Про це йдеться в позиційному документі “Ніколи знову 2.0. Маніфест сталого миру”, який представили 18 лютого на закритій вечері під час Мюнхенської безпекової конференції-2023.

Авторський колектив Маніфесту — представники українського громадянського суспільства,  що взяли на себе ініціативу сформувати та запропонувати світовій спільноті візію повоєнного світу, в якому росія як країна-агресор більше не становитиме загрози для безпеки України та світу. Одна з авторок документу — Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі ОПОРА, співзасновниця Міжнародного центру української перемоги.

У презентації та обговоренні взяли участь прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, колишній директор ЦРУ генерал Девід Петреус, парламентарі, а також українські та російські представники громадянського суспільства.

Маніфест містить стратегію виходу РФ з війни в Україні. Оскільки українці прийняли на себе основний удар російської агресії, то в повоєнному світі міжнародна спільнота має передусім орієнтуватися на українське бачення трансформації росії.

Як зазначають автори Маніфесту, “стратегія виходу РФ з війни в Україні після повної поразки її військ має фокусуватися на усуненні в справедливий спосіб наслідків російської агресії з урахуванням безумовного пріоритету інтересів українського суспільства та поваги до суверенітету та територіальної цілісності України”.

Безпека майбутнього України вимагає від росії зафіксувати відмову від територіальних зазіхань і претензій до інших країн в Конституції РФ, а політику покаяння та відмову від колоніальної політики — на законодавчому рівні. Ба більше, воєнна доктрина РФ не може розглядати українську державу як потенційну військову ціль чи вимагати обмеження суверенних прав України, як-то вступу до НАТО.

У майбутньому рф або її громадяни не мають втручатися в політичне життя України. 

Росія зобов’язана повернути всі історичні та культурні цінності й артефакти, викрадені та вивезені під час окупації, і відшкодувати втрату знищених. Для відновлення справедливості потрібно також повернути пам’ятки, вивезені Російською імперією, Радянським Союзом чи привласнені росіянами після його розпаду.

“Ніколи знову” — українські активісти переконані, що втілення ідей Маніфесту унеможливить наступну агресію та забезпечить сталий мир.

Повний текст українською та англійською мовами за посиланням – Sustainablepeacemanifesto.org

4 березня о 12:00 в Мистецькому Арсеналі відбудеться його презентація та обговорення за участі авторів та підписантів документу.