Рахівська районна та Тячівська міська територіальні виборчі комісії у четвер, 3 вересня, утворила виборчі округи для голосування на місцевих виборах 2020 року. Відповідну постанову про утворення округів Рахівською районною ТВК оприлюднили того ж дня на сайті Рахівської райради. Проте, згідно з Роз’ясненням Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2020 року, рішення про утворення виборчих округів приймаються ТВК після початку виборчого процесу, тобто – 5 або 6 вересня.
Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, члени районної територіальної виборчої комісії провели засідання стосовно утворення мажоритарних округів вранці, 3 вересня 2020 року. Таким чином члени ТВК не взяли до уваги оприлюднене Роз’яснення Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2020 року та утворили округи у своєму районі ще до офіційного старту виборчої кампанії.
За інформацію спостерігача ОПОРИ, така ж ситуація і у Тячівській міській територіальній виборчій комісії, де провели засідання по утворенню округів у четвер, 3 вересня. Станом на 14:00 4 вересня цю постанову ще не оприлюднили на стенді.
Згідно з пунктом 1.7 Роз’ясненням ЦВК, рішення про утворення виборчих округів приймається територіальною виборчою комісією після початку виборчого процесу, однак не пізніш як на другий день виборчого процесу.
Постанову про утворення мажоритарних округів Рахівщини оприлюднили на сайті Рахівської районної ради в день її прийняття - 03 вересня.
Як прокоментував спостерігачу ОПОРИ заступник голови Рахівської районної ТВК Микола Рула, територіальна виборча комісія діяла згідно із календарним планом ЦВК, відповідно до якого засідання про розподіл округів має відбутися не пізніше 6 вересня. За словами Миколи Рулі, Центральна виборча комісія станом на ранок 04 вересня не відреагувала на завчасно прийняту постанову про утворення округів.
Крім цього, як стало відомо спостерігачеві ОПОРИ, ще дві ТВК Рахівського району 03 вересня - Богданська та Великобичківська, - також утворили округи - ще до початку виборчого процесу.
Відповідно до частини 4 статті 199 Виборчого кодексу багатомандатні виборчі округи з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) утворюються відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв'язності територій) таких округів.
Згідно з частиною 3 статті 201 Кодексу територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно обласною, районною, районною в місті, міською, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв'язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)