Спостерігачі ОПОРИ на Вінниччині проаналізували матеріали політичної та виборчої тематики з ознаками замовності, які були оприлюднені протягом вересня у таких регіональних друкованих ЗМІ: «33 канал», «Місто», «Вінницька газета», «Вінниччина» та «РІА». Більшість цих матеріалів не мають відповідного маркування (не вказано, що це політична реклама або передвиборча агітація), натомість деякі з публікацій підписані «За матеріалами пресслужби», викладені у формі новини чи інтерв’ю, іноді марковані зірочками.
Матеріали у згаданих газетах розміщувались на користь місцевих політиків та осередків політичних партій «Українська стратегія Гройсмана», «Опозиційна платформа - За життя», «Слуга народу», «За майбутнє», «Радикальна партія Олега Ляшка» та «Наш край».
На користь партії «Українська стратегія Гройсмана» вийшов спецвипуск «Вінницької газети», датований 7 вересня, який розповсюджували безкоштовно на вулицях Вінниці. У спецвипуску вміщено статті «Віримо у власні сили», «Топ-5 нагород міста за останні 5 років», розповіді про успіхи міста у розвитку прозорих офісів та в будівництві доріг, звернення Володимира Гройсмана та Сергія Моргунова до вінничан тощо.
Також 9 вересня в газеті «Вінниччина» вийшов матеріал під заголовком «Володимир Гройсман: «Кожен житель Вінниччини – важливий!» у якому йдеться про досягнення команди чинної міської влади та про формування «Стратегії 3.0 – область – Вінниця – громади» (публікація маркована зірочками).
Матеріал із ознаками замовності на користь «Української стратегії Гройсмана» було надруковано в газеті «33 канал» за 23 вересня. Стаття під заголовком «Володимир Гройсман: Для нас кожен вінничанин важливий!» розповідає, що «Володимир Гройсман зібрав своїх однодумців саме в аеропорті «Вінниця», де відбувся партійний форум із висунення кандидатів до місцевих рад та на посади голів громад. Матеріал оприлюднено без маркування.
Публікацію про конференції різних партійних осередків з висунення кандидатів на місцеві вибори від різних партійних осередків опублікувала 23 вересня газета «Місто» (під заголовком «Кандидати у мери Вінниці»), проте більша частина цього тексту присвячена «Українській стратегії Гройсмана», а ілюстрацією до статті обрано фото із зображенням Володимира Гройсмана та Сергія Моргунова - чинного міського голови Вінниці, якого висунуто кандидатом на цю ж посаду від «Української стратегії Гройсмана».
30 вересня «33 канал» опублікував статтю «Оновлена команда «Української стратегії Гройсмана»: поєднання досвіду, молодості та енергії» (без маркування, у рубриці «Вибори-2020), а «Вінниччина» надрукувала статтю «Команда «Української Стратегії Гройсмана»: хто будуватиме успішну Вінниччину (марковано зірочками).
До речі, цього ж дня в газеті «Місто» вийшла стаття «Кандидати в депутати. Хто в команді мері Вінниці йде до міської ради», яка була маркована написом «Політична агітація», так само маркувала статтю «С. Моргунов: Ми захистимо інтереси Вінниці в новій обласній раді» газета «РІА» за 30 вересня.
Публікація з ознаками замовності на користь партії «Слуга народу» вийшла в газеті «33 канал» за 9 вересня під заголовком «Турбота про тих, хто її потребує. Перші соціальні законопроєкти нової сесії Верховної Ради». У ній описується законотворча діяльність Верховної Ради, міститься фото чинного голови Вінницької облдержадміністрації Сергія Борзова з підписом: «Майбутній кандидат на посаду міського голови Вінниці Сергій Борзов». Матеріал без маркування, в рубриці «Політика».
Стаття «Кандидати в мери міст від «Слуги Народу» кинули виклик корупціонерам» надрукована 2 вересня в газеті «Вінниччина», а 9 вересня в цій же газеті вийшла публікація «Новий політичний сезон «слуги народу» розпочали з турботи про соціально незахищених громадян (обидва матеріали марковано зірочками, подано в рубриках «Політика» та «Велика політика»).
Також у газеті «33 канал» 30 вересня в рубриці «Наші інтерв’ю» опубліковано матеріал «Наталя Заболотна: про «родича» нардепа, чиновників «не Сво…» і 5 років успіху «соціалки» по-вінницьки». Текст являє собою розмову з заступницею голови ОДА, у ньому йдеться, зокрема, про те, що Наталя Заболотна йде в депутати обласної ради. Як повідомляла ОПОРА, 15 вересня Наталю Заболотну висунуто кандидаткою до обласної ради за списком осередку партії «Слуга народу».
Матеріали з ознаками замовності на користь партії «Опозиційна платформа - За життя» протягом вересня фіксувались у газеті «33 канал». Так, 9 вересня в цьому виданні в рубриці «Точка зору» вийшла стаття під заголовком «Вінниця – комфортне місто для людей?», у якій наведено думки представників місцевого осередку «Опозиційної платформи – За життя» щодо проблем міста. Публікацію подано без маркування, з підписом «Прес-служба «Опозиційної платформи – За життя» у м. Вінниця».
У цій же газеті за 16 вересня розміщено матеріал на користь голови обласної федерації боксу Олега Алекси під заголовком «Олег Алекса: Хочу бути корисним людям та Вінниці – тому не здамся!». Пізніше стало відомо, що на конференції осередку «Опозиційної платформи - За життя» 23 вересня Олег Алекса був висунутий кандидатом до Вінницької міської ради.
Також у «33 каналі» за 23 вересня розміщено матеріал у формі інтерв’ю з боксером і телеведучим В’ячеславом Узелковим (під заголовком «В’ячеслав Узелков: Сьогодні я можу обрати будь-яке місто для життя. Я обираю Вінницю!»), якого в цей же день на партійній конференції осередку «Опозиційної платформи - За життя» було висунуто кандидатом на посаду Вінницького міського голови.
30 вересня у «33 каналі» опубліковано статтю «Юрій Бойко відвідав Вінницю, аби представити кандидатів у депутати міської ради та кандидата на посаду мера міста». Матеріал без маркування, розміщений у рубриці «Політика».
Матеріали з ознаками замовності на користь партії «За майбутнє» були розміщені у випусках газети «33 канал» за 9 вересня (стаття під заголовком «Партія «За майбутнє». З чим іде політсила на місцеві вибори», містить розповідь про те, що «напередодні місцевих виборів на всеукраїнському рівні потужно заявила про себе політична партія «За майбутнє» та про пріоритети цієї політсили) та за 16 вересня (під заголовком «Фермери Вінниччини приєдналися до політсили «За майбутнє»). Обидва матеріали без маркування.
На користь «Радикальної партії Олега Ляшка» у газеті «33 канал» за 23 вересня вийшла стаття під заголовком «Вінницький обласний осередок РПЛ іде на вибори з командою інтелігентів» (про конференцію партійного осередку з висування кандидатів до місцевих рад, за підписом «Пресслужба Вінницького осередку РПЛ», без маркування). Аналогічний матеріал під заголовком «Команда інтелігентів» без маркування опубліковано і в газеті «Вінниччина» за 23 вересня.
Матеріал на користь осередку партії «Наш край» зафіксовано у «33 каналі» за 30 вересня. Стаття під заголовком «Боротьба за місце у виборчих перегонах почалася вже під час реєстрації, щоб позбутися усіх опонентів гуртом?» висвітлює позицію Оратівського районного осередку «Нашого краю» щодо відмови селищної ТВК реєструвати список кандидатів. Публікацію подано за підписом «Надія Мельничук, голова Оратівської районної організації політичної партії «Наш край».
Раніше ОПОРА повідомляла, що у районних друкованих ЗМІ Вінницької області протягом серпня 2020 року публікувалось десятки матеріалів політичної тематики з ознаками замовності на користь партій та політиків всеукраїнського і місцевого рівня.
ОПОРА нагадує, що згідно з частиною 4 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, партій (організацій партій) – суб'єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У частинах 1, 3 та 5 статті 9 Закону України «Про рекламу» йдеться, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи та який формує інтерес читачів до неї, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». А прихована реклама забороняється.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» політична реклама - це інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії).