Стійкість виборчого процесу до інформаційних маніпуляцій варто розбудовувати через залучення великих соціальних платформ, а також навчання громадян розрізняти справжніх і фальшивих спостерігачів за виборами. До такої спільної думки дійшли учасники панельного обговорення "Викриття зловмисників на виборах: Інформаційні маніпуляції на виборах і як з ними боротися" в рамках Белградської безпекової конференції-2023.
Учасники дискусії намагалися відповісти на три важливі питання: Якими є найпоширеніші тактики маніпуляцій на виборах? Які суб'єкти, які сьогодні становлять найбільшу загрозу для чесності виборів? Чи готові ми до "глибоких фейків"?
Від Громадянської мережі ОПОРА до розмови долучилася менеджерка зі зв'язків з громадськістю Яна Золотарьова. Вона підкреслила, що чесні вибори — це не лише безпека держави, а й фізична безпека громадян: “Перш за все, я хотіла би сказати: ми тут на Конференції з безпеки, говоримо про безпеку. Отже, вибори — це також про безпеку. Я з України і представляю тут неурядову організацію, яка протягом тривалого часу бореться за вільні та чесні вибори в Україні. Раніше ми думали, що 'безпека виборів' означає захист прав людини — рівне право кожного на вільний вибір без будь-яких маніпуляцій. Тепер ми розуміємо, що це означає трохи більше: чесні вибори — це також безпека держави, пронаціональна влада і здатність захистити нашу землю та фізичну безпеку.”
Яна Золотарьова зазначила, що впливові технологічні компанії повинні зосередитися не лише на великих ринках, а й на менших, оскільки вони можуть бути дуже важливими кейсами для виявлення іноземного втручання: “Під час нещодавніх президентських, парламентських і місцевих виборів компанія Meta виявила і заблокувала в Україні щонайменше 6 великих мереж сторінок і акаунтів, які адмініструвалися з Росії і намагалися вплинути на внутрішній порядок денний України.”
Белградська конференція з безпеки є найбільшою західнобалканською конференцією високого рівня з питань зовнішньої політики та безпеки. Тут збираються світові лідери, дипломати, представники міжнародних організацій, аналітичні центри, журналісти, активісти, науковці та сміливі мислителі, які формують сьогодення, щоб впливати на краще майбутнє. Розмову модерувала Тамара Бранкович, заступниця програмного директора CRTA.
Учасник розмови Септіміус Парву, експерт з питань виборів та активного громадянства (Експертний форум), пояснив, що існує багато різних форм втручання у вибори, а найбільш небезпечними є змішані іноземні та внутрішні втручання. Крім того, Парву зазначив, що влада дуже часто виявляється неготовою до дезінформаційних кампаній, а її реакція завжди ситуативна. "Основна мета такого типу кампаній — викликати лють у суспільстві", — підкреслив він. Відповідно, цифрові платформи відіграють значну роль як посередники у політичних кампаніях. Пан Парву констатував, що нині відбувся зсув від реальних кампаній до великих інтернет-платформ, що ставить питання про їхню відповідальність.
Вуйо Іліч, радник з питань досліджень та політики CRTA; науковий співробітник Інституту філософії та соціальної теорії (Белградський університет), нагадав учасникам дискусії, що певні види втручання у вибори існували завжди, але в останні роки вони стали більш помітними через зміни в середовищі, в якому проводяться вибори. Він виділив чотири основні зміни: криза "старих медіа", заміна традиційних "воротарів новин" алгоритмами, криза демократії та зростання кількості неліберальних акторів, які втручаються у вибори в усьому світі.