Палата громад Канади визнає, що РФ чинить геноцид проти народу України” — йдеться в постанові нижньої палати канадського парламенту.
ФРН
Тема геноциду росії в Україні гостро постала і в ФРН, хоча німецький парламент ще не голосував за таке рішення. Справа в тому, що увагу одного з депутатів Бундестагу Томаса Гейльмана (ХДС) привернула увага стаття із заголовком “Що Росія має зробити з Україною”, опублікована 3 квітня на сайті російського державного медіа “РИА Новости”. У тексті цієї статті авторства Тімофєя Сєргєйцева, серед іншого, містяться заклики до “деукраїнізації” України та її фактичного знищення у нинішньому вигляді. На думку німецького депутата, у цій статті є заклик до геноциду українців, тому він вирішив оскаржити її до прокуратури Берліна. Про це повідомляє “Deutsche Welle”.
Чехія
Крім того, 6 квітня, в умовах повномасштабної війни росії проти України, Палата депутатів парламенту Чехії визнала Голодомор геноцидом українського народу. Чехія стала 18-ю країною, яка ухвалила відповідне рішення.
“Сьогоднішнє рішення сплачує ще один історичний борг. Особливо з огляду на продовження жорстокої російської агресії в Україні, яка супроводжується інтенсивним наступом на дезінформацію та намаганням спотворити історію, важливо нагадати про справжню злочинну природу голоду початку 1930-х років”, — зазначила під час обговорення спікер Палати депутатів Маркета Пекарова Адамова.
Бразилія
26 квітня Федеральний сенат парламенту Бразилії схвалив законопроєкт, яким Голодомор 1932-1933 років було визнано геноцидом українського народу. Також четверта субота листопада стала в Бразилії Днем пам’яті жертв Голодомору. Крім цього, президент Сенату Родріго Пачеко засудив війну та висловив підтримку Україні.
“Ми з самого початку засуджуємо це вторгнення, ми засуджуємо цю війну і рішуче відкидаємо її, ми солідарні з українським народом. У межах наших можливостей, як Федеральний сенат і Національний конгрес, ми будемо на боці українського народу», — сказав він.
Нагадаємо, що ОПОРА проаналізувала заяви зарубіжних політичних лідерів і виділила тих, хто називає дії рф в Україні геноцидом.