Європейський Союз, його країни-члени та органи в сфері виборів мають вивчити можливості надання Україні підтримки, аби гарантувати, що мільйони виборців, переміщених унаслідок російської агресії, зможуть проголосувати на повоєнних виборах.
Такою є головна рекомендація парламентського виборчого діалогу, організованого Парламентом Європейського Союзу та Міжнародним інститутом демократії й допомоги у виборах (International IDEA) «Виклики та потреби проведення закордонних виборів в Україні після війни», що відбувся в Брюсселі 30–31 травня 2023 року.
Відповідно до Конституції України, чергові парламентські вибори мали відбутися восени 2023 року, президентські – навесні 2024 року, місцеві — восени 2025 року. Але вибори не відбуваються, поки діє воєнний стан. Разом з тим, українська влада шукає дієву модель організації голосування за межами країни. Для проведення виборів поза юрисдикцією України владі знадобиться оперативна підтримка урядів інших країн та міжнародних партнерів.
«У результаті парламентського виборчого діалогу формується наш заклик до міжнародної спільноти підтримувати демократичні інституції України. Вкрай необхідно забезпечити інструмент для виборів за межами країни, щоб мільйони українських виборців, які стали біженцями за кордоном, могли скористатися своїм правом голосу», — зазначив Девід Макалістер, голова Комітету закордонних справ Європейського парламенту.
Учасники діалогу підкреслили надзвичайні виклики організації голосування мільйонів українських біженців, зокрема правові, організаційні та безпекові аспекти, а також висловили готовність підтримати Україну у визначенні найбільш прийнятної моделі. «Мільйони голосів цих людей будуть критичними для забезпечення післявоєнних виборів в Україні, адже волевиявлення відображатиме справді народний результат і надаватиме уряду широкі повноваження в умовах повоєнної відбудови», — сказав Сем ван дер Стаак, директор з питань Європи в International IDEA. «Цей діалог, який збирає виборчі та інші органи державної влади з усієї Європи, свідчить про непохитну прихильність міжнародної спільноти в намаганні допомогти Україні подолати виклики післявоєнних виборів».
Учасники Діалогу підтримали такі рекомендації
Європейським та іншим виборчим і державним органам влади:
• Продовжувати підтримувати Україну в навчанні міжнародно визнаних стандартів практики голосування за кордоном (OCV) і надавати подальшу допомогу в організації OCV для України під час післявоєнних виборів;
Інституціям Європейського Союзу:
• Вивчити можливості підтримки OCV України в межах їх компетенції.
Українській стороні:
• Провести інклюзивні слухання в парламентських комітетах і прийняти необхідну законодавчу базу, що дозволити підготуватися та уникати поспішних рішень, які можуть підірвати безпеку або довіру до результатів;
• Переконатися, що кандидати та виборці добре обізнані про всі зміни в правилах та процедурах.
У діалозі взяли участь представники виборчих органів із Албанії, Австрії, Бельгії, Боснії і Герцеговини, Хорватії, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Німеччини, Угорщини, Латвії, Литви, Молдови, Польщі, Румунії, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та Сполучених Штатів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори — це не органи адміністрування. Вони стосуються громадян — Айвазовська