На Вінниччині розповсюджують газети, у яких публікується соціологічне дослідження без відомостей, яких вимагає виборче законодавство. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

Так, 18 липня в окрузі №14 (центр – місто Жмеринка) розповсюджувалася газета, на першій сторінці якої написано «ЗЕ!Команда. Світлана Лутковська – офіційний представник Зекоманди у Вінницькій області». На другій сторінці у газеті надруковано «електоральні рейтинги кандидатів». Згідно з ними, найвищі шанси пройти до Верховної Ради України у кандидатки в народні депутати по виборчому округу №14 Світлани Лутковської (самовисування). У дослідженні не вказується жодних відомостей про його проведення.

Зазначимо, що кандидаткою від політичної партії «Слуга народу» по цьому ж округу є Ірина Борзова.

Раніше в деяких вінницьких ЗМІ було оприлюднено соціологічне дослідження від ГО «Центр регіональної ініціативи та розвитку» з посиланням на соціологічну групу «АМА» щодо рейтингу кандидатів-мажоритарників області. З цим дослідженням не погоджувалися представники деяких політичних сил. Зокрема, представники обласного осередку політичної партії «Європейська Солідарність» провели з цього приводу круглий стіл, під час якого озвучили думку щодо сумнівів у такому дослідженні.

«У передвиборчий період дані соціологічних досліджень можуть оприлюднювати з метою маніпуляції вподобанням виборців. Часто в ЗМІ можна натрапити на опитування маловідомих соціологічних служб, тому важливо, щоб під час публікації таких соціологічних досліджень ЗМІ зазначали всі дані, які визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України»», – зазначає, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області.

Відповідно до статті 67 Закону України «Про вибори народних депутатів», ЗМІ та інформаційні агентства, які поширюють результати опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, обов’язково повинні зазначати повну назву організації, яка проводила опитування, його замовників та інші відомості, зокрема інформацію про час його проведення, територію, яку охоплювало опитування, розмір та способи формування соціологічної вибірки опитаних, метод опитування, точне формулювання питань та дані щодо можливої статистичної похибки.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучатьсящепонад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, що будутьнабагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)