Директори шкіл, народного дому, музею та сільський депутат знімають ролики з подякою щодо фінансової допомоги Андрія Думи та висловлюють йому підтримку на парламентських виборах. Натомість міський голова Червонограда записує відео про допомогу шахтарям від Остапа Семерака. А на сторінці Брюховицької селищної ради агітують підтримати селищного голову Володимира Доманського.
«Він нам допоміг багато по відновленню дороги, яка в нас вже давно була знищена. Зараз ми вже її відновили. Був в нас розвалений клуб. Ми звернулися за допомогою. Частково відбудували клуб з його допомогою. Котельня в нас буде з твердопаливним котлом, це повністю його заслуга», - такий відеоролик з позитивним відгуком від депутата Грядівської сільської ради Мар’яна Стахіва про свою роботу опублікував Андрій Дума.
Аналогічні відео-подяки Думі ОПОРА зафіксувала за участі керівника музею історії Куликова Богдана Савчука, керівниці народного дому Куликова Ірини Цюбки, директорів шкіл Тараса Гнатюка та Стефана Макара, вчительки Галини Оприск.
Усі шість відеороликів мають спільний логотип «думай про майбутнє #команда_Думи», який він почав використовувати з початком ведення передвиборчої кампанії.
В першій частині відео спікери розповідають про фінансову та моральну підтримку Андрієм Думою чи то закладів освіти, чи то культури. Дехто в другій частині ролика зазначає про підтримку чоловіка на парламентських виборах.
Так, до прикладу Степан Макар розповідає: «Хочу висловити думку і свою, і думаю, що колективу, і батьків Зашкова, Завадова про ту ситуацію, яка зараз склалася в державі. В нас на часі вибори до Верховної Ради. Ми почули і знаємо, що Андрій Романович виявив бажання себе віддати на благо держави. Як на мене, я надзвичайно радий».
«Відносно підтримки і музею, і культури в Куликові, у нього є стопроцентра підтримка», - додає Богдан Савчук, директор музею історії Куликова.
У коментарі Громадянській мережі ОПОРА Андрій Дума про ролики від освітян та представників закладів культури пояснив:
«Якщо люди виявляють бажання сказати щось добре у мою сторону, я сприймаю це нормально, як і критику. Всі ролики, які записувалися, були без моєї присутності. Це старі матеріали, які були не сьогодні, не вчора і не місяць тому відзняті. Логотип вже поставили мої хлопці. І те, що там люди говорили, я не міг їм заборонити. Я себе позиціоную, як депутат обласної ради. Якщо ми принесли якусь користь народному дому чи якісь школі, я вважаю тільки позитивом».
Ці відео з періодичністю публікуються на сторінці Андрія Думи впродовж червня. В частині з них говориться про підтримку саме на парламентських виборах.
Андрій Дума є депутатом Львівської обласної ради від партії «Народний контроль» Дмитра Добродомова. А також керівником ТзОВ «Львівське АТП 14631», що спеціалізується на пасажирських перевезеннях. Кандидатом у народні депутати від політичної партії «Громадянська позиція» ЦВК зареєструвала Думу 19 червня. Він кандидуватиме у 122 виборчому окрузі (Жовківський, Яворівський райони).
Одне відео для Остапа Семерака записав Андрій Залівський. Міський голова Червонограда розповідає про підтримку Міністром екології шахтарського питання. Тому Залівський запропонував Семераку стати кандидатом у 124 виборчому окрузі (місто Червоноград, Сокальський район, частина Кам’янка-Бузького району).
«Щойно ми вийшли з будинку Кабінету Міністрів, де розглядалося питання шахтарів. І є надія на те, що буде розблоковано питання збуту і виплати заробітної плати шахтарів. Була тісна можливість співпрацювати з Міністром Остапом Семераком. Я побачив в ньому хорошого лобіста нашої території і запропонував взяти участь на виборах до Верховної Ради від нашої території. Тепер слово за ним», - розповідає Залівський.
Центральна виборча комісія зареєструвала Остапа Семерака 22 червня кандидатом у депутати.
Андрій Залівський під час спілкування з ОПОРОЮ зізнався, що це відео його особиста ініціатива: «Абсолютно не використовував мене, це моя ініціатива. В нас є питання з водою, в нас є питання з відходами, каналізуванням. Я всюди стукав, людина пішла нам на зустріч».
На уточнююче запитання, чому міський голова Червонограда згадує на відео не про екологічну допомогу Семерака, а саме про шахтарське питання, він відповів: «Через нього домовлятися з прем’єр-міністром про зустріч. Шахтарі хотіли таку зустріч впродовж 4 років. В них не виходило. Коли він приїхав до нас на огляд екологічних проектів, я сказав, що в нас є така проблема, шахтарі просять про зустріч. Він сказав, я не обіцяю, але спробую».
Остап Семерак з 2016 року є Міністром екології та природних ресурсів. Впродовж червня Семерак двічі навідувався на Львівщину, зокрема і в Червоноград. Спершу інспектував виконання ходу робіт з реалізації проектів екологічних інвестицій в рамках Кіотського протоколу, зустрічався з шахтарями та відвідував розсадник з саджанцями. А вже цього тижня проводив нараду з представниками ОТГ, керівниками районних рад та адміністрації (Сокальського, Кам’янка-Бузького та Радехівської району та м. Червоноград) Львівщини, де розмовляв про «сміттєвий безлад та формули вирішення проблеми».
Також цього тижня ОПОРА зафіксувала факт публікування на сторінці Брюховицької селищної ради допису «Патріотизм – це конкретні справи. Володимир Доманський». З сторінки закликають про підтримку та поширення цієї інформації.
Раніше спостерігачі ОПОРИ фіксували білборди з аналогічними зверненнями та зображенням Володимира Доманського. Він є селищним головою Брюхович. До цього був депутатом цієї ж селищної ради, головою комісії комунального господарства, містобудування та землекористування, головою депутатської групи «Разом до змін». Кандидатом у народні депутати у 116 виборчому окрузі (Залізничний район, частина Шевченківського району міста Львова), зареєстрований 14 червня (самовисування).
«В мене є штат, який працює. Я не за всім можу впильнувати. Особисто я цього не просив. Я вже є у відпустці. Спеціально пішов у відпустку, щоб не використовувати свою посаду у виборах, щоб не мати адмінвпливу. Я думаю, що це є правильно», - зазначив Доманський ОПОРІ.
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області наголошує:
«Для кандидатів у депутати, які є посадовими особами або службовими особами, під час виборчого процесу виборче законодавства накладає додаткові обмеження. Вони спрямовані на запобігання зловживанням службовим становищем та використання адміністративного ресурсу. Участь у передвиборчій агітації забороняється органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, а також посадовим особам і службовим особам цих органів. Також Законом забороняється використання для проведення передвиборчої агітації службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурсів за місцем роботи, службові чи виробничі наради, збори колективу, а також залучати для передвиборчої агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з проведенням передвиборчої агітації посадових та службових осіб органів державної влади чи інших державних органів, органів місцевого самоврядування і підлеглих їм осіб за місцем роботи (частина 22 статті 74). Крім цього, забороняється розміщення агітаційних матеріал та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності (частина 5 стаття 74) чи використання цих приміщень для проведення передвиборчої агітації за рахунок коштів виборчого фонду партії або кандидата у депутати (частина 3 статті 74).
Залучення працівників комунальних закладів, як й інформаційних ресурсів органів державної влади і органів місцевого самоврядування, може бути розцінено, як форма використання адміністративного ресурсу та участь у передвиборчій агітації особам, яким робити це заборонено згідно Законом. У рамках виборчого процесу будь-який матеріал, який містить заклики, спонукання голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу вважається формою передвиборчої агітації.
Разом з тим, державним службовцям та посадовим особам, які є кандидатами у депутати згідно хороших практик варто піти у неоплачувану відпустку на період передвиборчої агітації. Хоча виборче законодавство не передбачає такого обов'язку, а лише право як гарантії діяльності у виборчому процесі кандидатів у депутати (частина 1 статті 76), проте згідно стандартів демократичних виборів таким кандидатам варто відмовитись від виконання виробничих або службових обов'язків за місцем роботи протягом виборчого процесу».
За коментарями звертайтеся:
e-mail: [email protected]
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
(#вибори; #opora; #опора)