11 грудня 2024 року Європейська комісія «За демократію через право», або Венеційська комісія оприлюднила звіт, у якому визнала непартійних громадських та міжнародних спостерігачів за виборами правозахисниками.
Венеційська комісія підкреслює життєво важливу роль спостерігачів за виборами у захисті прав людини, включаючи політичні та громадянські права, а також в оцінці дотримання державою міжнародних стандартів прав людини. Зокрема, у звіті висвітлюється Декларація глобальних принципів позапартійного спостереження та моніторингу виборів громадськими організаціями (DoGP), визнана Венеційською комісією як орієнтир для встановлення та дотримання високих стандартів у виборчому моніторингу.
Цей історичний звіт є відповіддю на запит Організації американських держав від 4 березня 2024 року про надання Комісією висновку щодо спостерігачів за виборами як захисників прав людини. Раніше у 2022 році спеціальні доповідачі Організації Об’єднаних Націй оприлюднили заяву, в якій вперше в історії визнали громадських і міжнародних спостерігачів за виборами правозахисниками.
Таким чином, Венеційська комісія визнає спостерігачів за виборами правозахисниками, враховуючи їхню вирішальну роль у підтримці демократичних принципів і захисті основних прав. Вони безпосередньо захищають політичні права, такі як право голосу та право висувати свою кандидатуру, водночас опосередковано підтримуючи ширші громадянські та соціально-економічні права. До них належать рівність і недискримінація, свобода об'єднань і зібрань, можливість вільно пересуватися з метою отримання підтримки на виборах, фундаментальні права, як право на життя, свободу та соціально-економічну безпеку.
Крім того, наголошується, що спостерігачі за виборами як правозахисники, не лише захищають основні свободи, але й самі мають право на певний захист. У звіті йдеться про те, що спостерігачі стикаються з численними проблемами, включаючи переслідування, наклеп і фізичні погрози. Щоб забезпечити захист спостерігачів, держави повинні прийняти законодавчу базу, що гарантує їхні права, такі як свобода вираження поглядів, доступ до інформації та захист через системи акредитації та оскарження. Посилення цих гарантій є життєво важливим для розширення можливостей спостерігачів за виборами та підтримки демократичних процесів у всьому світі.
Підкреслюючи роль спостерігачів у просуванні доброчесності виборів, Венеційська комісія підтверджує нерозривний зв'язок між спостереженням за виборами та захистом прав людини.
“Визнання Венеційською комісією спостерігачів за виборами правозахисниками є важливим кроком для зміцнення демократичних процесів, — наголошує радник з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк. — Це підкреслює їхню ключову роль у захисті політичних і громадянських прав, а також у дотриманні міжнародних стандартів прав людини”. Разом із тим експерт підкреслює, що звіт звертає увагу на ризики, з якими стикаються спостерігачі, та наголошує на необхідності законодавчого захисту їхніх прав: “Такий підхід сприятиме підвищенню прозорості виборів і забезпеченню правових гарантій для моніторингової діяльності”.
“Звіт наштовхує на думку, що для ефективного спостереження за виборами недостатньо гарантувати лише виборчі права та похідні від них, такі як право на участь у спостереженні, присутність на засіданнях виборчих комісій, під час голосування чи підрахунку голосів. Для повноцінного виконання цієї місії необхідно забезпечити значно ширший спектр прав людини, включаючи свободу пересування, доступ до інформації та інші фундаментальні свободи, — каже Павло Романюк. — Наприклад, в умовах війни запроваджується комендантська година, обмежуючи свободу пересування, або вживаються інші заходи для протидії агресору, реалізація цих прав стає неможливою. Це ще раз підтверджує, чому проведення демократичних виборів під час війни є недосяжним”.