Кожен воєнний злочин РФ треба зафіксувати. Попри те, що обстріли мирних міст України ще тривають, уже зараз необхідно збирати докази для оперативного розслідування, яке проводить Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.
Закликаємо безпосередніх свідків та жертв, а також усіх людей доброї волі вносити інформацію про воєнні злочини РФ у спеціальну онлайн-форму на ресурсі https://russiancrime.org. Зібрані дані будуть напряму передані міжнародному прокурору.
Громадянська мережа ОПОРА — організація, яка в мирний час багато років організовувала спостереження за виборчими процесами відповідно до міжнародних стандартів — зараз змінює свою діяльність. Ми розпочинаємо масову фіксацію воєнних злочинів Російської Федерації в Україні. Долучитися може кожен — як безпосередні свідки й постраждалі, так і всі небайдужі, готові зафіксувати ці злочини згідно з правилами. Таким чином, усі внесені дані будуть надійно захищені, накопичені у відповідному форматі та оперативно й без змін передані як свідчення безпосередньо міжнародному прокурору. Заходь на сайт https://russiancrime.org та заповнюй онлайн-форму. Ми зобов’язані зафіксувати кожен снаряд, випущений у школу, садочок, приватні оселі, лікарні та інші цивільні об’єкти. Ми зобов’язані зафіксувати кожну кулю, випущену в кожну цивільну людину в Україні.
Що таке воєнні злочини? Це свідоме та грубе порушення правил ведення військових дій та міжнародного гуманітарного права. Вони, зокрема, спрямовані безпосередньо проти цивільного населення. Наприклад, воєнними злочинами є пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури; умисне вбивство, тортури, позбавлення волі цивільного населення; розташування та використання військ та техніки в житлових кварталах міста;насилля щодо медичного персоналу та медичної інфраструктури; використання окупантом цивільного одягу, одностроїв та емблем ЗСУ, поліції та інших служб Укрщаїни, емблем гуманітарних та медичних установ; умисні удари по будівлях, що мають релігійне, освітнє, культурне, наукове чи благодійне призначення, історичних пам’ятках, госпіталях і місцях зосередження хворих і поранених; захоплення майна та пограбування.
Як можна зафіксувати ці злочини? Це можуть бути фото та відео з місця подій, письмові та усні свідчення потерпілих або матеріальні свідчення (документи, залишки снарядів, гільзи, уламки речей, будівель).
Якщо у вас немає можливості заповнити форму, можна написати листа прокурору Міжнародного кримінального суду у Гаазі Каріму Хану на електронну пошту [email protected]. Писати можна в довільній формі будь-якою мовою, щоправда неструктуровані дані доведеться набагато довше опрацьовувати.
Нагадаємо, що на третій день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у неділю 27 лютого, президент Володимир Зеленський у своєму Твіттер-акаунті повідомив: “Україна офіційно направила позов проти РФ до Міжнародного суду ООН у Гаазі. Вимагаємо притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії. Просимо суд негайно наказати РФ припинити військові дії та призначити слухання вже наступного тижня”. Крім того, 28 лютого, прокурор іншого Міжнародного суду в Гаазі, кримінального, Карім Хан заявив, що хоче якомога швидше почати розслідування ситуації в Україні. А 2 березня, після звернення 39 країн, робота зі збору доказів розпочалася. Зараз важливо оперативно та ретельно зафіксувати всі злочини Російської Федерації у межах військової агресії на території України.