Четвер, 25 жовтня, є останнім днем, коли виборці можуть оскаржити відсутність або неправомірне включення себе чи інших осіб у попередній список виборців.

Кожен громадянин України, якому на день голосування виповнилося вісімнадцять років (окрім тих, які визнані судом недієздатними) має право голосу. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до діючого Закону про вибори народних депутатів кожному виборцю не пізніше як за п’ятнадцять днів до дня голосування члени дільничної виборчої комісії повинні були доставити іменне запрошення про включення виборця до попереднього списку виборців. Іншими словами, для того, аби проголосувати, виборець мав би отримати таке запрошення до 12 жовтня 2012 року. Наявність такого запрошення є передумовою (але не гарантією!), що виборець зможе проголосувати на відповідній виборчій дільниці. Крім того, отримавши запрошення, громадянам потрібно було додатково перевірити правильність внесених про себе даних у попередньому списку: прізвища, власного імені, по батькові, дату народження та виборчу адресу.

Для тих виборців, які не отримали іменні запрошення, є привід сумніватися, чи зможуть вони проголосувати. Причиною цього може бути або недбале виконання членами ДВК своїх обов’язків, або відсутність виборця у списку. Щоб розвіяти сумніви, виборцю потрібно було до 22 жовтня включно пересвідчитися у наявності/відсутності себе у списку виборців. У випадку відсутності, виборець мав подати до ДВК або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців заяву про уточнення даних, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб та додати всі необхідні документи, які би засвідчували відповідні факти.

Ті виборці, які не скористалися таким правом, сьогодні, 25 жовтня, мають останній шанс на включення себе у списки виборців. Для цього потрібно подати в суд  адміністративний позов про уточнення списку виборців. І лише у випадку, якщо сьогодні ж суд розгляне такий позов та до 23:59 винесе відповідне рішення, виборець може бути впевнений, що його голос 28 жовтня не пропаде. Для цього статтею 42 Закону про вибори голові або заступнику голови та секретарю дільничної виборчої комісії надано право в день голосування вносити зміни та уточнення до уточненого списку виборців. Звертаємо увагу, що судове рішення датоване 26 чи 27 жовтня не може бути підставою для внесення змін до уточнених списків.

Детальніше:
Андрій Дутчак,
Координатор спостереження за парламентськими виборами у Львівській області
063 628 68 44 

Додатково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.