15 квітня 2011 року о 9:00 год. розпочала свою роботу п’ята сесія Донецької міської ради VI скликання. Біля будівлі міськради на донецьких депутатів чекала невелика група мешканців міста, які протестували проти внесення до порядку денного проектів рішень щодо закриття трьох загальноосвітніх шкіл. Перед початком роботи окремі депутати емоційно дискутували з протестувальниками, що свідчило про небуденність п’ятої сесії.

На момент першої реєстрації у залі було 66 депутатів. До порядку денного сесії було внесено 47 різнопланових питань, 35 з яких розглянули менше, ніж за годину. Інтенсивність розгляду проектів рішень визначалась уже усталеною практикою, коли доповідач одним-двома реченнями повідомляє про проходження усіх процедур, із залу лунає вигук: «Голосуємо в цілому», й майже одноголосно приймається рішення.

Найбільш резонансним з прийнятих у такому темпі рішень було ухвалення Положення про місцеві податки та збори, яким згідно Податковому кодексу України встановлюється податок на нерухоме майно. Згідно цього Положення, для квартир, площа яких не перевищує 240 кв.м., та житлових будинків, площа яких не перевищує 500 кв.м., встановлюється ставка податку за 1 кв. метр у розмірі 1 % від розміру мінімальної заробітної плати. У свою чергу, для квартир та житлових будинків, площа яких перевищує ці нормативи, встановлюється ставка податку за 1 кв.метр у розмірі 2,7 % від мінімальної заробітної плати. Міській голова Лук’янченко повідомив, що 90 % житлової площі Донецька не буде належати до об’єктів оподаткування. Депутати також прийняли рішення щодо надання пільг на проїзд у міському пасажирському транспорті для багатодітних родин, звільнили ККП «Міські комунальні ресурси» від сплати земельного податку, надали згоду «Донелектроавтотрансу» на отримання кредиту, ухвалили програму розширення та вивчення англійської мови в м. Донецьку, заслухали інформацію про скорочення штату ради на 20 %, та прийняли низку рішень щодо передачі та прийняття на баланс житлових будинків (див. Додаток 1).

Після того, як на трибуну піднявся Валентин Лактіонов – заступник мера та одночасно начальник управління освіти, стало зрозуміло, що посадовці мають намір провести інформаційну артпідготовку перед прийняттям рішень щодо ліквідації трьох загальноосвітніх шкіл. На відміну від попередніх доповідачів, Лактіонов не тільки розлого інформував депутатів про комплексну програму розвитку освіти на 2011-2015 рр., а й навіть користувався... відео-проектором. Журналістам також роздали довідку про розвиток освіти у 2006-2010 рр., яка повинна була свідчити про досягнення політики міської влади в цій сфері.

Основні тези пана Лактіонова на користь закриття шкіл зводились до наступного:

  • процес закриття чи оптимізації шкіл – постійний, визначається виключно демографічними чинниками;
  • матеріально-технічна база загальноосвітніх закладів постійно розширюється, ліквідуються лише безперспективні об’єкти;
  • місцева влада не демонструє упередженості щодо україномовних шкіл, оскільки при оптимізації закладів освіти зберігається мова викладання.

Завершуючи «іміджеве» інформування, начальник управління освіти доповів про заходи щодо придбання подарунків першокласникам на 2011-2012 рр. Після освітнього «пряника», депутати перейшли до «кнута» – ліквідації загальноосвітніх закладів.

Першою під «оптимізацію» потрапила загальноосвітня школа № 2, розташована в самому центрі міста, і будівля якої, за повідомленнями громадськості, – дуже приваблива для місцевих бізнесменів. Зрештою, депутати позбавили цю школу статусу закладу з поглибленим вивченням англійської мови (можливість закриття цієї школи раніше також обговорювалась). Начальник управління освіти Лактіонов заявив, що за проведеними дослідженнями ця школа не відповідає своєму «високому» статусу. Йому спробував заперечити представник освітнього колективу, але всі дискусії щодо цього питання були завершені після виступу депутата Курчина. Він заявив, що вчився у цьому закладі, але тільки при отриманні атестату дізнався про те, що його школа має статус щодо поглибленого вивчення англійської мови. Це був сильний аргумент для інших депутатів, які без дебатів прийняли відповідне рішення.

Не зважаючи на попередні очікування, рішення щодо ліквідації ЗОШ № 154 (Пролетарський район), ЗОШ № 111 (Петровський район), ЗОШ № 121 (Будьонівський район) були прийняті швидко та без значних конфліктів. На сесії мали можливість виступити представники батьківських комітетів, які були проти закриття шкіл. Міський голова О. Лук’янченко, натякаючи на штучність та політизованість проблеми, запитував усіх виступаючих, хто у них навчається у цих школах – син чи онук. Враховуючи млявість дискусії, рішення про ліквідацію шкіл були прийняті швидко та майже одноголосно. Місцеві експерти вже висловили занепокоєння перспективами працевлаштування вчителів ліквідованих шкіл. Рішення ради не визначають процедури переведення вчителів в інші заклади, а лише пропонують їм зайнятись працевлаштуванням у комунальних закладах освіти.

Після завершення розгляду «соціально дражливих» питань, депутати перейшли до «солодкого». До порядку денного було внесено питання надання Донецькому планетарію ім’я Юрія Гагаріна. Проте міський голова проінформував депутатів, що харківська влада випередила донецьку і вже звернулась до родичів Гагаріна з аналогічним проханням. Моментально виник запасний варіант і Донецький планетарій отримав офіційне ім’я... «льотчика–космонавта, двічі Героя Радянського Союзу Георгія Берегового». Під це «зважене рішення» «дуже вдало» прийшовся візит до регіону найбільшого прихильника Берегового, Президента В. Януковича. Хоча про те, яку роль зіграв Береговий в долі Президента, депутати намагалися не згадувати.

Додаток 1.

Основі питання порядку денного п’ятої сесії Донецької міської ради VI скликання
1. Про скорочення чисельності органів місцевого самоврядування м. Донецька.
2. Про План роботи міської ради на 2011 рік.
3. Про Положення про місцеві податки та збори.
4. Про Програму розширення вивчення та використання англійської мови як основи підвищення конкурентоздатності м. Донецька.
5. Про надання пільг на проїзд в міському комунальному транспорті багатодітним родинам.
6. Про Програму виставкової діяльності на 2011 рік.
7. Про ліквідацію Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №111 Донецької міської ради.
8. Про ліквідацію Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №121 Донецької міської ради.
9. Про ліквідацію Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №154 Донецької міської ради.
10. Про програму забезпечення мінімально необхідного рівня безпеки населення та територій м. Донецька від надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціального та військового характеру на 2011-2015 рр.
11. Про звільнення від сплати земельного податку комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Міські комунальні ресурси».
12. Про надання дозволу комунальному комерційному підприємству «Донецькелектроавтотранс» на отримання кредиту та передачу в заставу майна територіальної громади.

Довідка:
Моніторинг роботи Донецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.