На двох виборчих дільницях області – №681429 (м. Хмельницький) та №680313 (м. Дунаївці) – до списків виборців включено осіб, які вже померли, повідомляють спостерігачі ОПОРИ.
У Хмельницькому, дільниця №681429, наявність даних померлого батька у списку виборців помітив син, про виявлене він одразу повідомив представників поліції. Як з’ясувала спостерігачка ОПОРИ, після першого туру виборів хлопець звертався до відділу ведення Державного реєстру виборців Хмельницької міської ради з проханням виключити покійного батька зі списку.
У Дунаївцях на дільниці №680313 до списку виборців включили жінку, яка померла близько 8 років тому. Про це спостерігач ОПОРИ дізнався від чоловіка померлої.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про вибори Президента України» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною 2 статті 32 цього Закону.
Внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії. У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться (частини 1 і 3 статті 31 Закону України «Про вибори Президента України»).
Водночас на виборчій дільниці №681548, що в м. Шепетівці, комісія оперативно з’ясувала, чому жінки похилого віку, яка голосувала там в першому турі виборів, немає в списку виборців, і скерувала виборчиню до її дільниці. Виявилося, що жінка перебуває на стаціонарному лікуванні в медичному закладі, де її й включили до списку, при цьому через дублювання записів у реєстрі виключили зі списку на зазначеній дільниці.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про вибори Президента України» на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, списки виборців складаються не пізніш як за сім днів до дня виборів відповідними дільничними виборчими комісіями за формою, зазначеною у частині другій статті 31 цього Закону, на підставі відомостей, поданих керівниками відповідних закладів. Виборці, які повинні покинути лікувальний заклад до дня виборів, до подання та до списку виборців на такій дільниці не включаються.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.