Після 24 лютого 2022 року місцеве самоврядування зіткнулося з цілим спектром безпекових і гуманітарних викликів. Західні області України стали гуманітарними центрами та прихистками для внутрішньо переміщених осіб. 

Зокрема, Івано-Франківська міська територіальна громада за 6 місяців бойових дій прийняла близько 51 тисячі мешканців України. Оскільки одна із перших державних установ місцевого самоврядування, з яким зустрічаються вимушені переселенці Центр надання адміністративних послуг, то представники ОПОРИ в Івано-Франківську поговорили із Богданом Пителем, директором Івано-Франківського ЦНАПу, про нововведення і місцеві ініціативи, які сприяють обліку мешканців і наданню їм допомоги.

Цією публікацією Громадянська мережа ОПОРА розпочинає серію матеріалів про проблеми, виклики та пошук якісних рішень для подолання наслідків війни органами місцевого самоврядування.

За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), станом на початок серпня 2022 року в Івано-Франківській області перебувають 99 983 внутрішньо переміщені особи. За даними Івано-Франківського ЦНАПу станом на 26 серпня, 37 737 осіб перебувають в Івано-Франківській міській громаді, з яких 32 958 особи (87%) поселилися у місті Івано-Франківськ, а 4 779 осіб (13%) — у селах і селищах Івано-Франківської територіальної громади.

«Розуміння того, що роботи із переселенцями буде багато, прийшло майже одразу. Тому ще з вечора 24 лютого ми розпочали проєкт для можливості роботи із внутрішньо переміщеними особами. Разом із програмістами компанії "Техноінфософт" за ніч було розроблено вебсервіс, який дає в режимі онлайн дані про ВПО», — розказує Богдан Питель. 

Цей вебсервіс отримав назву «Реєстр внутрішньо переміщених осіб» і дає можливість вести облік персональних даних та електронних документів ВПО. Він містить можливість додати інформацію про пільги, місце роботи, професію, звідки та коли прибула особа, коли та куди вибула. 

Важливим нововведенням системи є можливість формування тимчасового посвідчення з QR-кодом. Це посвідчення дає змогу вести облік отриманої матеріальної допомоги, безплатних обідів тощо.

«Внутрішньо переміщена особа може прийти в пункти видачі безплатних обідів, показати тимчасове посвідчення, працівник на видачі просканує QR-код і видає обід. А ми отримуємо дані про кількість виданих обідів. Також, ми використовували можливості системи для розповсюдження інформації щодо фінансової допомоги ВПО від ООН і конкретизації, в якому офісі ЦНАПу її можна отримати, — продовжує Богдан Питель. — Також  система дала змогу працевлаштування ВПО, оскільки при заповненні даних, ми уточнюємо інформацію щодо спеціальності або попереднього місця роботи. Таким чином і комунальні підприємства Івано-Франківська отримують нові можливості у закритті вакантних посад».

ОПОРА уточнила у представника компанії «Техінфософт» щодо кількості громад, які користуються їхньою розробкою. Це близько 20 громад,серед яки тільки дві великі — Львівська та Івано-Франківська. 

Довідково: 

Проєкт «Промоція соціальної згуртованості у громадах та посилення демократичних цінностей» реалізує Громадянська мережа ОПОРА за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED). Його мета на локальному рівні — допомогти місцевому самоврядуванню напрацювати якісні рішення для розв’язання конкретних проблем, які виникли під час та після війни, а також забезпечення належних умов для кожного мешканця громади. Проєкт спрямований на підвищення соціальної єдності, посилення впливу громадянського суспільства на місцевому рівні та залучення неурядового сектору до подолання наслідків війни. На цьому етапі проєкт реалізовується у трьох цільових громадах (Івано-Франківськ, Львів, Рівне).