У селі Пилиповичі Новоград-Волинського району 15 жовтня кандидати від партії “Пропозиція” Сергій Сухомлин, Володимир Ширма та Олександр Широкопояс з подарунками відвідали дошкільний навчальний заклад. Сергій Сухомлин нині є Житомирським міським головою та кандидатом на цю ж посаду, Володимир Ширма очолює Житомирську обласну раду і є кандидатом в депутати до цієї ж ради, а Олександр Широкопояс балотується на посаду Новоград-Волинського міського голови.
Інформацію про зустріч в садочку опублікував на своїй сторінці Олександр Широкопояс. “Разом з міським головою Житомира С.Сухомлином та головою Житомирської обласної ради В.Ширмою провели зустріч з педагогічним колективом та дітками садочку «Калинка» в с.Пилиповичі Новоград-Волинської ОТГ”, – йдеться у повідомленні.
Фото зі сторінки Олександра Широкопояса
У пресслужбі Сергія Сухомлина за коментарями відправили в штаб: “Звертайтеся, будь ласка, за коментарями до штабу. Сергій Іванович зараз у відпустці. Перебував у якості кандидата на посаду міського голови”.
Зранку 16 жовтня ОПОРА звернулась за коментарем до пресслужби партії “Пропозиція”, однак відповіді не отримали.
Володимир Ширма ОПОРІ розповів, що офіційно перебуває у відпустці. “Я зараз у відпустці, відвідував садочок як кандидата. Подарунки ми купили за свої кошти і у нас же є фонд партії “Пропозиція”, створений на рівні області”, – зазначив Володимир Ширма.
ОПОРА нагадує, що в частині 3 статті 31 Закону України «Про освіту» зазначено, що політичні партії (об’єднання), їх члени, депутати (кандидати в депутати) не мають права провадити свою діяльність в закладах освіти, зокрема створювати власні осередки чи в будь-який інший спосіб втручатися в їхню освітню діяльність.
На сайті Міністерства освіти і науки повідомляють, що МОН звернулося з листом до обласних державних адміністрацій, закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти.
"Одним з принципів освіти в Україні є її незалежність від політичних партій, громадських і релігійних організацій. Прошу взяти до уваги інформацію щодо недопущення неправомірного використання приміщень закладів освіти для ведення політичної агітації", – йдеться у листі за підписом т.в.о. Міністра Сергія Шкарлета.
Юридична радниця Громадянської мережі ОПОРА зазначає, що на сьогоднішній день чинне законодавство дозволяє поєднувати агітацію із роздачею лише брендованої продукції кандидата чи партії, що була виготовлена за рахунок виборчого фонду. При цьому законодавцем встановлено максимальний дозволений розмір цієї брендованої продукції - 6% неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Тому кандидати та партії повинні відмовитися від практики поєднувати агітацію із роздачею інших не дозволених Кодексом товарів робіт, послуг. Також слід викорінювати практику агітації та вручення таких призів дітям, адже згідно правових позицій Вищого адміністративного суду України в таких діях також можуть бути ознаки непрямого підкупу виборців, оскільки роздача подарунків дітям фактично може здійснюватися з метою спонукання їхніх батьків, які зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і нести фінансову відповідальність за неї, голосувати за певного кандидата у депутати. Звертає увагу, що за непрямий підкуп виборців встановлено адміністртавну та кримінальну відповідальність.
Згідно з частиною 6 статті 57 Виборчого кодексу забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат (кандидати), партія (місцева організація партії), та інших благодійних організацій, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), партію (місцеву організацію партії) або згадуванням імені кандидата, назви партії (місцевої організації партії), символіки партії.
Відповідно до частини 3 статті 160 Кримінального кодексу України надання виборцям, учасникам референдуму, юридичним особам неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, - караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.
До слова, експерти Громадянської мережі ОПОРА підготували детальний текстовий експлейнер по всіх дотичних нормах законодавства, аби детально розібратися, що таке підкуп виборців та які дії в разі його виявлення.
Як повідомляла ОПОРА, у Житомирі кандидат в депутати у соцмережі прозвітував про зустріч з вчителями та учнями школи, а потім відредагував пост.