Що довше триває війна, то частіше зʼявляються новини про те, що західні партнери підштовхують Україну до «мирних переговорів» із Росією. І це сильно контрастує із очікуваннями українців щодо того, як має завершитися війна: чотири із пʼяти опитаних КМІС не готові іти на компроміси.

Гостем другого випуску «Сили вибору» (другий сезон) став виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський. Він 14 років працював в Інституті національних досліджень, а у 2019-2020 роках очолював Центр досліджень проблем Росії.

З ним Ольга Айвазовська поговорила про те, як зберегти згуртованість та безкомпромісність українців під час тривалої війни, зберегти підтримку партнерів на фоні геополітичних викликів. А також подискутувала чи можливий розпад Росії в найближчому майбутньому, яким він може бути та що змінить.

"Сила вибору" – проєкт Громадянської мережі ОПОРА, який має на меті акцентувати важливість відповідального та усвідомленого вибору для сталого розвитку України та українського суспільства.

"У соціологічній науці є концепція, що люди, суспільства виконують певні ролі. Перебирають на себе ролі, міняють їх, переростають, набирають нових якостей, - розповідає Петро Бурковський. - І українське суспільство виросло дуже сильно з 90-х років. Ознаками цього є те, що двічі, коли українців намагалися загнати в Радянський Союз, в тиранію, в 2004 та 2014-му році, люди повставали попри те, що був ризик репресій, а в 2014-му році це взагалі був ризик громадянської війни. Росія і Янукович хотіли спровокувати цю громадянську війну. Це дуже страшно, насправді. Але люди, українці, які були на Майдані, не злякалися".

На його думку, історія України — це відкрита драма. Тобто, кінець невизначений. Закінчення війни не залежить від нас. "Все, що ми можемо зробити, це робити те, що ми вважаємо за потрібне. Хтось вважає за потрібне рятувати своє життя, хтось вважає, що потрібно жертвувати своїм життям. Це його вибір. І, напевно, якщо у нашому суспільстві буде більше людей, які вважають, що заради своїх дітей, заради чужих дітей, заради взагалі майбутніх поколінь, варто ризикнути, пожертвувати життям, варто ризикнути, пожертвувати своїми матеріальними статками, усім, що є в цьому житті і пожертвувати незалежно від того, чи тобі 65 років, чи тобі 18, чи ти чоловік, чи ти жінка, то тоді, напевно, ми виграємо," — каже Бурковський. 

"Якщо говорити про якісь суперечності,  критику — то це добре, тому що лише на кладовищі в Росії немає ніяких суперечок. Там парламент не місце для дискусії вже 20 років. А в нас це все залишається. Ця демократія, певний анархізм, недовіра. І попри це залишаються люди, які вірять в те, що треба збудувати сильну державу, сильні інституції, вичистити країну від негідників, які використовують владу в своїх інтересах. Поки це є, доти, я думаю, у нас є шанс вирватись і навіть є шанс перемогти у 24-му році попри все", — резюмує експерт "Демініціатив".