З0 січня відбудуться позачергові вибори парламенту Португалії. Це вже треті вибори в країні під час пандемії COVID-19 — минулоріч португальці обирали президента та місцеві органи влади.
Збори Республіки — однопалатний парламент, строк повноважень якого дорівнює 4 роки. Вибори до нього проводяться за пропорційною виборчою системою із голосуванням за закриті списки кандидатів у 22 багатомандатних виборчих округах. 18 округів розташовані в континентальній Португалії, по 1 округу становлять Азорські острови, Мадейра, португальська діаспора у Європі та діаспора в інших країнах. Розподіл мандатів між партіями відбувається на основі методу д’Ондта, а мандати між кандидатами розподіляються в порядку черговості, визначеної списком.
Відповідно до Конституції, депутати представляють всю країну, а не тільки свої виборчі округи. Збори Республіки раніше складалися з 250 депутатів, але в процесі конституційної реформи 1989 року кількість депутатів знизилася. Наразі вона становить становить 230 осіб.
Чергові парламентські вибори у Португалії мали відбутися в 2023 році. Однак 4 листопада 2021 року президент Португалії Марселу Ребелу де Соуза заявив про розпуск парламенту і проведення дострокових виборів 30 січня.
Політичну кризу викликало рішення Португальської комуністичної партії та лівого блоку приєднатися до правих у голосуванні щодо бюджету. Напередодні президент попереджав, що йому доведеться розпускати парламент, якщо депутати не ухвалять державний бюджет на 2022 рік. Наприкінці жовтня парламент країни не зміг ухвалити державний бюджет, запропоноваий прем'єр-міністром країни Антоніу Кошта. Бюджетний проєкт тоді підтримали лише 108 парламентарів від Соціалістичної партії прем'єра. Проти проголосували 117 депутатів, ще п'ятеро утрималися. Лівий блок, Комуністична партія та Зелені вимагали від уряду витрачати більше коштів на соціальні питання, зокрема, з мільярдної допомоги, яка має надійти Португалії від Європейського Союзу із фонду відновлення після пандемії.
Попередні парламентські вибори в Португалії відбулися 6 жовтня 2019 року. Тоді керівна Соціалістична партія посилила свої позиції, отримавши 36,34% голосів і 108 місць в Асамблеї Республіки. Праві сили показали найгірший результат з 1983 року: за кількістю поданих голосів для Соціал-демократичної партії (27,67% і 79 депутатів) і дрібнішого Соціально-демократичного центру / Народної партії (4,22% і 5 депутатів) сукупно вони втратили 23 мандатів.
У цьогорічних виборчих змаганнях соціалісти під проводом прем'єр-міністра Кошти довгий час лідирували в опитуваннях громадської думки. Але наприкінці кампанії ліберально-консервативна партія СДП їх майже наздогнала. Також значно збільшила шанси на успіх Ультраправа партія "Досить!".
Передвиборча кампанія проходила в умовах нової хвилі поширення коронавірусної хвороби. Втім, представники всіх партій проводять мітинги та зустрічі з виборцями. Головним своїм «суперником» політики вважають низьку явку, враховуючи хвилю COVID-19. Тож серед вихвалянь своєї партії та засудження опонентів завжди є місце закликам прийти голосувати.
Прем'єр-міністр Португалії Антоніо Кошта, лідер Соціалістичної партії
Андре Вентура, лідер Ультраправої партії Досить!
Щоб мати право проголосувати достроково, виборці повинні були зареєструватися з 16 по 20 січня 2022 року. Це зробили 315 785 виборців, а проголосували 23 січня 285 848 виборців (90,5% виборців, які зареєструвалися).
Молода жінка виходить із кабіни для голосування на виборчій дільниці для дострокових виборів у Португалії, в Лісабонському університеті, неділя, 23 січня 2022 року
Напередодні виборів влада Португалії заявила, що жителям, які хворіють на COVID-19, дозволять виходити з дому в день виборів 30 січня для того, щоб проголосувати. Заява вийшла після того, як у країні зареєстрували рекордний добовий приріст випадків захворювань COVID-19 — 43 729 заражень. Міністр внутрішніх справ Португалії Франсішка ван Дунем рекомендувала виборцям, які перебувають на карантині, прибути на виборчі дільниці з 18:00 до 19:00 за місцевим часом, а неінфікованим — раніше.
Антоніу Кошта, прем'єр-міністр Португалії, зазначив: «Неважливо, коли саме ми проголосуємо — 30-го або достроково 23-го. Важливо, щоб ми всі проголосували. Волевиявлення — це колективна дія, один із найпрекрасніших аспектів демократії».