Основним висновком громадських спостерігачів від ОПОРИ є підвищення рівня організаційного забезпечення зовнішнього незалежного оцінювання порівняно з тестуванням з історії України на якісно вищому рівні.

Загальні висновки:

  • Спостерігачами зафіксовано більш жорстке ставлення з боку інструкторів щодо учнів, які намагалися скористатися шпаргалками, чи технічними засобами.

  • Серед громадських спостерігачів є представники органів виконавчої влади (управління освіти різного рівня), що не передбачено Положенням про громадський контроль. Державні службовці, які проводять громадський контроль, можуть впливати на адміністрацію пункту тестування. Для прикладу, у пункті тестування в Чернівецькій гімназії № 1 було зафіксовано присутність громадського спостерігача із офіційним посвідченням, що мав П.І.Б. ідентичне Начальнику Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації - Деркач Борис Євгенович (його підпису в підсумковому протоколі немає, на сайті Івано-Франківського регіонального центру спостерігача з Чернівецької області з таким прізвищем не зареєстровано http://test.if.ua/sp/stat/). Такі ж випадки є непоодинокими у малих містах та районних центрах Миколаївської області. Крім того, документально зафіксовано випадок, коли державний службовець підписав акти та власноручно вказав свою посаду.

  • Учасникам тестування варто бути більш уважними щодо завчасної перевірки правильності прізвищ вказаних у запрошеннях. Нагадуємо, що випускники власноруч писали заяви на участь у зовнішньому оцінюванні. Крім того, просимо звернути увагу батьків на те, щоб учні у переддень оцінювання готували документи, що ідентифікують особу на пунктах тестування. І хоча випадки забудькуватості серед учнів поодинокі, запобігти їх виникненню досить легко.

  • Зафіксовано поодинокі випадки неправильного розсаджування учасників тестування. Для прикладу, у ЗОШ № 20 міста Луганська в аудиторії № 15 не перевірили документи в учасників, а також не провели попередній інструктаж щодо правил заповнення бланків відповідей та роботи з тестовими зошитами. Учасник під № 14 сів на місце № 7 і писав роботу замість іншого, що було виявлено наприкінці тестування з біології. Порушення зафіксовано в акті.

  • Доставка тестових матеріалів здійснюється у визначені терміни. Втім, зафіксовано випадок, коли в Івано-Франківській області контейнери з матеріалами замість пункту тестування у виправній колонії в Товмачику потрапили до ПТ у ЗОШ №1 міста Коломия. Ситуацію оперативно виправлено через Івано-Франківським РЦОЯО, матеріали вчасно направлено до виправній колонії і ув`язнені скористалися правом скласти тест з «Біології».

Підготовка приміщень до тестування. Найчастіше спостерігачі вказували на відсутність вказівників до туалетів, через що абітурієнти витрачали зайвий час на їх пошук. Хоча в обов`язковому порядку в інструкції не зазначено, що вказівники потрібні, втім, передбачити їх не складно. Крім того, на кожному поверсі пункту тестування повинен бути черговий, який супроводжує учнів під час їх виходу з аудиторій. Але не завжди одна особа може забезпечити супровід учнів, що одночасно виходять, і такі випадки зафіксовані спостерігачами.

На деяких ПТ зафіксовано проблеми зі списками учасників тестування. Зокрема, У Мукачівській ЗОШ №11 (Закарпаття) списки було заповнено стандартним друкарським шрифтом (12-14) та вивішено на єдиному стенді. Це створило зайві труднощі під час пошуку імен учасників у списках.

Не всі незадіяні під зовнішнє оцінювання приміщення були опломбовані вибірково.

У Виноградівській ЗОШ №8 (Закарпаття) спостерігачі вказали на недотримання температурного режиму: духота в аудиторіях (30 градусів тепла на вулиці), недостатню вентиляцію приміщень.

У ЗОШ № 4 м. Хмільник (Вінницька область) взагалі не було вивішено списки учасників тестування, що створило зайву метушню на вході до ПТ.

Робота чергових. Варто зазначити, що найчастіше чергові супроводжували учнів, котрі виходили з аудиторій. Проте, в ЗОШ № 152 міста Києва супроводу не було (ГС пов`язує це з недостатньою кількістю чергових), деякі учасники виходили до вбиральні з сумками.

Під час проведення більш масштабних тестувань є ризик, що чергові не зможуть проконсультувати усіх учнів щодо місцезнаходження того чи іншого об`єкту в приміщенні пункту тестування.

Реєстрація учасників. Загалом, реєстрація відбувалась з дотриманням процедури, тобто, тільки після пред`явлення паспорту чи іншого посвідчення встановленої форми з фотографією. У ПТ № 185 (Чернігівська область) була розбіжність між іменем учасника тестування в паспорті та запрошенні, там же була виявлена помилка написання прізвища в одному з аудиторних списків. Але після консультацій з уповноваженими особами, учень зміг скласти тестування. В Южноукраїнську (Миколаївщина) до тестування з фізики не було допущено учасника, який мав при собі тільки копію свідоцтва про народження. У одного з учасників тестування з фізики в Закарпатській області був неправильно заповнений учнівський квиток (печатка не стояла на фотографії). Проте, до тестування його було допущено за результатом виправлення помилки директором школи.

Поводження з контейнерами. У Виноградівській ЗОШ №8 (Закарпаття) контейнер з тестовими матеріалами відкрито раніше визначеного часу. На зауваження спостерігача про недопустимість порушення регламенту відповідальний заявив, що оскільки спостерігачі присутні, то можна й раніше. Хоча чітка процедура не може зміненюватися і за умови присутності спостерігача.

Затримки з початком тестування. Спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА було зупинено спробу затримати початок тестування в ЗОШ № 48, м. Луганська. Керівник ПТ заявила, що тестування почнеться об 11.30, щоб дочекатись дівчину, яка забула паспорт та повинна до цього часу його принести. Спостерігачі повідомили уповноваженого по Луганській області від Донецького РЦОЯО про намір почати тестування на півгодини пізніше, той передзвонив на ПТ та пояснив, що так робити не можна. Тестування розпочали вчасно.

Мова тесту. Дуже часто виникали проблеми через плутанину з мовами: інструктори не звертали уваги на позначку мови, через що до аудиторії потрапляли пакети з тестами іншою мовою.

Робота інструкторів. Спостерігачі зауважували, що інструктори інколи перешіптуються між собою та відволікають учасників від роботи.

В одній з аудиторій ПТ у Київському механіко-технологічному коледжі запис про ознайомлення з правилами учасники робили після закінчення роботи з тестом. Надиктовування тексту відволікало учасників, котрі продовжували роботу. Варто зазначити, що увесь персонал пункту тестування був з цього навчального закладу, хоча кількість залучених працівників не повинна перевищувати 30%.

Спостерігачі у Львівській області зауважили, що інструктори після закінчення тестування замість запакування сек`юр-паків до контейнера переймалися заповненням договорів та актів виконаних робіт, створюючи зайвий шум та метушню (ЗОШ No.45 м. Львова, Червоноградський професійний гірничо-будівельний ліцей, Самбірський педагогічний коледж ім. І. Филипчака).

У ЗОШ № 30 Херсона були проблеми із явкою інструкторів, частина чергових виконували їх функції.

У Закарпатській області (Іршавська ЗОШ №1) обхід уповноваженим і відповідальним аудиторій перед початком тестування та перевірка правильності розміщення учасників за столами з їх номерами зайняло до 40 хв. Це в свою чергу затримало початок тестування.

Поводження з зошитам та бланками відповідей. У чотирьох ПТ Чернівецької області спостерігачам довелося робити зауваження щодо порушення пункту 4.11. регламенту роботи ПТ: бланки відповідей до сек`юр-паку одразу не вкладалися, а складалися в стопку на столі інструктора. Після зауважень інструктори виправили ситуацію.

Дуже часто інструктори або взагалі не викладали на стіл зошити учнів, що не з`явилися, або забирали їх одразу на свій стіл. Таким чином, зошити можна було б винести з аудиторії з метою допомоги іншим учням. Проте, фактів виносу не було зафіксовано. Так само часто інструктори видавали зошити з завданнями одразу після закінчення тестування в аудиторії, навіть коли в інших аудиторіях усе ще йшло тестування.

Робота чергових. Спостерігачі часто фіксують відлучення чергових з коридорів без дозволу відповідального за ПТ.

Робота громадських спостерігачів. В ЗОШ № 48 міста Луганська спостерігачам забороняли записувати зауваження до протоколу; дозволили тільки після втручання відповідального по області віл РЦОЯО. У Чернівецькій області (Чернівецька гімназія № 7, Вижницька гімназія) спостерігачам намагались заборонити працювати в коридорах. Після телефонної рекомендації із Івано-Франківського РЦОЯО за ГС закріпили чергових і з ними дозволили пересуватись рекреаційними зонами. Там же спостерігачам намагались заборонити реєструватись на ПТ до 10.00. Так само в одній аудиторії спостерігачеві намагались заборонити покинути аудиторію.

На тестуванні з фізики у м. Калинівка ЗОШ № 2 (Вінницька область) спостерігачів намагались не пропустити до зали, де відкривали адміністративний пакет.