Сьогодні, 21 грудня 2022 року відбулось засідання круглого столу «Безпека та зв’язок», під час якого презентували пілотний проєкту використання сонячної енергії в умовах війни для електрозабезпечення спільних потреб багатоквартирних будинків. Зокрема, було представлено досвід однієї з багатоповерхівок міста Павлоград, що в Дніпропетровській області, де наприкінці жовтня поточного року встановили сонячну електростанцію.

Заходи зі встановлення сонячної електростанції реалізували ГО «Ресурсний центр - епіцентр змін» у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля, бюро Київ – Україна в рамках пілотного проєкту «Підвищення надійності енергозабезпечення багатоквартирного будинку завдяки сонячній енергії».

КМО ВГО “Громадянська мережа  ОПОРА” забезпечувала організаційно-інформаційний супровід цього пілоту в рамках проєкту «Поштовх для ОСББ», який реалізується за підтримки Швейцарії (Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні).

Ключова мета реалізації цього проєкту - продемонструвати використання сонячної енергії в умовах війни для електрозабезпечення багатоповерхівки.

Спікерами на засіданні круглого столу «Безпека та зв’язок» стали:

▪️ Оксана Горова, голова правління ГО «РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР – ЕПІЦЕНТР ЗМІН», презентувала результати реалізації проєкту «Використання сонячної енергії в умовах війни для електрозабезпечення спільних потреб багатоквартирних будинків»; 

▪️ Тетяна Бойко, голова правління КМО ВГО “Громадянська мережа  ОПОРА”, виступила модератором заходу;

▪️ Вікторія Погорєлова, голова правління ОСББ «Мотор», голова Благодійного Фонду «Про ОСББ», поділилась інформацією щодо можливості застосування сонячної станції для безперебійної роботи обладнання індивідуального теплового пункту (ІТП) в умовах значних перерв в електропостачанні.

▪️ Юрій Трегубко, голова ГО “Центр розвитку ОСББ “Пліч-о-пліч” (м. Херсон), висловив думку щодо подолання тарифного популізму, як першочергового завдання для розвитку відновлюваної енергетики;

▪️ Вадим Литвин, технічний експерт проекту, ГО «Асоціація енергоаудиторів», окреслив типові технічні рішення для багатоквартирних будинків та перспективи розвитку «зелених проєктів»;

▪️ Тамара Буренко, депутатка Ірпінської міської ради, Голова депутатської комісії ЖКГ, енергетики, промисловості виступила на тему місцевих програм, як дієвого інструменту сприяння розвитку відновлюваної енергетики.

Також, до заходу та обговорення перспектив масштабування практики встановлення сонячних електростанцій на всеукраїнському рівні долучились представники міжнародних донорських організацій, експерти та фахівці з питань відновлювальних джерел енергії, а також представники ОСББ, які розглядають можливість реалізації подібних проектів у своїх будинках. 

З вітальним словом виступили Анна Вільде, координаторка проектів  Швейцарського бюро співробітництва в Україні та Оксана Алієва, координаторка проекту "Зміна клімату та енергетична політика" Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна. 

Анна Вільде зазначила, що Швейцарія в темі підтримки ОСББ вже досить давно, близько 10 років, на сьогодні проєкт «Поштовх для ОСББ» є їх єдиною ініціативою та висловила сподівання, що невдовзі кількість подібних ініціатив збільшиться.

«Для нас ОСББ – це механізм урядування, і ми глибоко переконані, що ефективна система прийняття рішень, яка діє у будинках, де створені ОСББ, має бути кожному багатоквартирному будинку. Це далека дорога, коли ми запускали «Поштовх для ОСББ» - ключовою метою було подивитись, якими шляхами ця дорога може пролягати. На жаль, війна змінила пріоритети, але ми продовжуємо працювати у пошуку рішень, виходячи з умов сьогодення. Я вдячна іншим донорам, зокрема Фонду імені Гайнріха Бьолля, який профінансував цей проєкт зі встановлення сонячних панелей у багатоповерхівці Павлограда. Ми із задоволенням та вдячністю готові розглядати та вивчати конкретні кейси, реалізованого проєкту», - сказала Анна Вільде.

Оксана Алієва висловила слова вдячності КМО ВГО “Громадянська мережа  ОПОРА” за загальну координацію такої роботи та ГО «РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР – ЕПІЦЕНТР ЗМІН» - за активну позицію у напрямку розвитку ОСББ.

«Без лідерів ОСББ, таких, як пані Оксана Горова, важко взагалі говорити про ОСББ та його розвиток. Наразі підтримка лідерських ОСББ має бути одним з пріоритетів донорів, адже це - можливість і надалі реалізувати та розширювати межі реалізації подібних проєктів, який ми обговорюємо на сьогоднішньому заході», - зазначила Оксана Алієва. 

Разом з тим, вона зауважила, що наразі є важлива прогалина у процесі підтримки установки сонячних установок саме у будинках, в яких створено ОСББ, міжнародна підтримка орієнтована на дуже ургентні виклики і намагається відповідати на них якнайшвидше, але часом забуваючи про довкіллєву складову.

«Міжнародна підтримка має бути більш узгоджена з цілями зеленого відновлення, з цілями зокрема європейського курсу. Нам було дуже важливо і цікаво підтримати встановлення сонячної електростанції в будинку ОСББ аби показати, що в умовах війни сонячні установки можуть бути також використані і потрібні для того, щоб забезпечити безпеку постачання в нестабільних умовах. ОСББ у даному випадку виступає окремим сектором, в якому, на наше глибоке переконання, надається недостатньо уваги. Це стосується і інформаційного простору, адже про такі кейси інформації дуже мало. Ця прогалина з одного боку має бути якнайшвидше усунена, а з іншого боку - говорить нам про потенціал в цьому секторі», - прокоментувала Оксана Алієва. 

Також вона підкреслила, що проектом, який був реалізований у Павлограді, вони  намагалися продемонструвати, що може бути досягнуто, - і таким чином мати приклад, який в подальшому може всебічно розглядатись, врахувати, якісь недоліки, помилки і дисонувати ці знання, щоб зима 2023-2024 не прийшла до нас несподівано і щоб протягом весни, літа цей досвід міг бути поширеним на інші ОСББ країни. 

Переглянути відео заходу можна за посиланням: https://bit.ly/3veJ0Lu

Ознайомитись з презентацією результатів реалізації проєкту «Використання сонячної енергії в умовах війни для електрозабезпечення спільних потреб багатоквартирних будинків» можна за посиланням: https://bit.ly/3WyOsoJ 

Довідково: засідання круглого столу «Безпека та зв’язок» відбулося в рамках проєкту «Поштовх для ОСББ», який реалізується за підтримки Швейцарії.