13-14 квітня відбулися перше та друге пленарне засідання 7 сесії Чернівецької міської ради. Це перша сесія в історії міста, що проходила без міського голови, роль якого на себе з допомогою депутатів перебрав в.о. мера, секретар міської ради Віталій Михайлішин. На перше пленарне засідання 13 квітня було винесено 10 питань. Тільки 4 з них депутати розглянули, решту перенесли наступний день.
Колишнього мера карають морально, колишнього директора ринку – юридично
Перед початком сесії вже традиційно виступили представники фракцій. Варто відзначити промову Василя Дутчака, керівника фракції Партії регіонів, виступ якого стосувався екс-мера м. Чернівці. Поведінку та вчинки Миколи Федорука «регіонал» назвав «неадекватними», такими, «які розпалюють нездорову атмосферу в місті» та такими, які «вводять в оману мешканців міста». Екс-мер, на думку представника Партії регіонів, «прагне реваншу, накручує пенсіонерів і ветеранів, аби скинути діючу владу у місті».
Основними питаннями, які депутати розглядали на 7 сесії, були Регламент Чернівецької міської ради та положення «Про постійні комісії». Їх депутати цього разу затвердили без будь-яких труднощів. Нагадаємо, що саме навколо цих двох документів і розгорнулися баталії, які завершились достроковим припиненням повноважень Чернівецького міського голови Миколи Федорука.
Знаковим стало заслуховування звіту виконуючого обов’язки МТК «Калинівський ринок» Сергія Столяра, який був призначений в.о. на минулій сесії замість свого шефа Івана Ринжука. Самого Іван Ринжук (за інформацією ЗМІ) в суботу 16 квітня затримали правоохоронні органи під час отримання хабара в сумі 250 тис. доларів. На той момент він вже був звільнений з посади директора ринку. За інформацією тих же ЗМІ хабар передавали за раніше обладнане місце для торгівлі на ринку. Роботу в.о. директора ринку Сергія Столяра депутатами було визнано незадовільною, і на його посаду призначено депутата від «Нашої України» Василя Максимюка.
Окрім вище зазначених, депутати розглянули й питання соціально-економічного розвитку міста, зокрема:
- про виділення земельної ділянки для будівництва тваринницького комплексу під вирощення до 2500 голів худоби для майбутнього молокозаводу на Буковині;
- про вжиття заходів із запобігання виникнення надзвичайної ситуації при руйнуванні старого мосту через р. Прут;
- про погодження впровадження проекту цільових екологічних (зелених) інвестицій зі збору та утилізації метану на полігоні твердих побутових відходів у м. Чернівцях;
- депутатський запит щодо реконструкції гуртожитку по вулиці Чехова;
- депутатський запит про заборону руху автотранспорту через територію дитячої дошкільної установи «Барвінок».
Недитячі інтриги навколо дитячого садка
Про суперечки довкола останнього питання варто зупинитися докладно, оскільки воно стосується не тільки дитячих проблем, а збурило ціле протистояння між деякими місцевими політиками. Річ у тім, що через територію нещодавно створеного на базі колишньої школи дитсадка проходить вулиця Віденська – єдиний в’їзд/виїзд до побудованого впритул до садочка котеджного містечка «Віденська Брама».
До облаштування цих територій має стосунок головний «опозиціонер» до нинішнього керівництва в міській раді, лідер фракції «Фронту Змін» Олексій Каспрук (директор Комунального підприємства «Містобуд»). Вже на другому пленарному засіданні 14 квітня під час розгляду питання про кількісний та персональний склад виконавчого комітету Чернівецької міської ради після зауваження Олексія Каспрука щодо того, що депутати займаються «кнопкодавством» за своїх відсутніх колег, лідер фракції ВО «Батьківщина» Анатолій Чесанов натякнув, що «лідеру «фронтовиків» краще було би зайнятися кримінальними справами, які проти нього відкриті».
Наступного дня на власній прес-конференції Олексій Каспрук відповів, що йому невідомо про жодні кримінальні справи, відкриті проти нього, а також те, що він звертався до прокурора із цим питанням – і йому теж невідомі такі факти. Сам Олексій Каспрук вважає, що Анатолій Чесанов у міру своєї експресивності проговорився про майбутній сценарій, що буде використовуватись проти опозиціонера, який у 2012 році планує балотуватись по мажоритарному округу м. Чернівці у Верховну Раду.
Слід відзначити, що, хоча Анатолій Чесанов і є керівником фракції ВО «Батьківщина» в Чернівецькій міській раді, проте її місцеве керівництво неодноразово заявляло, що ні пан Чесанов, ні більшість депутатів фракції не представляє партію, в списках якої вони потрапили до ради. Мало того, за повідомленням прес-служби партії, у зв`язку із невиконанням фракцією ВО «Батьківщина» у міській раді рішення бюро Чернівецької партійної організації, грубе порушення норм Статуту партії, її ідеологічних та програмних засад, на засіданні бюро Чернівецької обласної організації ВО «Батьківщина» 4 квітня 2011 р. прийнято рішення про виключення з партії більшості депутатів Чернівецької міської ради, які висувалися за партійними списками і мажоритарними округами. Ось перелік виключених депутатів: Я. М. Антоняк, І. В. Баскевич, І. І. Боднар, О. І. Вікнянський, О. В. Громадський, М. М. Гросу, М. В. Іванюк, В. В. Кишлярук, Н. В. Савка, Ю. М. Ткачук, В. В. Червінський. А Анатолія Чесанова було виключено з лав партії ще раніше. Зараз ВО «Батьківщина» вивчає юридичні можливості відкликання названих депутатів з міської ради.
Нова влада і старі порядки
Наступного ж дня, 14 квітня, відбулося 2-ге пленарне засідання сесії. Депутати розглянули раніше заветовані екс-мером Миколою Федоруком рішення від 3 березня, які були в повному обсязі перезатверджені, окрім тих, які втратили свою актуальність на момент розгляду.
Питання про обсяги повноважень районних в місті рад були прийняті із внесеними змінами. Також була затверджена структура та загальна чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради на 2011 рік. Згідно цього рішення скорочуються як окремі посади, так і цілі відділи.
Найбільший інтерес у присутніх журналістів викликало питання про утворення виконавчого комітету, визначення його кількісного та персонального складу. Рішенням ради його було сформовано в кількості 11 осіб. Проте до складу не було внесено жодного представника від «Фронту Змін» та ВО «Свобода», хоча ще до відставки Миколи Федорука депутатська більшість вважала своїм обов’язком включити представників опозиції до складу виконкому та обіцяла це зробити. Опозиційні депутати підняли питання правомірності цього рішення, оскільки його приймали за старим регламентом, а новий був прийнятий днем раніше. Також викликає питання правомірності факт не включення до складу виконкому та звільнення заступників міського голови, які зараз перебувають у відпустці. На жаль, дослідити детально регламенти і положення про постійні комісії журналістам та спостерігачам поки не вдалося, оскільки прийнятих на сесії варіантів на офіційному сайті міської ради досі не оприлюднено.
Наступна, 8-ма сесія, запланована на 28 квітня.
Перші висновки щодо роботи депутатської більшості під керівництвом в.о. міського голови можна зробити вже зараз. Апелюючи протягом боротьби з мером Федоруком до відкритості та законності, депутати після отримання влади не показали, що вони її можуть використовувати на благо міста. Регламент, положення про постійні комісії не оприлюднені, а самі рішення приймаються із сумнівною правомірністю. До складу виконкому не включені депутати опозиції, а окремі репліки представників більшості щодо поки неіснуючих кримінальних справ наводять на думки про продовження кулуарної боротьби, яка паралізує місто з осені минулого року. Не відійшовши від попередніх виборів, депутати почали готуватися до виборів 2012.
Довідка:
Моніторинг роботи Чернівецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.
Координатор кампанії демократичного моніторингу в м. Чернівці
Назар Тимощук
Тел.: 063 628 67 71