Із наближенням дати виборів кандидати та партії все частіше організовують агітаційні масові заходи. Цими вихідними спостерігачі ОПОРИ побували на кількох таких подіях, організованими партіями ВО “Батьківщина”, ВО “Свобода” та ВО “Черкащани”. На один із заходів, де присутніх пригощали спиртним, спостерігачі викликали поліцію.
10 жовтня в Черкасах на розі вул. Героїв Дніпра та Б. Хмельницького представники ВО “Батьківщина” та кандидат у депутати до Черкаської обласної та міської рад Юрій Тренкін організували для дітей “дискотеку на батутах”. Ще напередодні спостерігачі ОПОРИ направили заяву в поліцію щодо відсутності вихідних даних на афішах свята та на агітаційних плакатах кандидата, та щодо їх розміщення із порушенням норм благоустрою (зокрема, на електроопорах).
Безпосередньо на заході з 13:00 до 18:00 для дітей працювали безкоштовні батути, надувна гірка, аквагрим та різноманітні майстер-класи. Дітей розважали аніматори, а також їм роздавали надувні кульки з емблемою партії. Окрім того на території проведення заходу було розміщено кілька агітаційних конструкцій з банерами Юрій Тренкіна та ВО “Батьківщина.
Того ж дня в Черкасах у дитячому парку “Казка” дітей розважали аніматори і за ініціативи кандидата в депутати до Черкаської міської ради від ВО “Свобода” Віталія Козиря. Сам кандидат також був присутній на заході, а також розповсюджували партійні агітаційні газети.
А в Умані на вулиці Європейській за підтримки партії ВО “Черкащани” було організовано автомобільний фестиваль, в рамках якого виступали музичні та танцювальні колективи, а також відбулося представлення кандидатів в депутати від партії.
11 жовтня на території відпочинкової бази Байкал у с. Червона Слобода Черкаського району за підтримки кандидата в депутати до Черкаської обласної ради від партії ВО “Черкащани” Володимира Лашкула проводили День козака.
На святі виступали місцеві творчі колективи та кінні каскадери.
ОПОРА спростовує повідомлену раніше інформацію про те, що на заході виступав соліст гурту “Антитіла” Тарас Тополя. Артист був присутній, про що оголошували зі сцени, але не співав.
На місці проведення заходу була розміщена агітаційна конструкція з агітаційними банерами Володимира Лашкула та кандидата в депутати до Червонослобідської сільської ради від партії ВО “Черкащани” Олега Островського. Люди в жилетках з емблемами партії ВО “Черкащани” роздавали друковану агітаційну продукцію, окрім того стояв агітаційний намет партії, звідки також роздавали листівки і газети. Згадані кандидати виступали з імпровізованої сцени з промовами. Однак на заході були присутні і кандидати від інших партій до різного рівня рад регіону.
Поруч для дітей працював безкоштовний батут. А дорослим, окрім шоу, пропонували кашу і спиртні напої. Запрошував до випивки і особисто наповнював чарки кандидат в депутати Червонослобідської сільської ради від Радикальної партії Олега Ляшка, директор місцевого фермерського господарства “Прут” Микола Дубина. На заході неодноразово прозвучало, що він також є кандидатом.
Згодом Микола Дубина також вручав подарунки присутнім. Наймолодшому – іграшку, а найстаршому – пляшку горілки та кільце ковбаси. Зі слів кандидата, планували вручати подарунки і за участь у вікторині. Проте на той час на місці вже працювали представники поліції, котрих викликали спостерігачі ОПОРИ через ймовірний підкуп виборців, тож вікторину відмінили.
“Згідно з ч. 6. ст. 57 Виборчого Кодексу передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), згадуванням імені такого кандидата (кандидатів) або партійної символіки, вважається підкупом виборців. Окрім того, згідно з ч. 4 ст. 51 передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, чи партій”, – пояснює координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА в Черкаській області.
Станом на ранок 12 жовтня інформація про факт відкриття кримінального провадження уточнюється в поліції.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.