Соціальна мережа "ВКонтакте" і месенджер "Телеграм" є основними каналами комунікації Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях.
Про це сказала аналітик Громадянської мережі ОПОРА Ольга Снопок на презентації дослідження "Як Росія обмежує доступ до українського інфополя на тимчасово окупованих територіях" в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
"Приблизно з травня минулого року там (на тимчасово окупованих територіях – ред.) почали блокувати більшість великих соціальних мереж, якими ми користуємося. Тобто у 2022 році було заблоковано Фейсбук та Інстаграм. Це було таке калькування з того, що зробила Російська Федерація на своїй території. Те саме поширилося згодом і на тимчасово окуповані території. Згодом було заблоковано Вайбер, тому що, як казали місцеві ватажки, Збройні сили України збирають інформацію про ворога, використовуючи Вайбер. Відповідно, Вайбер необхідно заблокувати на цих територіях", – розповіла Снопок.
Згодом, зауважила вона, така заборона поширилася на Гугл та Ютуб, а взимку 2023 року було оголошено, що на тимчасово окупованих територіях буде заблоковано також Messenger компанії Meta і сервіс відеоконференцій Zoom.
"І, власне, коли ми оглядаємо загалом все, що ми щойно описали, то стає зрозумілим, що Російська Федерація фактично блокує все, що вона не здатна контролювати. І тут доволі цікаво, що основними каналами комунікації Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях виявляються Телеграм та ВКонтакте", – додала Снопок.
Як зауважила аналітик ОПОРА Анастасія Романюк, "для росіян Телеграм залишається диким полем через непрозорість самої компанії і найменшу кількість політик модерацій та обмежень, які накладає сам Телеграм на той контект, що поширюється на їхніх платформах".
Вона зазначила, що "зараз Телеграм залишається одним із найбільших комунікаційних майданчиків там, де, так би мовити, окупаційна влада і самі росіяни можуть максимально розвернутися".
"Ми влітку вже проводили дослідження окупаційних каналів у Телеграмі, і влітку ми зафіксували 118 Телеграм-каналів, які створені безпосередньо для окупованих населених пунктів. Коли ми продублювали це дослідження в березні 2023 року, майже через рік, нам вдалося розширити нашу базу уже аж до 640 Телеграм-каналів", – розповіла Романюк.
Водночас Спонок нагадала, що мережа ВКонтакте на території України заборонена з 2017 року, тому вона "трішки випадає з досліджень", але на ТОТ ВКонтакте – це "єдина велика соціальна мережа, яка там доступна, і на якій безперешкодно можуть комунікувати люди з тимчасово окупованих територій".
"Ми вирішили дослідити цю мережу, обрали 103 великі населені пункти на тимчасово окупованих територіях і виявили, що лише 65 з них мали активні сторінки у ВКонтакте між 24 лютого 2022 року та 31 березня 2023 року. І серед цих 65 населених пунктів ми виявили 1039 активних окупаційних сторінок ВКонтакте. Тобто по факту на тимчасово окупованих територіях ВКонтакте дійсно є великим і активним майданчиком для комунікації. І не варто його випускати з подальших досліджень", – сказала Снопок, зауваживши, що в процесі дослідження не брали до уваги населені пункти України, окуповані росією до 24 лютого 2022 року.
Відеозапис брифінгу:
Оригінал публікації: УКРІНФОРМ