ОПОРА проаналізувала чернігівські газети, які виходили друком в жовтні 2020 року. Ознаки прихованої політичної реклами зафіксовано в 11 публікаціях, а матеріали з ознаками «джинси» - в п’яти з восьми друкованих видань.

Напередодні виборів на Чернігівщині активізувалися політики та партії. Окрім зовнішньої політичної реклами, з’явилася також реклама у пресі, однак така реклама здебільшого прихована або маркована неналежним чином.

Проаналізувавши газети «Деснянська Правда», «Деснянка», «Чернігівський Вісник», Чернігівська районна газета,  «Гарт», «Весть», «Деснянка» та «Чернігівщина», які виходять друком на Чернігівщині, ОПОРА виявила 11 публікацій, які мають ознаки політичної реклами, та при цьому не марковані, як цього вимагає законодавство та 5 матеріалів з ознаками «джинси».

В газеті «Деснянська Правда» (№39 від 15 жовтня 2020 року) містяться матеріали «Анатолій Настоящий – як спорт сформував політика» та «Юлія Лобачова: я така, як і виборці» на першій, другій та третій шпальтах. На фото видно логотип партії «Рідний Дім» та на фото розворотів з кандидатами присутній голова партії – нинішній міський голова Чернігова – Владислав Атрошенко.

В газеті «Деснянка» (№41 від 15 жовтня 2020 року) опублікований матеріал в підтримку партії «Слуга Народу»: «Соціологи показали нові рейтинги партій: найбільше зростання у «Слуги Народу» й містить логотип політичної сили «Зе! Місцеві. Слуга Народу!». Публікація містить інформацію про опитування соціологічної групи «Рейтинг» та нібито лідирування партії порівняно з іншими.

Той самий випуск газети «Деснянка» на 9 шпальті містить політичну рекламу на підтримку партії «Наш Край» та кандидата від партії Ігоря Романенко: «Голосуй за Наш Край. Сила Господарників та професіоналів. В усіх бюлетенях! Обирай відповідальних, чесних, своїх», «Зробимо більше на кожній вулиці, для кожної оселі, для кожного чернігівця. Ігор Романенко – №1 в загальному списку кандидатів у депутати Чернігівської міської ради».

Обласна газета «Чернігівський Вісник» (№42 від 15 жовтня 2020 року) опублікувала інформацію, щодо правильного заповнення бюлетеня, куди додала політичну рекламу Чернігівської територіальної організації Радикальної партії. Разом з цим на 4 шпальті міститься матеріал «Успіху достягнуть однодумці. Приклади конкретної роботи», де розміщена інформація про діяльність деяких із кандидатів партії та заклики підтримати партію на виборах: «Команда Радикальної партії Олега Ляшка пропонує своїм землякам підтримати на виборах 25 жовтня досвід, конкретні справи, чесніть і принциповість», «Надійшов час створювати. Ми готові!».

На 5 сторінці того ж випуску газети «Вісник» в розділі «Актуально» опублікований матеріал на підтримку партії «Рідний Дім», з логотипом партії, фото лідера партії Чернігівським міським головою – Владислав Атрошенко та його коментарями. Матеріал «Партія «Рідний Дім» не одна з багатьох, а єдина, з усіх, головна мета якої – розвиток Чернігівщини» містить заклики підтримати парті «Голосуй За свою громаду. Голосуй За свій Рідний Дім!».

Видання Чернігівська районна газета «Наш край» (№83-84 від 15 жовтня 2020 року) з маркуванням «ПІДТРИМАЙТЕ!» розмістило матеріал «Седнівській громаді – радикальні зміни», де опублікували інтерв’ю та передвиборчу програму кандидатки на посаду Седнівської громади у депутати Чернігівської обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка Наталії Дроненко. У матеріали також містяться заклики підтримати кандидатку: «Підтримайте, №5!».

Газета «Гарт» (№42 від 15 жовтня 2020 року) на 14 сторінці в розділі «Выборы 2020» опублікували матеріал на підтримку партії «Рідний Дім», з логотипом партії, фото лідера партії Чернігівським міським головою – Владислав Атрошенко та його коментарями. Матеріал «Патрия «Рідний Дім» – не одна из многих, а единственная из всех, цель которой развитие Черниговщины» містить заклики підтримати парті «Голосуй За свою громаду. Голосуй За свій Рідний Дім!».

Випуск газети «Весть» (№42 від 2020 року)  на 9 шпальті містить політичну рекламу на підтримку партії «Наш Край» та кандидата від партії Ігоря Романенко: «Голосуй за Наш Край. Сила Господарників та професіоналів. В усіх бюлетенях! Обирай відповідальних, чесних, своїх», «Зробимо більше на кожній вулиці, для кожної оселі, для кожного чернігівця. Ігор Романенко – №1 в загальному списку кандидатів у депутати Чернігівської міської ради».

Той самий випуск газети «Весть» на сторінці 3 містить  матеріал на підтримку кандидатки партії «Рідний Дім» в Чернігівську міську раду Галини Леник, яка наразі є в.о. комунального некомерційного підприємства Пологовий будинок Чернігівської міської ради з назвою «В Черниговском роддоме рождается каждый второй житель области». Публікація містить інформацію про кандидатку та партію, причини підтримки партії «Рідний Дім» та логотип партії.

Політична реклама та заклики голосувати за партію «Наш Край» без відповідних маркувань помічені в газеті «Деснянка» (№41 від 15 жовтня 2020 року): «Голосуйте за Наш Край в усіх бюлетенях!» з логотипом та слогану партії «Наш Край».

Газета « Деснянська правда» (№39 від 15 жовтня 2020 року) опублікувала сторінку з політичною рекламою партії «Рідний Дім», яка містить лого, слогани партії, фото представників та лідера партії» «Перша п’ятірка партії Рідний Дім до міської ради – №2 в виборчому бюлетені», «Підтримай Чернігів. Голосуй ЗА Рідний Дім. Партія нашого міста».

Так, жодна з публікацій не маркована як політична реклама. Проте відповідно до частини 1 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, партію (організацію партії) - суб’єктів виборчого процесу.  

Більше того, спостерігачі ОПОРИ повідомляють про публікації «джинси» в друкованих виданнях Чернігівщини.

Так, в газеті «Деснянка»  (№41 від 15 жовтня 2020 року) опублікувала матеріал «Майбутнє профтехосвіти: як створити умови для молоді та залучити бізнес», який містить інформацію про активність політичної партії «За майбутнє» та майже повністю складається зі згадок коментарів кандидатів партії.

Випуск газети «Деснянка» (№41 від 15 жовтня 2020 року) на 3 сторінці в матеріалі «Міська влада Чернігова  імітує боротьбу з COVID, демонструючи свою непрофесійність і безвідповідальність» опублікували план дій партії «Наш Край», щодо ситуації з COVID та додали коментар представника партії.

Так, в газеті «Весть» (№42 від 15 жовтня 2020 року) опублікований такий же матеріал «Міська влада Чернігова  імітує боротьбу з COVID» зі згадками плану дій партії «Наш Край та коментарем представника партії.

Видання газети «Чернігівщина» (№42 від 15 жовтня 2020 року) на 4 сторінці розмістили матеріал «Григорій Ткаченко: «Моя мета – принести користь людям і рідному краю», в якому розмістили інтерв’ю та фото з кандидатом. Нагадаємо, Григорій Ткаченко балотується кандидатом до Чернігівської обласної ради від партії «Радний Дім».

Вже на 7 сторінці цієї ж газети «Чернігівщина» розмістили наступний матеріал «Передвиборчі обіцянки-цяцянки і урок арифметики для журналіста», з фото стенду партії «Наш Край» й фото кандидата з написами «Сильні професіонали на агітаційному наметі», «Народний обранець Борис Приходько про обіцянки-цяцянки»,

Як зазначено в статті 1 Закону України «Про рекламу» політична реклама – це інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії). У частині 3 статті 9 Закону України «Про рекламу» записано, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи та який  формує або підтримує обізнаність та інтерес читачів щодо цієї особи,  є рекламою і  має  бути  вміщений  під рубрикою «Реклама» або «На правах реклами».

Згідно з  частиною 8 статті 51 Виборчого кодексу України політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і позначена як така.

Крім цього, згідно з частини 3 статті 9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

Нагадаємо, ОПОРА вже розповідала про те, чому ЗМІ публікують джинсу.

 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.