На Волині день виборів минув без суттєвих порушень, котрі могли б вплинути на результати волевиявлення громадян – спостерігачі ОПОРИ зафіксували окремі випадки порушень виборчого законодавства, котрі не носили масового характеру. Про це під час пресконференції в режимі онлайн повідомила координатора Громадянської мережі ОПОРА на Волині 

 

«Хоча підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях ще триває, Громадянська мережа ОПОРА уже підготувала національний зріз за результатами дня голосування, який готова вам представити зараз. Обов'язково зупинюсь на окремих регіональних особливостях дня виборів 25 жовтня на Волині», - зазначила представниця ОПОРИ.

На відміну від окремих регіонів України, де ОПОРА зафіксувала достатньо масові порушення процедур організації виборів і проведення кампаній, інциденти із недотримання порядку ведення передвиборної агітації та спробами підкупу виборців, зловживаннями адмінресурсом та спотвореннями процедури зміни виборчої адреси, на Волині день голосування минув спокійно, без виявлених інцидентів, які могли суттєво вплинути на результати виборів.

Координаторка спостереження ОПОРИ за виборами на Волині повідомила, що ОПОРА відзначає активну позицію Нацполіції щодо виявлення та попередження виборчих порушень, підвищення відповідної кваліфікації співробітників. Завдяки активній превентивній діяльності Головного управління Національної поліції у Волинській області уже на етапі підрахунку голосів, транспортування виборчої документації від ДВК до ТВК та передачі виборчої документації територіальним виборчим комісіям, кількість процедурних порушень скоротилася в рази у порівнянні з минулими місцевими чи минулорічними національними виборами в області.

 Також повідомила, що ОПОРА відслідковувала дотримання законодавства під час усіх ключових виборчих процедур, які здійснювалися 25-26 жовтня. Нині спостерігачі продовжують цей процес, стежачи за  транспортуванням виборчої документації до ТВК

Основним порушенням, з огляду на кількість зафіксованих випадків, були спроби незаконного отримання виборцем і видачі дільничною виборчою комісією бюлетенів для голосування. Такі факти зафіксували на 10,04% ДВК в межах всієї України (похибка становить 2,3%). Натомість учора, 25 жовтня, у Волинській області таких фактів було виявлено 4. Щодо однієї з дільничних виборчих комісій, де факт видачі виборчого бюлетеня з порушенням процедури був зафіксований не один, спостерігач ОПОРИ подав скаргу до територіальної виборчої комісії», - повідомила координаторка.

Ще одним так само поширеним типом порушень на дільницях були випадки голосування виборців за межами кабінки для голосування чи інший спосіб розголошення волевиявлення. На Волині протягом дня голосування зафіксовано один факт спроби винесення виборчого бюлетеня за межі дільниці та ще один факт голосування за межами виборчої кабінки.

 Спостерігачі ОПОРИ у всеукраїнському масштабі загалом позитивно оцінили перебіг підготовчих засідань і початок голосування. Такою самою є оцінка  цих процедур в межах Волинської області. Інциденти із непотрапляння спостерігачів зафіксували на 1,1% ДВК у межах держави, у той час коли на місцевих виборах 2015 року їх кількість становила 3%. Ранкові засідання починалися вчасно на переважній більшості ДВК. На 14,3% ДВК в Україні (похибка 3,17%) комісії розпочали їх раніше ніж 07:15 та це не впливало на процес голосування. Водночас на Волині такі випадки не фіксувались спостерігачами. Разом з тим, в області був зафіксований лише один випадок, коли виборча комісія відчинила свої двері для виборців пізніше 8:00. Зокрема, на виборчій дільниці у с. Гряди (ДВК №070165, Нововолинська міська громада) дільниця відчинилася лише близько 8:30 через здійснення перерахунку виборчих бюлетенів на ранковому засіданні.

Разом з тим, протягом дня голосування спостерігачі ОПОРИ на Волині зафіксували менше десяти фактів недостатньої кількості виборчих скриньок і кабінок для голосування на виборчих дільницях, а також близько десяти випадків поширення друкованої агітаційної продукції на користь 11 політичних сил.

Після завершення підрахунку голосів на двох виборчих дільницях у м. Ковель спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА не отримали протоколи про підрахунок голосів. Виборчі комісії це мотивували нестачею бланків для оформлення копій протоколів для спостерігачів.

З поміж іншого координаторка ОПОРИ розповіла про явку виборців на основі статистично репрезентативної для всієї України вибірки дільниць, на яких перебували офіційні спостерігачі організації. Станом на 20:00 цей показник становив 35,94% (при похибці 1,14%). На місцевих виборах 2015 року офіційна явка виборців складала 46,5%, а в 2010 році – 48,7%. 

Довідково:Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)