У листопаді у Facebook  вперше з'явилася можливість оплачувати політичну рекламу українською гривнею. Втім, таку можливість ще не використали політики, які цього місяця інвестували в онлайн-просування найбільше.

Загалом у листопаді в соціальних мережах Facebook та Instagram для української аудиторії транслювалося 11,5 тисяч рекламних публікацій політичного змісту. На їх просування на 1492 сторінках було витрачено від 203 432 до 321 638* доларів США. Порушували правила Facebook і були заблоковані 7,68% публікацій, що не були не промарковані як політична реклама.

Виборча кампанія в Харкові та двох округах завершилася, і це відобразилося на показниках географічного таргетування політичної реклами. Так, повернувся на довиборчий рівень кількості показів політреклами жителям Харківщини: у листопаді він становив 3,9%, тоді як у вересні і жовтні — 13,1% та 12,7% відповідно (найвищі цифри по країні). Натомість цього місяця серед найбажанішої аудиторії були мешканці Дніпропетровської області, Києва та Львівщини.

У середньому українці бачили у своїх стрічках півтори тисячі рекламних дописів щодня, в трансляцію яких інвестувалося від 5,5 до 8 тисяч доларів США.

Цього місяця у Facebook з’явилася можливість платити за політичну рекламу українською гривнею. Цим нововведенням вже скористалися 20 сторінок, оплативши 103 рекламні публікації. Згідно з даними інструменту для аналізу політичної реклами Facebook Ads Analyzer, найбільше таких дописів було спрямовано на користувачів із Житомирщини (22% у таргетингу). Наприклад, оплачувала промоцію в гривні сторінка Удар Віталія Кличка. Житомирщина. Разом з тим, в українських рекламодавців залишається можливість розраховуватися за онлайн-просування в доларах США та інших валютах. Запровадження гривневого розрахунку сприятиме підвищенню прозорості фінансування політичної реклами в соцмережах та уникненню подвійної конвертації при переведенні валют.

Топ-10 найщедріших рекламодавців листопада

Серед десяти сторінок, із яких у просування політичного контенту було витрачено найбільше коштів, п’ять є офіційними сторінками українських національних політиків, одна — партії. Загальні їх інвестиції, відповідно до даних Facebook Ad Library Report, становлять 46 182 американські долари.

Онлайн-комунікація політиків та партій

Найбільше рекламних публікацій у листопаді вийшло на сторінці партії “Слуга народу” — 450 дописів, на просування яких було витрачено майже 8 тисяч доларів США. Діджитал-комунікація — традиційна для цієї партії: її офіційна сторінка часто публікує рекламні повідомлення, в яких ідеться про позиції партійців щодо політичних питань та законодавчих ініціатив. Також там публікують анонси програм за участі представників партій, розповіді про представників місцевої влади тощо. Найбільше показів цих реклам відбулося для користувачів із Закарпатської та Львівської областей, причому значна перевага була за жіночою аудиторією.

Серед політиків активно використовували платні промоінструменти соціальних мереж Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, Олег Ляшко, Петро Порошенко та Ілля Ківа.

На сторінках Яценюка, Порошенка і Гройсмана таргетинг дуже схожий — пріоритетними для показу рекламних повідомлень були жителі Львівщини. Рекламу на сторінках двох перших політиків не демонстрували жителям Донецької та Луганської областей.

Більшість рекламних публікацій на сторінці Арсенія Яценюка було розміщено 26 листопада. Всі вони анонсували Київський безпековий форум. Також політик рекламував фрагменти телепередач за своєї участі і власні позиції щодо державної безпекової політики. 

У Володимира Гройсмана більшість дописів — це фрагменти телевізійних передач, де політик виступав із критичними коментарями щодо політики влади.

Петро Порошенко також рекламує власну позицію, здебільшого щодо зовнішньополітичних питань. Водночас на сторінці політика транслювався один із найдорожчих дописів місяця (вартістю 400-499$) — заклик до парламентарів від “Європейської Солідарності”.

На сторінці Олега Ляшка опубліковано інший найдорожчий допис місяця, на рекламу якого було витрачено 400-499$. Він присвячений виступу політика в ефірі телеканалу НАШ. На відміну від більшості рекламодавців, Ляшко таргетує свої дописи переважно на чоловічу аудиторію.

На сторінці Іллі Ківи рекламу оплачує політична партія “Опозиційна платформа — За життя”. Рекламний контент виходить російською мовою, і пропонується він для перегляду здебільшого жіночій аудиторії.

Інформаційні кампанії в соцмережах

Також у листопаді активно промотувалися кілька інформаційних кампаній: “ЗА Стамбульську конвенцію” — заклик ратифікувати міжнародний документ; “Активні парки” — державна програма популяризації вуличного спорту (частина реклами була оплачена у гривнях); “Маєш інформацію про небезпеку — телефонуй до СБУ” — партнерська ініціатива Служби безпеки України та Центру стратегічних комунікацій “СтратКом Україна”; програми і проєкти Київської школи державного управління ім. С. Нижного.

 

* Оскільки Facebook Ad Library report не подає точної інформації про вартість політичної реклами, якщо вона не перевищила 100 $, то під час аналізу витрат рекламодавців отримуємо дві суми — мінімальну та максимальну.

Якщо ви бажаєте самостійно дослідити витрати політичної партії або конкретного політика, скористайтеся Бібліотекою реклами Facebook та аналізатором політичної реклами, який розробила ОПОРА.