Минуло майже два місяці від 24 лютого 2022 року, коли росія без публічного оголошення війни напала на Україну. Волинська область, яка за час війни зазнала кількох ракетних ударів по об’єктах інфраструктури, фактично опинилася в тилу. Втім, вона не залишилася осторонь публічних процесів, пов’язаних із воєнними діями.

Через загрозу подальших обстрілів області з повітря та нападу російських військ з боку білорусі волиняни готові в будь-який момент захищати північні кордони держави та, як надійний тил, продовжують працювати над забезпеченням гуманітарних потреб українських захисників і мешканців тимчасово окупованих територій.

У такий непростий час не припиняли свою депутатську діяльність шестеро народних депутатів, які представляють Волинську область у парламенті: Ігор Гузь (представник одномандатного виборчого округу №19), Вячеслав Рубльов (ОВО №20), Степан Івахів (ОВО №21), Ігор Палиця (ОВО №22), Ірина Констанкевич (ОВО №23).

Народні обранці з Волині працювали і працюють над розробкою та впровадженням важливих в умовах воєнних дій законодавчих ініціатив, здійснюють волонтерську діяльність у межах виборчих округів та Волині в цілому, забезпечують усім необхідним підрозділи територіальної оборони та добровольчі батальйони на Волині, впроваджують та реалізовують гуманітарні ініціативи тощо.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала публічну діяльність волинських парламентарів від початку повномасштабної війни в Україні до 20 квітня 2022 року.

Ігор Гузь: організація штабу захисту Волині, звернення до закордонних партнерів і «фронтовий пікап»

Із перших днів війни народний депутат від групи «Партії “За майбутнє”», представник виборчого округу №19 Ігор Гузь, окрім парламентської діяльності, активно включився у процес формування підрозділів територіальної оборони та добровольчих батальйонів у своєму виборчому окрузі, зокрема, у його центрі – місті Володимирі.
Народний депутат опублікував на офіційній сторінці у Facebook звернення до виборців свого округу про необхідність формування підрозділів територіальної оборони в межах територіальних громад, координації зусиль із правоохоронними органами та Збройними Силами України. Такоє депутат коментував ракетні обстріли інфраструктурних об’єктів у Володимирі, закликаючи містян не панікувати і не ігнорувати сповіщення про повітряну тривогу. Разом з тим, народний обранець одразу включився у роботу з забезпечення військових та гуманітарних потреб територіальної оборони та добровольчих формувань територіальних громад у виборчому окрузі №19.

Також парламентар організовував для цивільних мешканців свого округу навчання з надання медичної допомоги в умовах бойових дій та кидання «бандерівського смузі» в ворога, а також ініціював створення «Штабу захисту Волині».

Крім того, Ігор Гузь долучився до впровадження ініціативи «Фронтовий пікап» – збору коштів на автомобілі для українських захисників. Депутат публічно закликав доєднуватися до кампанії не лише мешканців Волині, а й закордонних партнерів, зокрема, з Литви та Польщі. На своїй сторінці нардеп періодично публікував звіти з результатами ініціативи. Зокрема, про чотири куплені автомобілі народний обранець повідомляв 20 березня, ще шість автомобілів було передано для потреб українських захисників уже до 23 березня, а станом на початок квітня кількість придбаних автомобілів становила уже двадцять три.

8 березня на своїй сторінці у Facebook нардеп оприлюднив відеозверненняо до білорусів, у якому закликав їх не брати участі у війні, яку розпочала на території України рф. Водночас 19 березня Ігор Гузь записав і також оприлюднив на своїй офіційній сторінці в соцмережі звернення до поляків із закликом підтримати ініціативи зі збору коштів на забезпечення потреб українських військових та представників тероборони.

2 квітня Ігор Гузь спільно із нововолинським міським головою Борисом Карпусом відвідали місто Ніжин. Результатом такого візиту стало підписання договору про співпрацю між Ніжином та Нововолинськом.

За період військових дій в Україні народний депутат провів робочу зустріч на кордоні з білоруссю разом із литовськими партнерами (віце-спікером литовського Сейму Паулюсом Саударгасом та керівником оборонного комітету Лауринасом Кащюнасом, членом Сейму Юстінасом Урбанавічюсом та послом Литви в Україні Вальдемарасом Сарапінасом), де йшлося про ключові потреби українських військових. Також нардеп зустрівся із міським головою французького Ла-Гаренн-Коломб Філіпом Жювеном, з яким він обговорив потребу надання медичної допомоги українським військовим та цивільним.

Ігор Гузь був також активним у медіапросторі – брав участь у телеефірах «Єдиних новин», місцевих телеканалів «Аверс» та «12 канал».

Результати парламентської роботи в умовах воєнного стану народний депутат частково висвітлював на своїй офіційній сторінці у Facebook, записуючи і публікуючи відеозвернення до виборців із зали засідань Верховної Ради. Також нардеп розповідав про законодавчі ініціативи, які він підтримав під час розгляду на пленарних засіданнях.

Вячеслав Рубльов: навчання цивільних, допомога захисникам і розгляд актуальних законопроєктів

Представник виборчого округу №20, член фракції «Слуга народу» Вячеслав Рубльов протягом майже двох місяців війни в Україні не припиняв виконувати свої депутатські повноваження, беручи участь у пленарних засіданнях парламенту і комітету та продовжуючи роботу у виборчому окрузі. Натомість до роботи парламентаря додалась волонтерська діяльність з забезпечення потреб українських Збройних Сил, підрозділів територіальної оборони та цивільного населення.

Зокрема, 24 лютого на своїй сторінці у мережі Facebook Вячеслав Рубльов опублікував допис про участь у пленарному засіданні Ради, де було прийнято рішення про введення в Україні воєнного стану.

Згодом на сторінці парламентаря з’явилася публікація про його діяльність у комітеті державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо розгляду законопроєкту №7153, покликаного спростити функціонування місцевого самоврядування та уряду в період воєнного стану.

2 березня Вячеслав Рубльов брав участь у роботі сесії Луцької районної ради, виступивши перед депутатами місцевої ради під час пленарного засідання.

Народний депутат періодично записував відеозвернення до виборців, де повідомляв про актуальну ситуацію в країні, закликав долучатися до забезпечення потреб Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони, проходити курси надання першої медичної допомоги, працювати над забезпеченням гуманітарною допомогою цивільного населення в областях, де тривають активні бойові дії.
Команда народного депутата Вячеслава Рубльова не припинила діяльності в межах виборчого округу №20, лише змістила акценти своєї роботи на організацію навчань з надання медичної та психологічної допомоги. Зокрема, такі навчання відбулися у Турійській, Луківській, Торчинській, Мар’янівській, Городищенській та інших територіальних громадах.

Крім роботи у Раді та в окрузі, Вячеслав Рубльов уже на другий день війни в Україні на своїй сторінці у Facebook повідомив про те, що разом зі своєю командою він долучився до збору гуманітарної допомоги для військових і бійців територіальної оборони, який організували волонтери з організації «Серце Патріота». Вже протягом першого тижня війни, за інформацією парламентаря, вдалося зібрати 500 комплектів форми, забезпечити підрозділи необхідними засобами зв’язку, продуктами харчування тощо.

Згодом волонтерську діяльність зі збору гуманітарної допомоги та забезпечення потреб українських захисників вдалося розширити за межі Волинської області. Зокрема, уже на початку березня депутат повідомив про зібрані та передані до столиці медикаменти, дитяче харчування та інші необхідні дитячі речі.
Також народний депутат повідомляв, що збір гуманітарної допомоги для військових та цивільного населення вдалося пришвидшити завдяки співпраці з партнерськими організаціями з Польщі, Франції та Бельгії.

На сторінці парламентаря у Facebook йдеться про те, що Збройним Силам України передали кевларові каски, спальники, ліхтарики, павербанки, дизельний генератор, бронежилети, розвантажувальні жилети, взуття, медикаменти, турнікети, засоби гігієни та продукти харчування.

Степан Івахів: телеефір, публікації в ЗМІ та відсутність інформації про парламентську діяльність

Народний депутат Степан Івахів, який у парламенті представляє виборчий округ №21 і входить до депутатської групи «Партії “За майбутнє”», за період воєнного стану в Україні фактично не здійснював публічної діяльності, пов’язаної з виконанням прямих депутатських обов’язків. Офіційна сторінка народного депутата у мережі Facebook з 24 лютого не наповнювалась інформацією, а відомості про діяльність парламентаря нечасто з’являлися у засобах масової інформації.

Відомо, що 2 березня народний депутат взяв участь у телеефірі місцевого телеканалу «12 канал», де прокоментував події в Україні та розповів про власну позицію щодо російсько-української війни.
Тези парламентаря, висловлені під час ефіру, опублікували також місцеві інтернет-видання. Степан Івахів розповів, що він перебуває на Волині, активно співпрацює з Волинською обласною військовою адміністрацією та координаційним центром, утвореним при ній. Окрім того, він перебуває на постійному зв’язку із центром свого округу.

Ще одне інтернет-видання опублікувало повідомлення про навчання, організовані для бійців добровольчого батальйону «Луцьк», які виконують бойові завдання в різних регіонах України. Навчання проводили іноземні інструктори за стандартами НАТО. Такі навчання відбувалися на території тренувального центру, в якому все необхідне забезпечення надали народні депутати з Волині, зокрема і Степан Івахів.

Про участь Степана Івахіва у засіданнях парламенту з 24 лютого до 20 квітня 2022 року та у роботі профільного комітету Верховної Ради, до якого входить нардеп, нічого не відомо.

Ігор Палиця: формування батальйону «Луцьк», діяльність фонду «Тільки разом» та участь у телеефірах

Представник виборчого округу №22, член депутатської групи «Партії “За майбутнє”» Ігор Палиця у період воєнного стану в Україні переважно зосередив свою діяльність на забезпеченні Збройних Сил України та добровольчих батальйонів необхідним озброєнням, амуніцією та іншими потребами.

Зокрема, нардеп долучився до створення добровольчого формування оперативного реагування «Луцьк», яке налічує понад 8 тис. учасників переважно з бойовим досвідом. За словами самого парламентаря, він разом з командою працювали над тим, щоб повністю забезпечити добровольчий батальйон усією необхідною зброєю для зупинки танків, БТРів тощо.

Згодом народний обранець також передав добровольчому батальйону «Луцьк» шість броньованих КрАЗів, а завдяки литовським партнерам залучив шість ендуро-мотоциклів та два квадроцикли, закупив 93 бронежилети та комплект радіообладнання загальною вартістю 400 тис. грн.

Свою діяльність Ігор Палиця також зосередив на забезпеченні гуманітарною допомогою мешканців міст, які найбільше постраждали від воєнних дій в Україні. Його благодійний фонд «Тільки разом» виділив 30 млн грн на закупівлю продуктів харчування та речей першої необхідності та відправку гуманітарних вантажів в різні міста України.

За ці кошти було куплено та доставлено автомобіль Mitsubishi L200 для 72 ОМБр; передано біноклі, оптичні приціли та інші прилади для ЗСУ та СБУ; придбано продукти харчування для прифронтової їдальні тощо.
Також завдяки співпраці Луцької міської ради з Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» в Луцьку було облаштовано кілька соціальних їдалень для внутрішньо переміщених осіб, які забезпечують українців безкоштовними обідами.

У співпраці з міжнародними партнерами благодійний фонд парламентаря реалізував проєкт із забезпечення цивільного населення прифронтових територій продуктовими наборами, медикаментами, товарами першої необхідності. А завдяки співпраці з іншими фондами в Україні захисникам на Донеччині було доставлено десятки тонн продуктів харчування, ліків та військового спорядження.

За період з 24 лютого до 20 квітня Ігор Палиця брав участь у телевізійних ефірах, зокрема на телеканалах «1+1» та «Аверс», а його діяльність активно висвітлювали й інші засоби масової інформації.

Ірина Констанкевич: організація координаційного центру, волонтерство жіночого руху «За майбутнє» та парламентська діяльність

Представниця виборчого округу №23 і депутатської групи «Партії «За майбутнє» Ірина Констанкевич протягом періоду з 24 лютого по 20 квітня активно працювала у парламенті, відвідуючи пленарні засідання та засідання профільного комітету, координувала роботу обласного координаційного центру на Волині, долучалася до волонтерської діяльності в рамках жіночого руху «За майбутнє», проводила зустрічі з виборцями свого виборчого округу, брала участь у телевізійних ефірах та коментувала поточну ситуацію в Україні для національних та місцевих видань.

Зокрема, з 24 лютого на своїй офіційній сторінці у Facebook Ірина Констанкевич висвітлювала свою парламентську діяльність, повідомляла про прийняті законодавчі ініціативи, а також розповіла своїм виборцям про візит до Верховної Ради Президентки Європарламенту Роберти Мецоли. 

Парламентарка повідомляла і про прийняття постанови про визнання злочинів росії проти України геноцидом українського народу.

Також на своїй сторінці у Facebook Ірина Констанкевич опублікувала інформацію про 21 законопроєкт, проголосований у парламенті 1 квітня.

Окрім участі у пленарних засіданнях Ради, Ірина Констанкевич продовжувала роботу в комітеті Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики, беручи участь у його засіданнях та інших заходах.

Не припиняла народна депутатка і традиційної діяльності в окрузі №23. Зокрема, на своїй сторінці у Facebook народна обраниця повідомила про відвідання громад свого виборчого округу. На зустрічах із виборцями йшлося про війну, воєнний стан, засоби захисту для українських захисників, заборону продажу алкоголю.

В рамках волонтерської роботи жіночого руху «За майбутнє» з підтримки Збройних Сил України і сил територіальної оборони та залучення гуманітарної допомоги народна депутатка Ірина Констанкевич сприяла збору сотні тонн продуктів харчування, одягу, ліків та спрямуванню їх до Київської, Миколаївської, Харківської, Житомирської, Вінницької та Дніпропетровської областей; забезпеченню військових цифровими радіостанціями, камуфляжним одягом, побутовими речами, оргтехнікою, паливно-мастильними матеріалами; пошуку та наданню місця проживання для більш ніж 7 тис. українців на Волині станом на 14 березня.

Діяльність народної депутатки України в умовах війни активно висвітлювали національні та місцеві засоби масової інформації. Зокрема, Ірина Констанкевич брала участь в ефірах «Єдиних новин» та місцевого «12 каналу».

З перших днів війни Ірина Констанкевич долучилася до організації Волинського обласного координаційного центру. Одним з перших його завдань було створення «гарячої лінії» для вимушено евакуйованих осіб для збору актуальних потреб цивільного населення.

За перші п’ять днів роботи Координаційного центру на «гарячу лінію» надійшло близько 250 звернень не лише від осіб, які потребували допомоги, але й від тих, хто її пропонував.

На початку березня робота обласного Координаційного центру розширилася новими напрямками: прийом гуманітарної допомоги та переспрямування її у різні точки України; забезпечення військових потреб українських захисників; збір необхідних матеріалів для територіальної оборони та добровольчих формувань з метою зведення оборонних споруд в межах області; забезпечення житлом вимушено переміщених осіб, які прибували на Волинь з різних куточків України тощо.

Насамкінець, у час воєнного стану важливо, щоб кожен перебував на своєму місці та робив те, що йому належить. Усі волинські нардепи-«мажоритарники» здебільшого виконують це завдання, додавши до своїх звичних обов’язків волонтерську діяльність. Так кожен з них робить свій особливий вклад у спільну перемогу.

Подана в цьому матеріалі інформація про напрямки діяльності волинських парламентарів, можливо, не є вичерпною, оскільки ОПОРІ вдалося проаналізувати лише публічну частину роботи нардепів, про яку розповідали у соціальних мережах самі народні обранці чи яку висвітлювали засоби масової інформації. Втім, варто зазначити, що народні депутати продовжують працювати, а Громадянська мережа ОПОРА продовжує досліджувати їх роботу.