Київський міський осередк Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги (далі – БПД) реалізують спільний проєкту, що допоможе напрацювати дієвий алгоритм дій для осіб, нерухоме майно яких було зруйноване чи пошкоджене внаслідок військової агресії РФ, та надати необхідні знання зацікавленим сторонам, зокрема юристам системи БПД, адвокатам та волонтерам для забезпечення прав постраждалих осіб.
Перший етап реалізації проекту передбачав напрацювання вищезазначеного алгоритму, розробку комплексної навчальної програми та проведення серії навчальних заходів щодо користування розробленим алгоритмом для трьох цільових груп: працівників системи БПД, адвокатів та волонтерів.
Сам алгоритм передбачає декілька важливих етапів. Зокрема, це:
- Фіксування факту руйнування чи знищення майна;
- Підготовка документів, які підтверджують право власності на зруйноване чи знищене майно;
- Ініціювання кримінального провадження за фактом нанесення шкоди майну;
- Отримання процесуального статусу потерпілої особи в кримінальному провадженні;
- Вирішення способу відшкодування;
- Подання позову;
- Звернення до ВЦА із заявою в довільній формі про компенсацію;
- Звернення до міжнародних судових органів.
Так, протягом листопада було проведено 3 навчальні заходи:
- Вебінар для волонтерів “Дороговказ з питань, пов’язаних з відшкодуванням шкоди, яка заподіяна під час воєнного стану”, в якому взяло участь 26 учасників;
- Вебінар-практикум для фахівців системи БПД “Ідентифікація порушення права власності в умовах збройного конфлікту”, в якому взяло участь 34 учасники;
- Дводенний онлайн-тренінг для адвокатів «Захист права власності в умовах збройного конфлікту». До участі у заході долучилось 27 адвокатів.
Програма навчання включала в себе поняття міжнародного гуманітарного права та міжнародного права, воєнні злочини щодо руйнування власності та завдання шкоди, національні і міжнародні механізми відшкодування шкоди, завданої порушенням законів і звичаїв війни. Також учасники працювали в групах, пробували на практиці провести тест на законність руйнування права власності в умовах збройного конфлікту та обговорювали реальні кейси.
Наступним етапом проекту планується проведення інформаційної кампанії щодо розроблення та можливостей використання алгоритму громадянами, що потерпіли від військової агресії РФ та відпрацювання його на пілотній громаді із залученням осіб, що пройшли навчання. В подальшому передбачається застосування такого алгоритму на всій території України. Це дозволить адвокатам та юристам системи надання БПД надавати правову допомогу з питань відшкодування вартості знищеного майна більш ефективно.
Нагадуємо, що внутрішньо переміщені особи мають право на безоплатну вторинну правову допомогу: складання процесуальних документів, представництво інтересів в судах тощо.
Проект реалізується у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.