14 травня 2012 року в ході прес-конференції, що відбулася в інформаційній агенції «Укрінформ», ОПОРА презентувала результати соціологічного дослідження щодо причин упередженого ставлення українців до об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
За словами директора фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, головною причиною небажання створення ОСББ є острах, що держава повністю зніме з себе відповідальність за будинок, кине громадян напризволяще (ремонт комунікацій тощо) - так вважають 42% власників квартир, у чиїх будинках створене ОСББ і які цього бажають. Далі йдуть такі причини, як побоювання зростання вартості комунальних послуг унаслідок створення ОСББ (34% опитаних), страх перед колективною відповідальністю і необхідністю платити за тих, хто не сплачує за квартиру (26%)...
На думку керівника житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Бойко, таке ставлення населення до ОСББ не є дивним, бо стан виконання Загальнодержавної програми реформування і розвитку ЖКГ на 2009-2012 роки та Національного плану дій на 2011 рік і січень-травень 2012 року залишається незадовільним.
- Люди бояться не безпідставно, бо аналіз виконання державної політики щодо реалізації житлової реформи показав, що проблеми ОСББ фактично не вирішені й досі. Основоположним документом, що мав закрити ряд питань був законопроект №8474, але 10 квітня Президент його заветував. Новий же закон, згідно з процедурами, до виборів не буде ухвалений, а після виборів буде знятий, - переконана Тетяна Бойко. - Мешканці багатоквартирних будинків повинні усвідомити, що саме вони мають дбати про своє житло: крім них цього ніхто не робитиме, ні ЖЕК, ні держава.
- Потрібно доносити до мешканців будинку інформацію про те, що вони можуть вибрати виконавця послуг, самостійно визначати за які кошти та як утримувати будинок тощо. Потрібно проводити потужну роз’яснювальну роботу щодо ОСББ, - ділиться своїм досвідом долання проблем та страхів голова Асоціації ОСББ «Жито-Мир» Ігор Скоропад. За словами голови Асоціації, у людей відразу ж змінюється відношення до об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, коли вони бачать результат: чистий під’їзд, подвір’я, охайний дитячий майданчик.
- Тоді й вартість квартири в такому будинку зростає в рази, - констатує Ігор Скоропад.
Проведене дослідження також показало, що існує велика різниця у рівні задоволення обслуговування будинків, яке здійснюють ЖЕКи та приватні структури. Так, більшість власників будинків (68%), де не створено ОСББ, незадоволені обслуговуванням ЖЕКів, призначених органами місцевого самоврядування. А ті будинки, де створено ОСББ і які обслуговують обрані об’єднанням приватні структури або знаходяться на самозабезпеченні, у більшості (74%) задоволені обслуговуванням будинку.
Захід відбувся в рамках проекту «Житлова реформа очима громадськості», що здійснюється Громадянською мережею ОПОРА за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження»