Громадянська мережа ОПОРА продовжує фіксувати факти політичної благодійності кандидатів, після їхньої реєстрації Центральною виборчою комісією. Вони дарують футбольні форми, м’ячі, вручають грошові премії випускникам, погашають борги за електроенергію, організовують поїздки в гори та медичні огляди.
Оголошення про безкоштовний профілактичний огляд для мешканців Бущини почали публікувати у різних групах у соцмережах за декілька днів до початку. Він відбувався з 1 по 7 липня. Ініціював захід Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова. Спостерігачі ОПОРИ навідалися на один з таких оглядів. У кабінеті під час огляду роздавали інформаційні листівки про шпиталь, де зображений Олег Шиба, який кандидує у 119 виборчому окрузі (Бродівський, Буський, Радехівський райони, частина Кам’янка-Бузького району) від партії «Голос». Щоправда на роздатковому матеріал Шиба зазначений, як президент Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова.
«Я маю відношення, бо я керівник цього шпиталю. Я б хотів, щоб цей медогляд був і зараз, і після виборів. Я ініціюю такі медогляди по всій Україні по ФАПах, оскільки вони дуже віддалені від районів. Але я не проводжу агітації саме на цих медпунктах, не роздаю ніяких брошур і прошу лікарів, щоб вони не казали мого прізвища. Вони просто кажуть, що приїхали зробити медогляд. Там не було ніякої галочки чи прямого натяку голосуйте. Я хочу, щоб все було справедливо», - зазначив Олег Шиба Громадянській мережі ОПОРА.
Подарункові пакети дітям з нагоди прийняття Таїнства Першого Причастя (30 червня) вручив Андрій Дума. «Від себе подарував дітям набори канцтоварів, адже незабаром вони підуть до школи і це їм точно стане в нагоді», - зазначив кандидат у народні депутати від «Громадянської позиції» у 122 виборчому окрузі.
Раніше, а саме 28 червня, на сторінці Рава-Руського професійного ліцею, Думі, як депутату Львівської обласної ради дякували за підтримку ініціативної молоді. На світлинах Андрій Дума дарує ліцеїстам наплічники.
«Якщо ми говоримо про дітей, то там були записник, ручка, олівець. Там написано «East west Eurolines», що на ручці, що на записнику, що на пакеті. Ми займаємося 12 років такою волонтерською роботою, тому я підтверджую, що там жодної політичної агітації не було. На наплічнику набитий також цей знак. У ньому була термокружка, на якій написано «East west Eurolines» і точно так само записник, ручка і олівчик. Це є училище з якими ми працюємо 9 років, яке готує мені кадри. В мене є заключено угоди на слюсарів, на інженерів, на токарів. Жодної політичної агітації», - розповів мережі ОПОРІ Андрій Дума.
Міжнародний бренд «East West Eurolines» (ТзОВ «Львівське АТП-14631») - українська автотранспортна компанія зі штаб-квартирою у Львові, що здійснює міжміські та міжнародні пасажирські автоперевезення. Керівником товариства є Андрій Дума.
На урочистості з нагоди випускного балу трьох шкіл (29 червня) завітав Ігор Самардак, кандидат у народні депутати у 122 виборчому окрузі (Жовківський, Яворівський райони) та Софія Федина (5 номер у списку «Європейської Солідарності»). Найкращих учнів вони нагородили золотими, срібними медалями та грошовими винагородами.
«Це були мої особисті гроші. Я не знаю чи толерантно називати суму, яку я зробив премію учням. У зв’язку з тим, що з бюджету (з фондів) ми не могли цього зробити, в нас впав бюджет, тому я вирішив це заробити за свої кошти. Я ж не вручав їх як кандидат в народні депутати і навіть слова про це не було сказано. Я це вручав, як голова адміністрації», - розповів Ігор Самардак ОПОРІ.
У цьому ж 122 окрузі наприкінці червня (26 числа) 200 мешканців 53 військового містечка у Яворові перекривали міжнародну трасу до пункту «Краківець» через вимкнення електроенергії. Яворівська КЕЧ заборгувала перед «Львівобленерго» 700 тисяч гривень за світло. На сторінці Яворівської РДА у соцмережі опублікували допис: «Голова районної державної адміністрації Ігор Самардак дотримав слово!!! Борг оплачено!!! У 53-му містечку буде відновлено електропостачання». До допису прикріплена квитанція про оплату. Щоправда текст і світлину згодом видалили.
Кандидат у народні депутати Ігор Самардак підтвердив ОПОРІ, що 600 тисяч виділили з резервного фонду району. Ініціатива була, як депутатів, так і його, але як голови РДА.
До мітингувальників навідався і кандидат у 122 окрузі Павло Бакунець. Він виділив гроші із власної заробітної плати, щоб погасити борги мешканців. «100 тисяч я вирішив виділити зі свого зарплатного фонду особисто. Адже у Яворівської міської ради значно менший бюджет, ніж у районної, тому я виділю гроші зі своєї заробітної плати», - розповів Бакунець журналістам.
Мережа ОПОРА поцікавилася у міського голови Яворова щодо такої ініціативи. Помічниця Павла Бакунця розповіла: «До того періоду, як він не став кандидатом, він теж багато займався допомогою різних акцій і заходів. І на це ніхто не звертав уваги і на цьому не концентрувався. А власне, коли він став кандидатом і зробив подібний вчинок, то тут уже всі стали шукати негативний підтекст, підкуп. Рішення було прийняте сесією, він самостійно, за власним бажанням вирішив це зробити. І депутати міської ради його підтримали».
Ярослав Дубневич святкував День Конституції (28 червня) у горах. Якщо проаналізувати сторінки тих осіб, які є на світлинах разом з нардепом Дубневичем, то це: працівниця відділу освіти та заступник голови Городоцької РДА, голова Самбірської районної ради, священник, директорка навчально-виховного комплексу. Також на фото є секретар окружної виборчої комісії №120 Тарас Окрепкий та членкиня цієї ОВК Надія Саган. Суб’єктом їхнього подання у комісії є депутатська фракція «БПП «Солідарність», зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання та політична партія «Європейська Солідарність» відповідно. Усі, хто брав участь у поїздці, зокрема і члени комісії, у футболках з логотипом «І словом, і ділом», яке використовують брати Дубневичі у своїх відео роликах та соціальних мережах. Зазначимо, що саме в 120 виборчому окрузі (Городоцький, Мостиський райони, частина Самбірського району) Ярослав Дубневич як самовисуванець є кандидатом у народні депутати.
Хто організовував і оплачував поїздку в гори, запитати у Ярослава Дубневича ОПОРІ не вдалося. Він не відповідав на телефонні дзвінки. Секретар комісії Тарас Окрепкий свою присутність пояснив так: «Я вам не можу сказати, хто був організатором того. Мене просто запросили знайомі мої і я поїхав. Просто знайомі. Розумієте, я можу і з паном Гірняком попасти на одну фотографію. То ж таке буває. І з паном Елейком, і паном Галушкою. Це не було нічого такого спланованого. Я не можу сказати, чого там були освітяни».
Натомість членкиня ОВК №120 Надія Саган розповіла: «Дубневич сказав, що хоче, щоб ми всі разом піднялися на гору. Він це організовував. (Футболки також він роздавав?, - ред.) Так, так. Я не агітувала. Та я не ходжу в Городку в ній і на комісію не ходжу. А там були ті люди, яких не треба агітувати. Вони і так всі були від однієї партії. Там ніхто нікого не агітував. Це всі були люди Дубневича, його команда, 25 чоловік і все. З чужими ми ні з ким не спілкувалися, ми піднялися на гору Діл, спустилися і всі роз’їхалися додому».
Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що членам комісії забороняється протягом часу своїх повноважень агітувати за чи проти партії, кандидатів у депутати та публічно оцінювати діяльність партій-суб’єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати (частина 12 статті 36 Закону «Про вибори народних депутатів України»).
4 кандидатів у народні депутати з певною періодичністю відвідують футбольні змагання, дарують м’ячі та спортивні форми. Про візит на турнір у Буському районі на своїй сторінці у соцмережі 1 липня написав Олександр Тіщенко. Він кандидує (самовисування) у 119 виборчому окрузі (Бродівський, Буський, Радехівський райони, частина Кам’янка-Бузького району). Тіщенко пише, що «разом зі своїми однодумцями, мав можливість долучитись до розвитку місцевого футболу. Тепер дві футбольні команди мають нову форму, ще одна команда – нові спортивні костюми для тренування. Ще чотири команди – футбольні м’ячі. Приємно, коли молодь обирає спорт. Ще приємніше, коли видно, що у них є усі можливості для розвитку – спортивні майданчики, інвентар, тощо. На жаль, у багатьох селах та навіть районних центрах спортивна інфраструктура не розвинена».
Військовий комісар та кандидат у народні депутати Олександр Тіщенко про свою благодійність пояснив ОПОРІ так: «Це з виборами не пов’язано. Я є президентом ФК «Топорів» і я за те, щоб сільський футбол розвивався. Я вже цією командою опікуюся більше 3 років, команда забрала всі кубки в районі».
Також про підтримку і постійне заохочення молоді до спорту 30 червня написав кандидат у народні депутати у цьому ж 119 окрузі Микола Іщук. На світлинах члени футбольної команди у формі, на якій написано «за підтримки Миколи Іщука». Суб’єктом висування Іщука у народні депутати є Радикальна партія Олега Ляшка. Підприємець Іщук є членом цієї політичної сили та помічником нардепа Василя Амельченка.
«Конкретно ця форма, на якій написано «за сприяння Миколи Іщука», вони його написали, так. Я його шукав, бо думаю, де там форма, на якій вони мені хотіли подякувати. Я їм не писав того на тій формі. Вони самі збирають гроші і купляють її. Якщо вони в мене попросять 100 чи 200 гривень на ту форму, то даю. При чому вони не просять ніколи з того дорожчого. Дуже добре, що є n-на кількість людей, які собі дозволяють це робити і допомагають тим дітям, бо вони взагалі були б залишені», - розповів Микола Іщук ОПОРІ.
Кандидат у виборчому окрузі №121 (міста Борислав, Дрогобич, Трускавець, Дрогобицький район) Йосип Дяків опублікував допис, у якому розповідає, що дві футбольні команди підтримують його, як кандидата у нардепи. День Конституції Дяків провів «у чудовій атмосфері і за участі футбольних команд». Юнакам він подарував футболки.
Про відвідини ще одного матчу Йосип Дяків опублікував світлини 14 червня. З коментарів під цим дописом можна дізнатися про подаровані ним футбольні форми: «Перша гра у новій формі і зразу відмінний результат перемогли з рахунком 9-0». На футболках є напис «Транс Екіпаж». Дяків є директором автотранспортного підприємства з такою ж назвою. Він є головою Асоціації перевізників Дрогобиччини. Кандидує у Верховну Раду як самовисуванець.
Йосип Дяків розповів ОПОРІ: «Я колись грав у сільський футбол сам. І просто це роблю уже 15 років, щоб повернути в село ту молодь. Села ж вимирають. Виходить, якщо цього року почалися вибори, то не їхати мені в це село і нічого не робити. Я тоді буду робити ті турніри не як кандидат, а як керівник підприємства».
Любителем спортивних свят є кандидат у 118 виборчому окрузі (частина Личаківського, частина Шевченківського районів міста Львова, Пустомитівський район) Богдан Дубневич. Чинний нардеп лише впродовж червня у своєму окрузі відкривав майданчики зі штучним покриттям у селах Муроване, Шоломинь, Підберізці, Пикуловичі та Малечковичі. Лише в одному дописі зазначено, що спортивні поля зроблені у рамках бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України». На світлинах Дубневич також передає дітям м’ячі, ставить на спортивному інвентарі автографи і грає у футбол.
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області наголошує: «Під час виборчої кампанії завжди стрімко зростає кількість фактів благодійності та меценацтва, які не спостерігаються у міжвиборчий період. Серед кандидатів, які займаються передвиборчою благодійністю також є такі, які займаються цим на постійній основі. Проте з-поміж тих фактів, які ми фіксуємо в рамках спостереження, переважна більшість з них з'явилися напередодні або під час виборчого процесу. З точки зору виборчого законодавства, на жаль, не завжди легко довести, що факт надання подарунків, інвентаря, проведення конкурсів тощо є непрямим підкупом виборців. Для цього обов'язково потрібно довести, що благодійність супроводжувалася закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати. Разом з тим, будь-яке згадування імені кандидата чи назви партії, що супроводжується наданням товарів або послуг буде вважатися формою непрямого підкупу виборців. І тут неважливо, як довго до виборів кандидат у депутати займається благодійністю, оскільки після його офіційної реєстрації в ЦВК, він так само як кандидати, які почали займатися благодійністю лише під час виборчого процесу, в однаковій мірі порушують виборче законодавство. Іншою стороною виборчого порушення, яке проявляє у собі передвиборча благодійність є використання коштів не з виборчого фонду. Це завжди відбувається за кошти, походження яких залишається поза контролем виборчого законодавства. Таким чином ми розуміємо, що передвиборча благодійність не може мати легальних форм. Разом з тим, намагання кандидатів чи партій розмежовувати благодійність та виборчу кампанію під час виборчого процесу є сумнівною не лише з точки зору законодавства, але також стандартів демократичних виборів, які трактують будь-яку форму благодійності під час виборів як недобросовісну практику».
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.