Наприкінці грудня минулого року Київська обласна рада затвердила Програму підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на впровадження енергоефективних заходів у Київській області на 2023-2024 роки.
Програма спрямована на комплексне вирішення проблеми підвищення ефективності використання та зменшення споживання енергоресурсів в житловому секторі, зокрема, у багатоквартирних будинках, в яких створено ОСББ, що зазнали пошкоджень перш за все, під час російської агресії проти України, та розташовані у деокупованих населених пунктах Київської області.
Головна мета Програми:
- проведення заходів з відновлення пошкоджених багатоквартирних житлових будинків, які постраждали від збройної агресії російської федерації проти України, з урахуванням вимог в частині підвищення їх енергетичної ефективності та в яких створено ОСББ;
- підвищення енергоефективності багатоквартирних житлових будинків, які розташовані в деокупованих населених пунктах Київської області та на територіях, де велися бойові дії;
- скорочення споживання енергоносіїв населенням, а саме ОСББ за рахунок проведення заходів з комплексної термомодернізації, досягнення 100% рівня обліку енергоносіїв, в тому числі за рахунок часткового відшкодування виконаних енергоефективних заходів в межах Програм підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «ЕНЕРГОДІМ» та «ВідновиДІМ» Фонду енергоефективності.
Завдання Програми полягає у підтримці ОСББ, будинки яких були пошкоджені, внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, розташовані в деокупованих населених пунктах та на територіях, де велися бойові дії шляхом:
- розробки проєктно-кошторисної документації на основі проведеного енергетичного аудиту та отриманого енергетичного сертифікату будівлі;
- проведення заходів з відновлення багатоповерхових житлових будинків з урахуванням вимог в частині підвищення їх енергетичної ефективності;
- термомодернізації зовнішніх огороджувальних конструкцій (стін, вікон і дверей, горищ, підвалів);
- модернізації (заміни) систем опалення та гарячого водопостачання;
- заміни або ремонту пошкоджених блоків віконних або/та блоків балконних дверей, вітражів тощо, зовнішніх і внутрішніх тамбурних дверей;
- ремонту пошкоджень фасадів будівель;
- ремонту пошкоджень конструкцій даху/покриття будівель;
- ремонту пошкодженого обладнання дахових котелень та інженерних мереж (опалення, водопостачання, каналізації, газопостачання, електричних мереж).
- встановлення засобів обліку, у тому числі засобів диференційного (погодинного) обліку споживання електричної енергії, та засобів автоматичного регулювання споживання енергетичних ресурсів і води;
- здійснення інших енергоефективних заходів у будівлях.
Крім того, Програмою передбачається відшкодування ОСББ частини суми вартості виконаних будівельних робіт в розмірі, що не перевищує 10%, які скористались Програмою підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «ЕНЕРГОДІМ».
Також за Програмою передбачається фінансування робіт, які не ввійшли до переліку першочергових, визначених за Програмою «ВідновиДІМ». Умови та порядок їх фінансування затверджується окремим рішенням обласної військової адміністрації.
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації цієї Програми складає 300 млн грн.
Ознайомитись з Програмою можна за посиланням: https://bit.ly/3H6kByo
За даними Фонду енергоефективності наразі діє 142 подібних програми підтримки ОСББ із фінансуванням на загальну суму понад 160 млн грн і у 2022 році в рамках цих програм 123 ОСББ отримали фінансову підтримку з місцевих бюджетів на суму понад 23,8 млн грн. В масштабах України це дуже мало. Очевидно, що така ситуація пов’язана з воєнним станом в країні, бюджетні кошти були перерозподілені першочергово на боротьбу з ворогом. Сподіваємось, що у 2023 році ситуація стабілізується і ОСББ зможуть отримувати підтримку з місцевих бюджетів для впровадження енергоефективних заходів та відновлення будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій, адже це надзвичайно важливо.
Громадянська мережа ОПОРА закликає органи місцевого самоврядування вжити заходів для прийняття та реалізації програм, подібних тій, що прийнята у Київській області. Наразі дуже важливо об’єднати зусилля для якомога швидшого відновлення будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій, а також енергомодернізувати будинки, адже це єдиний правильний шлях до енергетичної незалежності, як окремого будинку, так і всієї країни в цілому.