У всіх шести окружних виборчих комісіях на Закарпатті виникла проблема із нестачею людей на місця членів ДВК від кандидата у Президенти Петра Порошенка. Нагадаємо, останній день подачі документів від штабів кандидатів щодо членів виборчих комісій була п’ятниця, 12 квітня.
За словами голови ОВК №68 (центр - Ужгород) Лариси Дударевої, від кандидата на пост Президента Петра Порошенка надійшло подання лише на двох членів на одну дільницю. Однак у деяких селах округу не вистачає людей і від кандидата Володимира Зеленського. Наразі члени ОВК працюють над тим, аби набрати потрібну кількість людей у всі дільничні виборчі комісії округу.
Подібна ситуація склалася і у ОВК №69 (центр - Мукачево), №70 (центр - Свалява), №71 (центр - Хуст), №72 (центр - Тячів), №73 (центр - Виноградів). За слів голів цих окружних виборчих комісій, вони також отримали подання від кандидата Петра Порошенка лише по двоє осіб на одну дільницю.
У коментарі комунікаційниці ОПОРИ довірена особа кандидата у Президенти Петра Порошенко Сергій Юричко, що про проблему із кількістю кандидатур на посаду членів ДВК знає.
«Згідно із законодавством України ми вже не маємо можливості подавати додаткові кандидатури до ДВК, тому це право залишається лише за окружними виборчими комісіями. Якими членами вони будуть докомплектовувати ці дільниці, мені невідомо»,- зазначив Сергій Юричко.
До слова, на вхідних дверях передвиборчого штабу Петра Порошенка в Ужгороді, як зафіксував спостерігач ОПОРИ по обіді, 13 квітня, висить оголошення, що прийом кандидатів у члени дільничних виборчих комісій здійснювався до 10 квітня. Також в оголошенні вказано, що спостерігачів штаб наразі не набирає.
Згідно з частиною 8 стаття 85 Закону України «Про вибори Президента» окружна виборча комісія не пізніш як за п’ять днів до дня повторного голосування за поданням кандидатів на пост Президента України, які включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, формує новий склад дільничної виборчої комісії у кількості: 1) для великих дільниць - 16 осіб (по вісім осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування); 2) для середніх дільниць - 14 осіб (по сім осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування); 3) для малих дільниць - 12 осіб (по шість осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування).
Відповідно до частини 9 статті 85 цього ж Закону кандидати на пост Президента України, які включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, або їх довірені особи у відповідних територіальних округах не пізніш як за вісім днів до дня повторного голосування вносять до окружної виборчої комісії подання стосовно кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, а відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 85 Закону, у разі якщо кандидат на пост Президента України не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії у строки, передбачені частиною дев’ятою цієї статті, окружна виборча комісія формує склад дільничної виборчої комісії у кількості, визначеній частиною восьмою цієї статті, за поданням голови відповідної окружної виборчої комісії на підставі пропозицій членів окружної виборчої комісії.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
(#вибори; #opora; #опора)