Проектом Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» (реєстр. № 7427 від 01.06.2022) передбачається, що на період дії воєнного стану та шести місяців після його припинення забороняється підвищувати:
- тарифи на послуги розподілу природного газу;
- тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) та послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води;
- визначити, що ціна на природний газ для побутових споживачів не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальником та побутовими споживачами станом на 24 лютого 2022 року.
Також законопроектом передбачається тимчасово встановити заборону постачальнику природного газу здійснювати будь-які дії щодо примусу побутового споживача до оплати заборгованості (у тому числі, включати цю заборгованість у рахунок на оплату, подавати судові позови, проводити стягнення цієї заборгованості у примусовому порядку, вчиняти заходи з припинення газопостачання у зв'язку з наявністю цієї заборгованості тощо).
Проте ця норма чомусь передбачена “на період дії воєнного стану та після його скасування або припинення” та не уточнено на який саме час після скасування або припинення воєнного стану (шість місяців чи більше).
Законопроектом також запропоновано надати право НКРЕКП приймати рішення про здійснення постачання природного газу побутовим споживачам постачальником “останньої надії” на умовах типового договору постачання природного газу. Таке рішення може бути прийняте за зверненням постачальника “останньої надії” до НКРЕКП. В разі прийняття такого рішення споживачі автоматично приєднуються до базової річної пропозиції з дати початку постачання постачальником “останньої надії”.
Гарантії, що надаються суб’єктам господарювання
Теплопостачальним підприємствам компенсується різниця в тарифах на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) та послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, з урахуванням:
- додаткових витрат через різницю між фактичною ціною у закупівлі газу і ціною передбаченою у тарифі,
- витрат та/або втрат понесених внаслідок воєнних дій (в тому числі витрати на ремонт пошкоджених виробничих потужностей),
- втрат від зменшення абонентів та/або обсягу наданих послуг,
- зниження рівня розрахунків, що утворилися (утворяться) за періоди з 1 лютого 2022 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан.
Обсяги різниці в тарифах, з урахуванням додаткових витрат/втрат, затверджуються щоквартально Мінрегіоном за погодженням з Мінфіном на підставі даних теплопостачальників.
Методика визначення різниці в тарифах з урахуванням додаткових витрат/втрат, що підлягають компенсації, затверджується КМУ.
Операторам ГРМ компенсується:
1. заборгованість (грошові зобовʼязання) станом на 1 березня 2022 року, що підлягають врегулюванню згідно із Законом «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;
2. різниця в тарифах на послуги з розподілу природного газу в обсягах перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу, з урахуванням:
- витрат та/або втрат понесених внаслідок воєнних дій (в тому числі витрати на ремонт пошкоджених виробничих потужностей),
- втрат від зменшення абонентів та/або обсягу наданих послуг,
- зниження рівня розрахунків, над отриманою тарифною виручкою, що утворилися (утворяться) за періоди з 1 лютого 2022 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан.
Обсяги різниці в тарифах, з урахуванням додаткових витрат/втрат, визначаються за даними звітності Операторів ГРМ, поданої до НКРЕКП, та підтверджуються Регулятором щомісяця.
Постачальникам природного газу компенсується:
- заборгованість побутових споживачів, яка врегульовується згідно із Законом «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;
- втрати, понесені внаслідок воєнних дій до яких відносяться зниження рівня розрахунків, над отриманою тарифною виручкою, що утворилися (утворяться) за періоди з 1 лютого 2022 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан.
Обсяги втрат, що підлягають компенсації, підтверджуються Регулятором щомісяця за даними звітності постачальників газу.
Субʼєктам ринку природного газу, на яких покладено спеціальні обовʼязки щомісячно компенсується економічно обгрунтовані витрати, здійснені такими субʼєктами, зменшені на обсяг грошових коштів, отриманих у процесі виконання покладених на них спеціальних обовʼязків в оплату природного газу, та з урахуванням допустимого рівня прибутку.
Фінансування компенсацій здійснюється за рахунок державного бюджету за цільовим призначенням, що передбачаються Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік”.
Слід зазначити, що з приводу запропонованих у законопроекті положень, Головне науково-експертне управління ВРУ у своєму висновку зауважило, що проведення цінової політики не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Пунктом 3 ст. 116 Конституції України забезпечення проведення цінової політики віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
З аналогічного питання свою позицію неодноразово висловлював Конституційний Суд України, та визнавав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Також законопроектом пропонуються внести відповідні зміни до законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії», «Про ринок природного газу», «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».