У перший день нового навчального року регіональні політики та потенційні кандидати на місцевих виборах знову пішли до школи. А дехто з них навіть встиг відвідати кілька шкіл протягом дня, аби взяти участь у святкуваннях Першого дзвоника. Дехто обмежувався лише словами вітань, деякі надавали благодійну допомогу та фіксували це на фото і відео. Хтось вручав невеличкі подарунки учням, хтось приніс більш дорогі подарунки для навчальних закладів. Одні робили це особисто, інші за посередництва помічників чи представників місцевого самоврядування. Дехто навіть використовував при цьому партійну символіку.
Як відомо, законодавство забороняє передвиборчу агітацію в освітніх закладах, проте станом на 1 вересня агітаційна кампанія офіційно ще не стартувала, тому потенційні кандидати «піарилися» перед учнями, їхніми батьками та вчителями, висвітлюючи свої публічні акти благодійності як турботу про юне покоління та про своїх виборців.
1 вересня на сторінці «Вінниччина ЗА Майбутнє» у соцмережі «Фейсбук» було розміщено повідомлення про те, що народний депутат від парламентського об’єднання «За майбутнє» Петро Юрчишин (виборчий округ №13, самовисування) привітав вінничан з початком нового навчального року.
«Цього дня політик подарував першокласникам Вінницької області 8 тисяч сучасних шкільних наборів», - сказано в дописі. У ньому також наведено слова Петра Юрчишина: «…Ми послідовно виступатимемо за підтримку освітян. Сьогодні потрібно не нищити школи, а забезпечувати їх сучасним обладнанням для навчання дітей. Тільки так ми виростимо здорову та розумну націю заради майбутнього України».
На фейсбук-сторінці «Могилів-Подільська міська рада» опубліковано повідомлення про те, що 1 вересня міський голова Петро Бровко відвідав навчальний заклад в селищі Сказинці та привіз подарунки, куплені спільно з народним депутатом Геннадієм Вацаком (виборчий округ №16, самовисування).
«Привітати першачків міський голова приїхав не с пустими руками. Спільно з народним депутатом Геннадієм Вацаком для школи були придбані подарунки, а саме для учнів першого 1 класу дошку крейдово-магнітну та набір меблів для вчителя. Також, кожний учень школи, а це 66 учнів, отримали цукерки від кондитерського дому «Вацак», а педагогічний склад торти», - йдеться в дописі.
На цій же сторінці розміщено повідомлення про те, що 1 вересня міський голова Петро Бровко брав участь в урочистостях з нагоди Першого дзвоника в школі селища Серебрія, де «на прохання батьків першачків й директора школи Бедель Антоніни Володимирівни подарував телевізор для учнів першого класу».
Народна депутатка Лариса Білозір (виборчий округ № 15, самовисування) 1 вересня розмістила на своїй сторінці повідомлення про свято Першого дзвоника і ювілей школи села Гнатків Томашпільського району, також повідомила, що напередодні вона передала цьому закладу принтер.
«Сьогодні у Гнатківській школі, окрім свята першого дзвоника, відзначають ще й 45-річчя навчального закладу. Я щиро вітаю увесь колектив з чудовою датою. Напередодні свята я зустрілась з колективом та передала новий принтер, про який вони до мене звертались раніше», - написала народна депутатка.
Депутат Вінницької обласної ради Володимир Зарічанський у перший день навчального року на своїй фейсбук-сторінці розмістив допис про те, що він 31 серпня «завітав до Війтівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що в с. Війтівка Бершадського району. Щиро привітав діток, їх батьків та педагогічний колектив з наступаючим Днем знань, та презентував для школярів 3- Б класу Війтівської ЗОШ І-ІІІ ступенів плазмовий телевізор, який допомагатиме якісніше організувати освітній процес».
Не одній школі надав допомогу з нагоди 1 вересня депутат обласної ради Олександр Масленніков. Про це він теж розповів у соцмережі «Фейсбук».
«Першою навідав Ільківську ЗОШ. До мене звернулися батьки першокласників із проханням виділити кошти на закупівлю крісел для куточку відпочинку. Зустрівшись із батьками та дітками напередодні 1 вересня, вручив кошти, побажав міцного здоров'я та успішного навчання», - написав Олександр Масленніков.
Інший його допис інформує про надані ним кошти для ще однієї школи: «Продовжуючи із подарунками відвідувати навчальні заклади, сьогодні зустрівся із педагогічним колективом Бохоницької СЗШ. Привітав із початком навчального року та побажав, перш за все міцного здоров'я. У відповідь на звернення надав кошти на придбання лав для відпочинку учнів, які встановили на вулиці і в коридорах школи та баків для утилізації масок та рушників. Також подарував м'ячі для спортивної зали».
Також на сторінці Олександра Масленнікова 1 вересня було розміщено допис Вікторії Зонюк: «Батьки та учні 6А класу висловлюють подяку депутату Вінницької обласної ради, Олександру Масленнікову та депутату Вінницької районної ради Лілії Гаврилюк! Щиро вдячні Вам за надану матеріальну допомогу у підготовці класної кімнати до нового навчального року»…
Колишній голова Вінницької РДА Михайло Демченко теж розповів у «Фейсбуку» про відзначення початку навчального року в кількох школах.
«Яким же яскравим був День знань у Стрижавці, Сосонці, Переорках, Лаврівці, Медвідці, Мізяківських Хуторах, Пеньківці, Бруслинівці та Підлісному! Малюки, які вперше прийшли до шкіл, почувалися святково. Батьки хвилювалися, а в очах у вчителів були піднесення та віра у свою справу...», - написав, зокрема, Михайло Демченко та розмістив на своїй сторінці світлину, на якій видно, як він роздає школярам папки.
Фото зі сторінки Михайла Демченка
До речі, кілька днів тому на фейсбук-сторінці «Українська Стратегія Вінниччина» поділилась повідомленням про те, що «тричі депутат Вінницької райради, ексголова Вінницької РДА Михайло Демченко» очолив осередок партії «Українська стратегія Гройсмана» у Стрижавці.
Пакети з партійною символікою приніс до школи 1 вересня голова Рахнівсько-Лісової сільської ради Шаргородського району Володимир Мудрик.
На своїй фейсбук-сторінці він повідомив: «Сьогодні мали змогу привітати діток шкіл: Рахнівсько-Лісової СЗШ, Рахнівсько-Лісового НВК, Шпиківської СЗШ».
На фото, які ілюструють цей допис, видно, що Володимир Мудрик у шкільному класі в оточенні ще двох чоловіків тримає пакет із партійною символікою та слоганом партії «Європейська солідарність». Також на знімках можна побачити, що аналогічні пакети лежать на учнівських партах.
Фото зі сторінки Володимира Мудрика
У п’ятьох школах на святі Першого дзвоника побував із дарунками депутат обласної ради Геннадій Мазур. Про це він 1 вересня поінформував на своїй сторінці в соцмережі «Фейсбук».
«Перший день завжди особливий, адже попереду важливий період – час навчання. А здобуті в школі знання – це той компас, який допоможе орієнтуватися в житті. З такими словами звернувся до учнів, вчителів та батьків в Новоободівській загальноосвітній школі. Приємно, що в цьому році за парти першого класу сядуть 37 учнів. Також вручив першокласникам канцелярські набори», - написав депутат.
В інших його дописах йдеться про подаровані школярам канцелярські набори та шкільні дошки.
«Першого вересня усі дороги ведуть до школи, - зазначає Геннадій Мазур в одному зі своїх дописів, - Дітки бажають досягнути своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з вчителями та батьками, зустріти добрих і надійних друзів. Тому також завітав сьогодні до Тростянчицької загальноосвітньої школи, де привітав першокласників, вручив канцелярські набори та сучасну шкільну дошку - вже четверту для цього закладу».
«Також привітав першокласників, батьків, вчителів та всіх присутніх з початком нового навчального року в Ободівській загальноосвітній школі , а для першачків подарував канцелярські набори. Приємно отримати подяку та хліб від учнів п’ятого класу, адже їм вручив сучасну шкільну дошку».
«Під час святкування в Четвертинівській загальноосвітній школі привітав присутніх, вручив першокласникам канцелярські набори та сучасну шкільну дошку».
«… Також завітав в свою рідну Гордіївську загальноосвітню школу, де вручив учням першого класу також канцелярські набори!».
Також у соціальній мережі на сторінці Анни Андрієвської з’явився допис про те, що у навчальні заклади Ямпільщини було доставлено подарункові набори для учнів першого класу від депутата обласної ради Володимира Кістіона з логотипом партії «Українська стратегія Гройсмана».
«…Всі канцелярські приладдя були завезені та в громадах району презентовані головами сільських рад, представниками партії…», - йдеться у дописі.
Фото зі сторінки Анни Андрієвської
Новозбудовану школу №24 у Вінниці 1 вересня відвідав лідер партії «Українська стратегія Гройсмана» Володимир Гройсман (колишній голова уряду, а перед тим - Вінницький міський голова).
«…І сьогодні ще один результат нашої роботи - нова школа-гімназія Вінницького мікрорайону «Поділля». Збудували її, об’єднавши можливості міста, держави та соціально відповідального бізнесу. Влада завжди має розуміти: освіта - беззаперечний пріоритет. Для нашої команди завжди так було, є і буде», - зазначив Володимир Гройсман на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук».
Фото зі сторінки Сергія Моргунова
Про свій візит до цієї школи на День знань розповів і голова Вінницької ОДА Сергій Борзов.
«14(!) років Вінниця чекала гімназію на «Поділлі» - 5 років її будували. Я вдячний Президенту Володимиру Зеленському за програму «Велике будівництво». Бо саме за цією програмою цього року держава виділила на цю школу найбільшу суму – понад 44 мільйони. Аби добудувати», - розповів голова ОДА на своїй фейсбук-сторінці.
Фото зі сторінки Сергій Борзов Голова Вінницької ОДА
До речі, 31 серпня стало відомо, що партія «Слуга народу» має намір висунути Сергія Борзова кандидатом на посаду Вінницького міського голови.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про освіту», одним із принципів освітньої діяльності в державі є невтручання політичних партій в освітній процес. Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про освіту» в закладах освіти забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- чи відеоматеріалів, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), які містять: найменування чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові осіб, які є членами (учасниками) чи засновниками політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а згідно з частиною 4 статті 31 цього ж Закону керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою.
Зазначимо, що 26 серпня Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) опублікувало роз’яснення стосовно права політичних партій здійснювати благодійну діяльність: політичні партії під час провадження статутної діяльності не можуть використовувати свої майно та кошти на благодійну діяльність. Благодійна допомога в період виборчого процесу не повинна надаватись від імені політичної партії або будь-яким чином пов’язуватись із її діяльністю. Благодійна допомога від партії в період виборчого процесу містить ознаки непрямого підкупу виборців. Вона передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років або від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років (частина 3 статті 160 Кримінального кодексу України). Виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня місцевих виборів — 5 вересня.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)