12 травня у Верховній Раді відбулося 45 голосувань. Загалом парламентарі ухвалили 12 законодавчих ініціатив в цілому, а ще 4 прийняли “за основу”. Також вони підтримали 7 пропозицій Президента до Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов'язаних з активами окремих осіб" (№7194).
Середній рівень присутності депутатів на засіданні становив 89% (така сама присутність була і 3 травня). Парламентарі голосували “за” у 65% випадків, в 11% – “утримувалися”, у 0.3% – голосували “проти”. У 13% випадків вони взагалі не голосували. Натомість рівень прогулів становив 11%.
Заголом ухвалені ініціативи набрали від 265 до 334 голосів “за”. Зокрема, парламентарі ухвалили такі законодавчі акти:
Щодо функціонування місцевого самоврядування у період дії воєнного стану (№7269)
Пресслужба ВРУ повідомляє, що мета документу полягає у тому, щоб:
- врегулювати особливості здійснення повноважень органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану;
- спростити процедури прийняття кадрових рішень щодо посад в органах місцевого самоврядування та посад керівників суб'єктів комунального сектору економіки в умовах воєнного стану.
Зокрема, в умовах воєнного стану сільський, селищний, міський голова територіальної громади, на території якої не тривають бойові дії та не прийняте рішення про утворення військової адміністрації населених пунктів, має право, з обов’язковим інформуванням керівника відповідної обласної військової адміністрації, ухвалювати низку важливих рішень.
У разі ж утворення військової адміністрації населеного пункту повноваження сільської, селищної або міської ради, її виконавчих органів протягом дії воєнного часу та 30 днів після його припинення або скасування здійснює така військова адміністрація, а повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює начальник відповідної військової адміністрації.
Щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану (№7264)
Закон покликаний максимально спростити державні вимоги для ведення сільського господарства в умовах воєнного стану та зменшити бюрократичне навантаження на аграрний бізнес.
Детальний перелік спрощень можна прочитати за посиланням.
Щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану (№7289)
В умовах тимчасового призупинення роботи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру цей закон надає територіальним громадам сіл, селищ, міст можливість передавати в оренду земельні ділянки, що переходять до комунальної власності територіальних громад, без державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Про затвердження Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 травня 2022 року ‘Про примусове вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів’" (№7371)
Зокрема, йдеться про 99,7% акцій “Промінвестбанку” (ПІБ), що належать державній корпорації розвитку “ВЕБ.РФ”, та всі акції Міжнародного резервного банку (“МР Банк”, раніше – “Сбєрбанк»), що належать “Сбєрбанку”.
Щодо посилення захисту прав працівників (№5266)
Документ оновлює трудове законодавство про колективні договори, посилюючи захист прав працівників.
Зокрема, уточнено положення законодавства у частині визначення ознак того, що є масовим вивільненням працівників з ініціативи роботодавця та як роботодавець здійснює повідомлення про масове вивільнення. Врегульовано окремі питання щодо недопущення дискримінації в оголошеннях із працевлаштування. Визначено, що саме не вважають дискримінацією у сфері праці та що є необґрунтованою відмовою у прийнятті на роботу.
Щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності (№7282)
Документ вносить зміни до законодавства, яке регулює містобудівну діяльність. Запроваджено новий термін – Програма комплексного відновлення населеного пункту. Вона визначає основні просторові та соціально-економічні пріоритети відновлення територій, які постраждали від боїв та надзвичайних ситуацій.
Закон також передбачає врегулювання містобудівних питань, необхідних для розв’язання нагальних проблем, викликаних війною. Зокрема:
- розміщення, у тому числі будівництва, будівель і споруд, призначених для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, які втратили житло внаслідок бойових дій;
- переміщення (евакуацію) виробничих потужностей підприємств із зони бойових дій;
- спрощення будівництва окремих об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури в умовах воєнного стану;
- створення передумов для комплексного відновлення населених пунктів (територій), які постраждали внаслідок війни.
Щодо удосконалення механізму протидії рейдерству (№3774)
Закон удосконалив процедуру розгляду скарг, усунув положення, які дозволяли недобросовісним особам блокувати розгляд скарг Міністерством юстиції, та зробив обов’язковим оприлюднення рішень Мін’юсту на офіційному вебсайті.
Детальніше про закон читайте за посиланням.
Щодо діяльності з примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану (№7317)
Документ врегульовує діяльність органів та осіб, що здійснюють примусове виконання рішень у період воєнного стану.
Щодо підвищення ефективності санкцій, пов'язаних з активами окремих осіб (№7194)
Закон має на меті перешкодити використанню економічних активів на шкоду національній безпеці України та залучення активів, які є підґрунтям для діяльності, спрямованої на підготовку, розпалювання та ведення агресивної війни (включно з агресивною пропагандою), для посилення оборони України та відшкодування завданої шкоди.
Внесення змін у Постанову "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (№7366)
Цією постановою нардепа Олександра Гайду призначено Головою Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.
Щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану (№7360)
Законопроєкт передбачає такі зміни до Податкового кодексу України:
- відновлено податковий обов’язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, в частині дотримання термінів реєстрації ПН та РК в ЄРПН, подання податкової звітності, сплати податків;
- відновлено камеральні та документальні перевірки податкової звітності;
- відновлено відшкодування сум податку на додану вартість з бюджету.
Щодо особливостей визначення рентної плати за видобування газу природного на період дії воєнного, надзвичайного стану (№7249)
Мета законопроекту – оптимізувати податкове навантаження на вітчизняні газодобувні підприємства в умовах воєнного стану та зумовлених цим об’єктивних обставин, а також сформувати ресурс природного газу власного видобутку для належного забезпечення споживачів України природним газом та сталого проходження наступного опалювального сезону.
Також парламентприйняв за основу такі законопроєкти:
- щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність (№5371);
- щодо оптимізації трудових відносин (№7251);
- щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації (№6173);
- щодо соціального захисту осіб рядового і начальницького складу та умов проходження служби цивільного захисту (№7284)
Отже, Верховна Рада в умовах війни вчергове ухвалила низку важливих законопроєктів у сфері протидії російській агресії та подолання її наслідків.