З 14 серпня по сьогодні у київських територіальних виборчих комісіях (ТВК) відбулося 57 замін. Це 29 % від загальної кількості працівників. Найбільше серед своїх представників у комісіях, а саме сім замін, зробила партія «Слуга народу».
Хто, кого, скільки разів і де замінював, аналізували спостерігачі ОПОРИ.
«Опозиційна платформа – За життя» зробила п’ять замін (чотири з них – це перетасовування тих самих членів між різними районами). Чотири заміни зробила партія «За майбутнє», по три – партії «Голос» та Блок Геннадія Чекіти «За справедливість». Решта політсил, що робили заміни у столичних міській і районних ТВК, скористались цією можливістю по один-два рази.
Перестановка доданків у виборчих комісіях Києва
«Опозиційна платформа – За життя» відкликала своїх представників з одних районів і перенаправила їх у інші.
Так, Світлана Жогіна була виключена зі складу Шевченківської районної ТВК і включена у склад Деснянської.
Анатолія Гайворонського партія відкликала з територіальної комісії Подолу і перевела у Шевченківський район.
Юрія Польового виключили зі складу Солом’янської ТВК і включили у Подільську.
Надія Пащенко спочатку була призначена до Деснянської ТВК, але за поданням партії була виключена і включена до складу Солом’янської ТВК.
Партія «Голос» поміняла місцями двох своїх представниць. Марина Євтушенко стала головою у Голосіївській районній територіальній комісії, хоча спершу була членкинею у Солом’янській районній ТВК. На її місце на Солом’янці партія подала Вікторію Мосійчук, яка раніше мала очолювати ТВК у Голосієво.
Партія «Слуга народу» у Голосіївській ТВК відкликала Ігоря Носенка і перенаправила його до Шевченківської ТВК. Тимур Рагульський представляв цю політсилу у Святошинській ТВК. Але партія скерувала його у Святошинську районну територіальну комісію.
Зміна партійної приналежності
Також серед замін, затверджених і оприлюднених Центральною виборчою комісією, є випадки, коли людина представляла одну партію, була виключена і з’явилась у списках членів ТВК повторно – вже від іншої політсили.
Юлія Смольянінова, що була подана до складу Шевченківської районної виборчої комісії від «Європейської солідарності», тепер представляє партію ВАРТА у Київській міській ТВК.
Ірина Мустафаєва була спершу секретарем комісії на Солом’янці від «Опозиційної платформи – За життя», але стала членкинею ТВК на Святошино від партії «Відродження і розвиток».
Сімейний підряд і голова на чотири дні
Ще заміни у керівному складі територіальних комісій від «Голосу» відбулись на Подолі. Тут на посту секретаря був Віталій Реученко, а на його місце партія подала Олену Реученко. Людей з таким самими іменем, прізвищем і по-батькові можна знайти у Єдиному реєстрі юридичних осіб. Для них обох вказаний один і той самий контактний номер телефону.
У Дніпровській районній виборчій комісії партія «За майбутнє» 18 серпня зробила подання про заміну Валентини Балакіни на посаді голови на Святослава Рубана. А вже 21 серпня знову звернулась до Центральної виборчої комісії (ЦВК) – тепер з проханням замінити Рубана на Олександру Бельдій.
Заміни у списках і цифрах
У Києві діє одна міська і десять районних територіальних виборчих комісій. У кожній має бути по 18 людей, загалом це 198 місць у складі столичних ТВК. Як зазначалося раніше, 57 з них зазнали замін і ротацій.
Найменше змінився склад Оболонської ТВК – тут були лише дві заміни. Майже на третину оновився склад Солом’янської і Деснянської (по 7 замін), а також Подільської, Печерської, Святошинської (по 6 замін) районних територіальних комісій.
Кількість замін у ТВК з 14 серпня
- Деснянська районна ТВК – 7 замін;
- Солом’янська районна ТВК – 7 замін;
- Печерська районна ТВК – 6 замін;
- Подільська районна ТВК – 6 замін
- Святошинська районна ТВК – 6 замін;
- Шевченківська районна ТВК – 5 замін;
- Дарницька районна ТВК – 5 замін;
- Дніпровська районна ТВК – 5 заміни;
- Київська міська ТВК – 5 замін;
- Голосіївська районна ТВК – 3 заміни;
- Оболонська районна ТВК – 2 заміни.
Підпис: Заміни в складі столичних ТВК у відстоковому співвідношенні до 57 (загальна кількість по столиці)
Щодо партій, то 34 політичні сили зробили подання до Центральної виборчої комісії про заміну своїх представників у київських міській і районних ТВК.
Кількість замін у столичних ТВК за партійною ініціативою (по спадаючій шкалі)
- «Слуга народу» – 7 замін (Голосіївська, Деснянська, Дніпровська, Оболонська, Святошинська і двічі Шевченківська районні ТВК)
- «Опозиційна платформа – За життя» – 5 замін (Деснянська, Подільська, двічі Солом’янська, Шевченківська районні ТВК);
- «За майбутнє» – 4 заміни (двічі Дніпровська, Деснянська, Святошинська районні ТВК);
- «Голос» – 3 заміни (Подільська, Солом’янська і Голосіївська районні ТВК);
- Блок Геннадія Чекіти «За справедливість» – 3 заміни (Деснянська, Печерська, Святошинська районні ТВК);
- Партія труда – 2 заміни (Київська міська і Печерська районна ТВК);
- «Відродження і розвиток» – 2 заміни (Голосіївська і Святошинська районні ТВК);
- «Свідома нація» – 2 заміни (Дарницька і Печерська районні ТВК);
- «Європейська партія України» – 2 заміни (Київська міська і Солом’янська районна ТВК);
- «Європейська солідарність» – 2 заміни (Київська міська та Шевченківська районна ТВК);
- «Наша земля» – 2 заміни (Дніпровська і Подільська районні ТВК);
- «Соціалісти» - 1 заміна (Дарницька районна ТВК);
- ВАРТА – 1 заміна (Київська міська ТВК);
- «Ми – кияни» – 1 заміна (Дарницька районна ТВК);
- «Правий сектор» – 1 заміна (Дарницька районна ТВК);
- Соціалістична партія Олександра Мороза – 1 заміна (Деснянська районна ТВК);
- «Опозиційний блок» – 1 заміна (Деснянська районна ТВК);
- «Відродження» – 1 заміна (Деснянська районна ТВК);
- «Блок Дмитра Голубова» – 1 заміна (Дніпровська районна ТВК);
- Партія зелених України – 1 заміна (Оболонська районна ТВК);
- «Ошукані українці» – 1 заміна (Печерська районна ТВК);
- Піратська партія України – 1 заміна (Печерська районна ТВК);
- «Єдиний Кривий Ріг» – 1 заміна (Печерська районна ТВК);
- «Соціальна реконструкція» – 1 заміна (Подільська районна ТВК);
- «Українська стратегія Гройсмана» – 1 заміна (Подільська районна ТВК);
- «Громадянське суспільство» – 1 заміна (Подільська районна ТВК);
- Ліберальної партії України – 1 заміна (Святошинська районна ТВК);
- Партія національного егоїзму – 1 заміна (Святошинська районна ТВК);
- «Батьківщина» – 1 заміна (Солом’янська районна ТВК);
- Партія місцевого самоврядування – 1 заміна (Київська міська ТВК);
- «Єдина альтернатива» – 1 заміна (Шевченківська районна ТВК);
- Соціал-демократична партія – 1 заміна (Дарницька районна ТВК);
- «Єдність» - 1 заміна (Солом’янська районна ТВК);
- «Довіряй ділам» - 1 заміна (Солом’янська районна ТВК).
Підпис: П’ять партій, що зробили найбільше замін у складі столичних ТВК 14,18, 20, 21і 25 серпня
Чому це так працює
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Києві пояснив, що заміни у виборчих комісіях передбачені для зручності учасників виборчого процесу. Адже члени виборчих комісій – це в першу чергу люди, які можуть хворіти, змінювати плани, передумувати тощо. «Аби організація виборів не залежала від людського фактору, законодавство передбачає можливість замін», - зазначив він.
Він додав, що з перших засідань столичних ТВК було зрозуміло – варто чекати на оновлення особового складу. Адже у багатьох з них керівники розповідали, що частина членів комісій відмовлялась від своїх обов’язків, ще частина не виходила на зв’язок.
Координатор спостереження за виборами у Києві пригадав, що раніше ОПОРА неодноразово фіксувала випадки (приклади ТУТ і ТУТ), коли масові заміни у складах виборчих комісій всерйоз ускладнювали виборчий процес.
Щодо законодавства, то формуванням складу ТВК на цих місцевих виборах Центральна виборча комісія займалась відповідно до статті 203 Виборчого кодексу України:
«1. Склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій у кількості не менше дев’яти і не більше вісімнадцяти осіб. [...]
4. Центральна виборча комісія формує склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у містах Києві, Севастополі виборчих комісій не пізніш як за сімдесят п’ять днів до дня чергових виборів».
У випадку місцевих виборів 2020 первинне формування складу комісій припало на 10 серпня, хоча самі виборчі перегони стартують 5 вересня. А голосування відбудеться 25 жовтня.
Під словом «заміна» мається на увазі дострокове припинення повноважень одного члена комісії і призначення нового. Порядок формування складу ТВК передбачено статтею 203, а умови припинення - статтею 208 Виборчого кодексу України.
У випадку київських ТВК дострокове припинення повноважень і подання на їх місця нових осіб були здійснені з ініціативи партій. Це пункт 2 четвертої частини статті 208: «Повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково у зв’язку з: […]
2) внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії».
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)