У серпні 2024 року Громадянська ОПОРА провела соціологічне дослідження у кількох громадах щодо соціально-економічної ситуації. Серед них чотири були обласними центрами - Івано-Франківськ, Львів, Полтава, Рівне. З результатами усіх досліджень можна ознайомитися на сайті ОПОРИ, в цьому матеріалі наведемо окремі дані для порівняння у різних громадах.  

Життя у громаді

Найбільш задоволені життям у громаді мешканці Івано-Франківська (загалом 66%). При цьому серед опитаних 23,5% цілком задоволені, що більш ніж в три рази перевищує цей показник в інших містах. 

В Рівному та Львові загальна частка задоволених перевищує 50%. 

А от полтавці навпаки, найбільш незадоволені. Чверть (25,25%) не задоволені життям у громаді, 38,75% як задоволені, так і не задоволені. 

Показово, як мешканці різних міст сприймають ознаки приналежності до громади. Більше 50% львів’ян зазначили про місцеві традиції та культуру, а от в Полтаві такої одностайності немає. 

Серед головних ознак до громади в усіх містах - знати і цінувати місцеві та українські традиції та культуру, а також сплачувати місцеві податки. Також більше 25% голосів у кожній з чотирьох громадах віддано за повагу до українських інституцій та законів.

А от відносно неважливими виявилися місце народження у громаді чи в Україні та постійне проживання. 

Цікаво, що розмовляти українською важливо у Львові (37%) та Івано-Франківську (31,5%), а відчувати себе українцем - у Львові (29%) та Полтаві (26,5%). 

Куди рухатися?

Головним ресурсом для розвитку усі громади рахують своє вигідне географічне розташування. У Львові також це цікаві туристичні об’єкти, а у Полтаві - приваблива природа. 

Цікаво, що іноземних інвесторів як ресурс для розвитку виділили Львів (25,5%) та Рівне (23,5%).

Пріоритети у громад різні. У Рівного це робочі місця та підприємництво, у Львові - покращення енергетичної інфраструктури, у Івано-Франківську - програми допомоги військовослужбовцям та їх родинам. Натомість у Полтаві виділяється група з чотирьох головних пріоритетів, які отримали близьку кількість голосів. 

Серед головних пріоритетів розвитку, важливих для кожної з чотирьох громад - робочі місця та підприємництво; програми допомоги військовослужбовцям та їх родинам.  

А от низький пріоритет у: поверненні і залученні мешканців і мешканок, що виїхали з громади внаслідок російського повномасштабного вторгнення; наданні адміністративних послуг; культурі і спорті. Цікаво, що розвиток туризму також не в пріоритеті, навіть у Львові. 

Однозначним пріоритетом для бюджету мешканці всіх громад бачать військові потреби. Підтримка військовослужбовців, ветеранів та їх сімей пріоритет №2 у Львові, Рівному та Івано-Франківську, та №3 у Полтаві. 

Полтавці важливим вважають забезпечення комфорту жителів (41,25%), а також підготовку до зими (37%). 

У Львові та Рівному близько третини опитаних вказали на необхідність збільшення витрат на медицину, освіту та культуру. 

Облаштування бомбосховищ та укриттів у фокусі уваги мешканців Полтави (30,25%) та Львову (22,5%). А от у Рівному та Івано-Франківську це не пріоритети для бюджету. 

Ставлення до ВПО

До внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у всіх громадах ставлення переважно нейтральне або ж доброзичливе. 

У Рівному найбільше опитаних відповіли, що ставляться доброзичливо чи скоріше доброзичливо (44,75%). У Івано-Франківську ця частка лише трохи менша (43,5%). 

У Львові та Полтаві найбільша частка тих, хто ставиться недоброзичливо або скоріше недоброзичливо до ВПО  (у Львові 16,5% та у Полтаві 16,25%). До того ж, у Львові ще 9,5% респондентів не змогли відповісти на це питання. 

Зате у трьох громадах (Івано-Франківськ, Полтава, Рівне) більше 50% опитаних вважають, що ВПО, які приїхали до нас в громаду, повинні мати право голосувати на місцевих виборах (вибирати міського голову, депутатів). Лише у Львові схвально відповіли 43,5% опитаних. 

***

Хоча всі громади різні, можна побачити спільні тенденції у відповідях мешканців. Приналежність до громади всюди визначається, в першу чергу, за культурною (знати і цінувати місцеві та українські традиції та культура) та економічною ознаками (сплачувати місцеві податки). А от місце народження не є важливим. 

Жителі всіх чотирьох міст зазначали одним з головних пріоритетів важливість робочих місць та підприємництва. Всюди витрати бюджету на військові потреби та підтримка військових посідають пріоритетне місце. 

Подібне ставлення серед чотирьох міст і до ВПО - нейтральне або доброзичливе. Однак є розходження щодо права ВПО голосувати на місцевих виборах - у трьох громадах воно більше 50%, натомість менше половини львів’ян підтримують таку можливість.