У лютому представники громадянської мережі «ОПОРА» надіслали до органів виконавчої влади обласної ради та державної адміністрації інформаційні запити із вимогою надати дані про роботу виконану чиновниками у 2010 році. Громадських діячів цікавило питання, що зробили посадовці, скільки на це витратили коштів, а головне, які зарплати отримали за свою роботу.

- Вперше ми спитали начальників управлінь про результати їх роботи наприкінці 2009 року, - розповідає керівник проекту «Влада через призму інформації». - Таким чином ми хотіли перевірити відкритість влади та наочно продемонструвати громадянам, що їх інформаційні запити та звернення є дієвим інструментом впливу на чиновників усіх рівнів.

У своїх запитах ОПОРА свідомо просила надати важливу інформацію про зарплати та премії, яку чиновники не бажають оприлюднювати. Представники організації розуміли, що отримають багато відмов, однак, були готовими довести неправомірність дій посадовців та добитись чіткої, повної відповіді. Таким чином ОПОРА намагалася продемонструвати громадянам, що вони в силі примусити владу відповідати на «найнеприємні» звернення.

- Одним з показників результативності наших заходів є те, що ми добилися оприлюднення штатного розпису управлінь, - каже керівник проекту. - У відповідях на перший запит про результати роботи за 2009 рік, лише двоє керівників адміністрації відзвітували про свої зарплати. У відповідях за 2010 рік, цю інформацію оприлюднило вже 11 керівників.

Відмовляючись надавати інформацію про фонд оплати праці працівників адміністрації за 2009 рік, керівники управлінь посилалися на її конфіденційний характер. Однак, данні про витрачання бюджетних коштів не можуть приховуватися від громадян, адже вони є суспільно значимим. Чиновники є найманими працівниками громади, відтак, люди мають право знати скільки вони платять своїм робітникам. Саме тому ОПОРА зосередила зусилля на тому, щоб донести до посадовців законність своїх вимог. Після проведеної організацією роз`яснювальної роботи, одинадцять керівників адміністрації перестали вважати дані про розміри зарплат своїх підлеглих «державними таємницями». Зважаючи на важливість отриманої інформації, ми переконані, що вона має бути донесеною до громадськості.

Конкретно про зарплати та премії працівників адміністрації

У головному управлінні економіки та інвестиційної політики РОДА 39 штатних одиниць, які працюють у трьох, підпорядкованих головному, управліннях, а саме: Управлінні економічної політики та регіонального розвитку, Управлінні інноваціно-інвестиційної політики та розвитку підприємництва та управлінні матеріальних ресурсів і цінової політики. Посадовий оклад начальника Головного управління складає 2638 гривень на місяць. Його першого заступника - 2555 грн. Посадовий оклад ще одного заступника, який є начальником управління матеріальних ресурсів, складає 2455 гривень. За начальниками інших двох підзвітних управлінь закріплено оклад 1600 гривень. Посадовий оклад начальників шести відділів Головного управління становить 1400 гривень. За іншими посадовцями державної структури закріплено оклад у розмірі від 980 до 1305 гривень.

Варто зазначити, що крім посадового окладу ОПОРА також запитувала дані про розмір надбавок та премій, виплачених держслужбовцям у 2010 році. На це питання відповіли лише шість з 15 начальників. На думку керівника депутатської фракції «Свобода» у Рівненській міській раді Олександра Лащука, небажання чиновників надавати інформацію про премії та надбавки пов`язане з тим, що їх розміри часто досягають суми посадового окладу і начисляються вони з порушеннями. Представники ОПОРИ проаналізувала отримані дані і дійшли висновку, що твердження пана Лащука не позбавлене логіки. Так, преміювання працівників Головного управління економіки та інвестиційної політики включає в себе: надбавку за ранг від 55 до 130 гривень. Ранги присвоюються державним службовцям в індивідуальному порядку відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи. Працівники управління також отримують щомісячну надбавку за вислугу років, яка складала від 0% до 40% і теж встановлювалася в індивідуальному порядку. Крім цього, раз на рік всі посадовці отримують матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Нажаль, керівник головного управління не надав інформації про конкретні суми премій та надбавок, однак, аналіз інших, більш повних відповідей показує, що розмір преміальних у керівників держструктури дійсно складає вагому частину від посадового окладу, а інколи і перевищує його.

Надбавка більша ніж зарплата

Це, наприклад, видно з відповіді управління культури і туризму за яким закріплено 15 штатних одиниць. Згідно штатного розпису, місячний фонд оплати праці начальника цієї структури складає 2482 гривні. Крім цієї суми, начальник додатково отримав надбавки за вислугу років - 6,6 тисяч, за почесне звання - 1,5 тисячі, за високі досягнення в праці - 16,5 тисяч, премії в сумі 6,4 тис, інші виплати - 0,3 тисячі гривень. В сумі, за 2010 рік - трошки більше 31 тисячі гривень надбавками, преміями і доплатами. Якщо поділити цю цифру на 12, то в місяць начальник управління додатково отримував 2600 гривень.

Фонд оплати праці двох заступників начальника управління культури і туризму складає по 2356 гривень в місяць. При цьому, преміальних вони отримують значно менше за свого керівника: за вислугу років - 14,6 тис на двох, 2,7 тисяч премій та майже 7 тисяч інших виплат (індексація) теж на двох. Інші праціники управління отримують від 869 до 1364 гривень та незначі, у порівнянні з керівником, надбавки та премії.

Згідно штатного розпису, за Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури закріплена 21 штатна одиниця. Начальник головного управління (з окладом у 2638 грн.), начальники трьох відділів, двоє з яких є заступниками начальника управління (з окладом у 2458 грн.), а ще один отримує 1515 гривень. Інші 17 працівників отримують від 870 до 1380 гривень. Щодо надбавок до зарплати, то, з урахуванням всіх відрахувань, на одгого праціника має припадати премія - 150 грн 15 коп, надбавки за ранг і вислугу років - 118, 82 грн. Конкретної відповіді про розмір преміювання керівників управління не надійшло.

Одну з найкращих відповідей надало головне управління з питань внутрішньої політики. Керівник структури повідомила, що штатним розписом за управлінням закріплено 17 працівників. Місячна зарплата начальника - 2638 гривень. Заступника начальника - 2458 гривень. Начальники відділів отримують від 1435 до 1450 гривень. Інші праціники управління в місяць отримуюють від 877 до 1500 гривень. За 2010 рік начальник управління отримала 16 200 гривень премій, надбавок та допомог. Заступник начальника - 9 889 гривень. Цікавою є інформація про виплати держслужбовцям при виході на пенсію. З відповіді видно, що йдучи на покій, начальник відділу отримав 2124 гривні одноразової допомоги та ще 14 тисяч 350 гривень (10 посадових окладів, передбечених при виході на пенсію).

Відділ у справах сім`ї та молоді складається з 8 штатних одиниць - начальника (посадовий оклад - 2450 гривень, річних доплат до зарплати - 13100 гривень), його заступника (посадовий оклад - 2250 гривень, річних доплат до зарплати - 13038 гривень), чорирьох головних спеціалістів (посадовий оклад - 1015 гривень, річних доплат до зарплати - від 3030 до 11276 гривень спеціалісту - бухгалтеру) та двох завідуючих секторами (зарплата - 1074 гривні, річні доплати - 9895 та 10161 гривні).

Відділ з питань фізичної культури та спорту складається з 8 штатних одиниць. Зарплата начальника - 2482 гривні, заступник - 2358, п`ять головних спеціалісти - по 1015, завідубчий фінансово-економічним сектором - 1083 гривні. Розмір доплат не вказано.

Найповнішу відповідь дало управління освіти і науки, яке нараховує 19 штатних одиниць. Праціники структури не полінувалися детально розрахувати середньомісячну зарплату, яка з всіма надбавками складає: у начальника - 3336,68 грн., трьох заступників - 2881, 3010, 3405 гривні.

Оплата праці працівників відділу міжнародного співробітництів здійснюється відповідно до штатного розпису, затвердженого керівництвом облдержадміністрації та погодженого з головним фінансовим управлінням облдержадміністрації. Посадові оклади працівників відділу у 2009 - 2010 роках залишались незмінними і, в залежності від посади, є наступними: 1015 грн. - посадовий оклад головного спеціаліста, 1073 грн. - посадовий оклад завідувача сектору, 2450 грн. - посадовий оклад начальника відділу. Крім цього у 2009 та 2010 роках працівникам відділу виплачувались: посадовий оклад у розмірі від 1015 до 2450 грн. на місяць, надбавка за ранг державного службовця у розмірі від 55 до 110 грн., доплати за вислугу років у розмірі від 10 до 25 відсотків посадового окладу в залежності від стажу перебування на державній службі, що в грошовому виразі складає відповідно від 101 грн. до 368 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розміри від 10 до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років, що в сумі складає відповідно від 107 грн. до 736 грн., премія в залежності від особистого вкладу кожного окремо взятого працівника в загальні результати роботи відділу в межах економії фонду оплати праці; преміальні виплати встановлювались у розмірі від 10% до 50% посадового окладу з розрахунку на одного працівника в залежності від якісних показників у роботі, виплачувалась два рази у році; індексація грошових доходів у сумі від 27 грн. до 364 грн.

За головним управлінням агропромислового розвитку закріплено 36 штатних одиниць. Зарплати коливаються від 869 гривень у старших інспекторів до 2638 гривень у начальника. Крім цього у 2010 році праціникам управління виплачено надбавок в сумі 8,3 тисячі гривень. Середньомісячні зарплати спеціалістів управління коливаються від 1319 до 2244 гривень.

Згідно штатного розпису, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення отримує 2482 гривень на місяць. Його заступник - 2407, начальники відділів - 1515, їх заступники - 1469 гривень. Провідіні спецілісти отримують від 869 до 880 гривень, головні спеціалісти - 1015 гривень. Розмір надбавок до зарплати управління надало у вигляді переліку законів, що їх регламентують. Так само зробив начальник головного управління з питань будівництва та архітектури, який, згідно розпису, отримує 2638 гривень зарплати. Він керує структурою з 14 праціників, чия зарплата коливається від 774 до 2558 гривень.

З 15 структурних підрозділів обласної державної адміністрації четверо керівників управлінь взагалі не надали відповіді стосовно своїх заралат та надбавок. Це начальник головного фінансового управління , начальник голового управління праці та соціального захисту населення , начальник управління охорони здоров`я В. Бойко та начальник управління житлово-комунального господарства В. Пшеюк.

- Попри помітне покращення якості відповідей працівників адміністрації, ми змушені константувати, що частина керівників вперто небажають дотримуватися вимог закону, - каже. - Ці чиновники мають бути притягнені до відповідальності, інакше вони ніколи не зрозуміють, як правильно виконувати свої обов`язки.

Відписка і посилання до суду

Надійшла від обласної ради. Чиновники відмовились повідомити про розмір зарплатні та надбавок назвавши цю інформацію конфіденційною. Посадовці запропонували ОПОРІ звертатися з позовом до суду, що організація одразу ж і зробила. Перше судове засідання з оскарження неправомірних дій чиновників обласної ради відбудеться 29 квітня.

- На Рівненщині ще дуже багато треба зробити для того, щоб влада стала справді відкритою для громадян, - стверджує керівник проекту. - Наша обласна рада цьому яскраве підтвердження. Чиновники настільки впевненні у безкарності своїх незаконних дій, що самі пропонують звертатися до суду. Однак, спільними зусиллями громадян це неподобство можна виправити. Головне не бути пасивними, запитувати владу про її роботу та не боятися відстоювати свої права.

Детальніша інформація:
Громадянська мережа ОПОРА у м.Рівне

Довідка:
Дослідження підготовлене у рамках реалізації Проекту «Влада через призму інформації» За підтримки Міжнародного фонду «Відродження»