4 червня в прес-центрі УНІАН відбулася презентація Законопроекту «Про внесення змін до ЗУ «Про ОСББ» (реєстраційний номер 4423). У прес-конференції взяли участь народні депутати та представники громадських організацій, що є розробниками документу.
Сьогодні житлово-комунальна галузь – практично єдина в Україні, яка впродовж останніх 18 років не зазнала реформування. Втім, рівень розвитку та якість управління житлово-комунальним господарством безпосередньо дотичні до якості та безпеки життя громадян. Чинне законодавство не спроможне мотивувати та спростити роботу об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Законодавча ініціатива покликана:
- Спростити процедури створення ОСББ;
- Запустити ефективний механізм безкоштовної передачі прибудинкових територій ОСББ для подальшого їх використання на користь будинку і мешканців;
- Змінити статус неподільного майна із права сумісної на право часткової власності (без права виділення частки в натурі), що перешкоджатиме незаконній приватизації допоміжних приміщень під виглядом нежитлових;
- Надати ОСББ право самостійно визначати надавача комунальних послуг;
- Надати фінансову підтримку першого капітального ремонту, звільнити від сплати за державну реєстрацію ОСББ, передбачити податкові пільги для об’єднань тощо.
Сприятливі умови для ОСББ забезпечуватимуть основу для запровадження нових управлінських підходів до використання ресурсів будинку. Крім того, проект закону є знаковим із двох причин. Перша – його авторами є депутати-представники різних політичних сил. Друга – активну участь у його розробці приймала громадськість.
Зі слів координатора ЖКГ-програм Громадянської мережі ОПОРА: однією з причин негараздів у житлово-комунальній галузі є відсутність ефективного власника житла (ОСББ). 12 років в Україні діє закон, який дозволяє створення ОСББ, але лише 7-9 % будинків знайшли свого власника. У країнах Європи – це 35-80% залежно від частки найманого та соціального житла.
Учасники заходу: Юрій Одарченко (народний депутат, голова підкомітету з питань регіональної політики Комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування і ЖКГ та регіональної політики, голова Спілки власників житла України); Володимир Бондаренко (народний депутат, голова підкомітету з питань відслідковування впливу законопроектів на показників); Валерій Баранов (народний депутат, заступник голови Комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування і ЖКГ та регіональної політики); керівник ЖКГ програм Громадянської мережі ОПОРА; Андрій Странніков, директор Інституту Політичної Освіти.
Житло