22 травня Financial Times повідомили, що місцевий суд Мюнхена висунув обвинувачення чотирьом особам, які продали шпигунське програмне забезпечення FinSpy турецьким правоохоронним структурам. Йдеться про колишніх співробітників компанії FinFisher — ті обійшли німецькі експортні правила, зокрема не отримали дозволів, необхідних для продажу за межі ЄС програмного забезпечення для стеження. За даними видання, турецькі служби безпеки використовували програму, аби шпигувати за опозицією перед виборами 16 травня 2023 року.
Перші ознаки застосування FinSpy зʼявились у 2019 році: тоді низка правозахисних організацій Туреччини заявила, що уряд, ймовірно, стежить за опозицією та використовує для цього шпигунські програми. Згодом зʼясувалося, що спецслужби створили підробний вебсайт опозиційних сил та під фальшивим приводом пропонували турецьким опозиціонерам завантажити FinSpy. Це дало уряду доступ до повідомлень, телефонних дзвінків, камери та мікрофонів ключових лідерів турецької опозиції, тісно повʼязаних із Кемалем Киличдароглу — давнім лідером найбільшої опозиційної партії.
Показово, що обвинувачення висунули за кілька днів до другого туру президенстьких виборів, де основне змагання відбудеться між Кемалем Киличдароглу та чинним президентом Реджепом Таїпом Ердоганом. Раніше Киличдароглу неодноразово заявляв, що турецькі вибори нечесні та несправедливі, оскільки Ердоган схильний використовувати адміністративний ресурс.
Як свідчать матеріали німецької прокуратури, FinSpy опинилося в руках турецьких правоохоронців ще у 2017 році, за рік після невдалого державного перевороту у Туреччині. Після путчу в Туреччині значно посилилися репресії в армії, уряді та серед публічних інтелектуалів, опозиція ж опинилася під особливо пильним наглядом спецслужб. Тоді останні придбали програму FinSpy у FinFisher, сплативши за неї близько 5 млн євро, а натомість отримали як саме програмне забезпечення, так і послугу “розгортання його у Туреччині на попередньо наданому апаратному забезпеченні з подальшим навчанням його використання”.
Компанія FinFisher збанкрутувала у 2021 році, а до цього вона майже 10 років продавала FinSpy спецслужбам по всьому світу. У 2014 компанію зламали, а згодом проєкт WikiLeaks опублікував копії програмного забезпечення FinSpy, описавши його як “шкідливу німецьку програму для шпигунства”.