30 жовтня відбулася конференція на тему: «Енергосервісні контракти – шлях до енергоефективності країни» за участі Першого заступника голови Державного агентства з енергоефективності Олексія Корчміта, народного депутата, заступника голови Комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування і ЖКГ та регіональної політики Володимира Сальдо та інших експертів енергосервісних та житлово-комунальних програм. Зустріч була організована регіональним представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні для сприяння удосконалення нормативної бази у галузі енергозбереження та підвищення енергоефективності.

Вперше суттєва робота над створенням законопроектів з ЕСКО розпочалася у 2012 році, коли Сергій Савчук (тоді – Радник Віце-прем’єра з питань енергетики С. Тігіпка) сформулював перші кроки щодо реалізації енергоефективної політики у бюджетних закладах, а саме дав завдання розробити законопроекти по ЕСКО чотирьом міністерствам у розпорядженні КМУ №588-р, п. 19. Саме тоді держава вперше визнала, що без змін на законодавчому рівні вирішити питання ЕСКО неможливо.

З того часу було розроблено 3 головних законопроектів по ЕСКО, над створенням яких спільно працювали ЄБРР, USAID, Нацкомпослуг, Мінрегіон, народні депутати та громадськість. Це законопроекти:

  • «Про внесення змін до Закону України «Про енергозбереження» щодо правових засад реалізації енергосервісних договорів»;
  • «Про особливості здійснення закупівель енергосервісу»
  • «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах)»

Усі учасники конференції погодилися, що без урегулювання нормативно-правової бази, ЕСКО не зможуть нормально функціонувати. «Сьогодні основними перешкодами для залучення приватного капіталу для впровадження енергозберігаючих заходів – передусім це відсутність правового регулювання енергосервісних послуг. Треба затверджувати на законодавчому рівні механізми роботи ЕСКО», – наголосив Володимир Сальдо. На його думку, ефективне функціонування ЕСКО в Україні допоможе зекономити близько 1 млрд. кубів газу.

Значення ЕСКО підтвердив і Олексій Корчміт, за його словами, таким чином можна зменшити енергоспоживання майже в два рази. Для цього потрібно розробити чіткий механізм залучення коштів інвесторів та створити сприятливих умов для них. «США 20 років тому почали впроваджувати ЕСКО. Ми можемо запозичити в них одну з трьох наявних моделей реалізації ЕСКО, а саме – модель швидкої окупності вкладів інвесторам», – зазначає О. Корчміт. На його думку, першочергово держава повинна максимально знизити використання енергоресурсів та на законодавчому рівні закріпити зменшені терміни повернення індивідуальних коштів: «Чим швидше закінчується договір, тим швидше інвестор отримає свої вкладені кошти. Якщо зараз ця норма не пройде, то не прийде жоден інвестор».

Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА, наголосила на тому, що новий уряд не має права відтягувати з прийняттям пакету законопроектів. «Ці законопроекти були розроблені давно, вони включили в себе усі можливі зауваження, пройшли купу редакцій і вже були давно передані на розгляд до ВР. Якби ці закони були прийняті раніше, то нам би не доводилося розпочинати опалювальний сезон, економлячи на якості послуг з опалення. Наші дитячі садки, школи та університети не потерпали б від холоду. Депутатські проекти були відкликані. Роброблені Кабміном і схвалені Урядовим комітетом з питань регіональної політики були найбільш оптимальними і враховували інтереси усіх зацікавлених сторін. Проте, в результаті доопрацювання велика частина важливих для ЕСКО пунтків «зникла». І вже місяць на Уряд нічого не виноситься. Змушені констатувати, що Міністерство фінансів неприховано саботує впровадження енергосервісних компаній. Тому потрібна політична воля Прем»єр-міністра чи Президента, який внесе їх у неспотвореному вигляді від свого імені. Окрім того, у новій Верховній Раді з’явилося чимало депутатів, які погодилися б подати і прийняти ці законопроекти. Наступного тижня ініціатива «Реанімаційний пакет реформ» підготує бажану редакцію усіх трьох проектів», – розказує Тетяна Бойко.

Підсумовуючи, учасники конференції погодилися з нагальною потребою прийняття ряду законопроектів щодо ЕСКО. В свою чергу від механізмів впровадження енергосервісних компаній очікують:

  • Часткової компенсації тіл кредитів, які використовуються для проведення енергомодернізації.
  • Збільшення кількості енергосервісних компаній, появу живої конкуренції та підвищення якості надання різних послуг у житлово-комунальній сфері.
  • Позбавлення енергозалежності країни. Експерти прогнозують можливе зниження енергоспоживання до 50%.
  • В кінцевому результаті Україна має не тільки скоротити енергоспоживання, а й дійти до того рівня, коли буде вистачати власних видобутих енергоресурсів.

Для довідки:
Енергосервісна компанія (скорочено: ЕСКО) – це професійна комерційна структура, що надає широкий спектр комплексних енергетичних рішень, включаючи розробку та впровадження проектів з енергозбереження, раціонального використання енергії, елементи енергетичної інфраструктури на умовах підряду, вироблення та постачання енергоносіїв, а також управління ризиками. ЕСКО проводить поглиблений аналіз об’єктів, розробляє енергоефективні рішення, встановлює необхідні елементи та управляє системою, забезпечуючи економію енергії протягом періоду окупності. Зекономлені кошти часто використовуються для повернення капітальних інвестицій проекту протягом якогось періоду, або реінвестуються в будинок, що дозволяє проводити заходи з капітальної модернізації, які за інших умов були б неможливими.

Детальніше:
Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60